Jak zrobić stojak na wino – 3 pomysły DIY

Własnoręcznie wykonany stojak na butelki wina to nietuzinkowa dekoracja, której wykonanie wbrew pozorom wcale nie musi być trudne. Zastanawiasz się nad tym, jak zrobić stojak na wino? Zainspiruj się naszymi pomysłami – oto 3 instrukcje, z których możesz skorzystać!

Z tego artykułu dowiesz się:

Jak zrobić regał na wino z kantówki struganej

Jak krok po kroku wykonać stojak na butelki z rur PCV

Jak wykorzystać starą skrzynkę do przechowywania wina

Jak zrobić stojak na wino z drewna?

Drewniany stojak na wino świetnie wpasuje się w wystrój pomieszczeń urządzonych w surowym, skandynawskich stylu, choć nie tylko. Jak go zrobić? Zacznij od przygotowania materiałów, które będą Ci potrzebne:

Jak zrobić regał na wino z drewnianych kantówek? Oto instrukcja krok po kroku:

  1. Zacznij od dokładnego wyszlifowania kantówek tak, aby usunąć wszystkie drzazgi i nierówności.
  2. Odmierz 2 centymetry od brzegu grubszej kantówki i wywierć w niej 2 otwory, które będą się krzyżować. Powtórz to na każdej z nich.Wiercenie otworów w kantówce
  3. Teraz ułóż je „na sucho” tak, aby tworzyły 2 prostokąty, każdy złożony z 2 rzędów.Stojak na wino z kantówki - schemat ułożenia elementów
  4. Do połączenia grubszych kantówek ze sobą wykorzystasz cieńszą kantówkę – włóż listewki do wcześniej przygotowanych otworów i nanieś na nie klej, aby je unieruchomić.Łączenie grubszej i cieńszej kantówki
  5. Gdy oba prostokąty będą gotowe, połącz je ze sobą w ten sam sposób – powstała konstrukcja będzie przypominać przestrzenną bryłę.
  6. Na koniec warto pomalować regał farbą do drewna lub chociaż pokryć lakierem, aby nadać mu połysk.

Porada eksperta

Cieńsze tralki możesz też zastąpić cienkimi listewkami z metalu lub przezroczystego tworzywa sztucznego. Zasada ich montażu będzie taka sama – nawiercasz otwory, wkładasz w nie listwę i mocujesz klejem. Połączenie drewna i metalu lub tworzywa będzie się też ciekawie prezentować – szczególnie wtedy, gdy materiały będą utrzymane w kontrastowych kolorach

gotowy stojak na wino

Jak zrobić półkę na wino z rur PCV – instrukcja krok po kroku

Jak zrobić regał na wino z rur PCV o różnej średnicy? Najpierw przygotuj potrzebne materiały:

Pracę zacznij od przycięcia wszystkich rur na długość 20 lub 25 cm – ważne jest tylko, żeby wszystkie były dokładnie tej samej długości. Zrobisz to przy pomocy obcinaka do rur. Po przycięciu czas na dokładne wygładzenie ostrych krawędzi – zastosuj w tym celu papier ścierny.

Teraz ułóż z rur „na sucho” kompozycję, zgodnie z Twoim pomysłem. Pamiętaj jednak, aby zadbać o stabilność gotowego stojaka – w tym celu umieść na dole wystarczającą liczbę grubych rur do udźwignięcia ciężaru całego stojaka wraz z winem. Ciekawy efekt osiągniesz, przeplatając ze sobą cieńsze i grubsze elementy. Po ułożeniu w ten sposób konstrukcja będzie przypominać skomplikowany wzór molekularny, dzięki czemu świetnie skomponuje się z nowocześnie urządzonymi wnętrzami.

Stojak na wino z PCV - schemat ułożenia rur_

Kompozycja gotowa? Teraz zaznacz markerem wszystkie miejsca, w których rury łączą się ze sobą. Rozgrzej klej w pistolecie i wykorzystaj go do sklejenia rur we wcześniej zaznaczonych miejscach. Nakładaj preparat precyzyjnie, aby stworzyć trwałą spoinę.

Klejenie rur PCV

Porada eksperta

Aby dodatkowo wzmocnić miejsca styku rur PCV, nanieś również warstwę kleju po zewnętrznych stronach łączenia.

Po sklejeniu rur stojak na wino jest w zasadzie gotowy – na koniec pomaluj go tylko farbą w sprayu na wybrany kolor.

Zrób półkę na wino ze skrzynki

Jak zrobić stojak na wino z drewnianej skrzynki po owocach? Do jego wykonania potrzebujesz:

Pracę zacznij od przygotowania skrzynki. Oczyść ją z zabrudzeń oraz dokładnie wyszlifuj dokładnie jej całą powierzchnię tak, aby pozbyć się wszelkich zadziorów i drzazg. Następnie zmierz jej wewnętrzną szerokość i długość – wymiary te będą Ci potrzebne do docięcia 2 półek z cienkiej płyty wiórowej lub sklejki. Posłuży Ci do tego wyrzynarka do drewna z brzeszczotem uniwersalnym – na koniec wyszlifuj ich krawędzie papierem ściernym.

Stojak na wino ze skrzynki - mierzenie wymiarów

W gotowych półkach należy jeszcze wyciąć otwory, który będą trzymać butelkę. Jeśli stojak ma mieścić 3 butelki, potrzebujesz 1 większego (na korpus butelki) i 2 mniejszych (na wąską szyjkę butelki) otworów u góry, na dole z kolei odwrotnie – 1 otworu na szyjkę i 2 na dół butelki. Wytniesz je przy pomocy wyrzynarki z brzeszczotem precyzyjnym. Nierówne brzegi możesz poprawić dłutem stolarskim, a następnie wyszlifować papierem ściernym.

Schemat wycięcia otworów w półkach na wino

Porada eksperta

Zamiast mocować półki na wspornikach, możesz też wyciąć wyrzynarką żłobienia o długości i grubości sklejki. W ten sposób zyskasz pewnego rodzaju prowadnicę, w którą wsuniesz półkę – wystarczy ją tylko zabezpieczyć na końcach, aby się nie wysuwała. Gotowy stojak będzie wtedy wyglądać tak, jak na poniższym zdjęciu.

stojak na wino

Kolejny krok to zamocowanie półek wewnątrz skrzynki. Zacznij od zaznaczenia miejsc, w których powinny znaleźć się otwory montażowe – odmierz 10 centymetrów od góry i od dołu skrzynki. Wywierć po 4 otwory z każdej strony skrzynki – 2 na górze i 2 na dole. Włóż w nie kołki i osadź na nich płytę. Dla większej stabilności, półki warto wzmocnić metalowymi kątownikami. Przymocujesz je przy pomocy wkrętarki.

Stojak na wino ze skrzynki - aplikacja kątowników

Gotową szafkę na wino możesz pozostawić w naturalnym stanie, pokryć kolorową farbą lub pomalować preparatem do ochrony drewna, np. impregnatem TYTAN Professional.

Zrobiłeś własnoręcznie stojak do wina? Może zdecydujesz się też na samodzielne przygotowanie wina, które go zapełni? Ciekawe przepisy na domowe wino znajdziesz w tym artykule.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *