Jak założyć płytki na trudnym podłożu

Trudne podłoża to takie, na których przyczepność kleju jest mniejsza oraz które ulegają odkształceniom. Jak kłaść płytki w takich niesprzyjających warunkach, by uzyskać oczekiwane efekty? Przygotowaliśmy kilka cennych wskazówek.

Z tego artykułu dowiesz się:

Jak oczyścić podłoże przed układaniem płytek

Jak kłaść płytki na podłożach o niskiej nasiąkliwości

Jak położyć płytki na powierzchniach odkształcalnych

Układanie płytek na trudnym podłożu – przygotowywanie powierzchni

Podłoże staje się „trudne” m.in. dlatego, że przykrywa się je różnego rodzaju warstwami. Każda z nich może negatywnie wpływać na przyczepność kleju. Oczyszczenie takiego podłoża to pierwszy krok do przywrócenia prawidłowej przyczepności.

Aby przygotować podłoże do położenia płytek, wykonaj następujące czynności:

 1. Użyj młotka murarskiego, by ostukać ścianę czy podłogę. Głuchy dźwięk to znak, że w danym miejscu warstwa nośna nie jest połączona z tynkiem czy wylewką.
 2. Skuj fragmenty podłoża, które oceniłeś jako zniszczone. Starego tynku szybko i łatwo pozbędziesz się przy użyciu szpachelki.
 3. Dokładnie oczyść, odtłuść i osusz powierzchnię. Na osłabienie przyczepności wpływają kurz i brud, ale także wapno czy resztki starej farby i kleju – sprawdź, jak szybko się ich pozbyć. Powierzchnia musi zostać zmatowiona.
 4. Jeśli na podłożu występują rysy lub inne drobne uszkodzenia, poszerz je i wypełnij zaprawą cementową. Na nierównej i zniszczonej powierzchni płytki nie będą się trzymać lub popękają podczas ich eksploatacji. Ten problem dotyczy przede wszystkim płytek podłogowych.
 5. Układanie płytek przeprowadź we właściwej kolejności.

 

Porada eksperta

Do układania płytek na trudnych podłożach wykorzystuje się zaprawy klejowe klasy C2. Są to zaprawy cementowe o podwyższonych parametrach przyczepności. Nie występuje w nich spływ kleju – są odpowiednie nawet do układania płytek wielkoformatowych. Najlepsze do trudnych powierzchni są zaprawy C2 S1, czyli elastyczne – do podłoży o obniżonej przyczepności i zarazem odkształcalnych. Wartość przy symbolu S określa dopuszczalną wielkość ugięcia powierzchni z klejem po utwardzeniu.

Jak kłaść płytki na podłożach o niskiej nasiąkliwości?

 • Problem podczas układania płytek na ścianie i podłodze powstaje również wtedy, gdy płaszczyznę cechuje niska nasiąkliwość. Dotyczy to betonu, blachy, lastryka, płyt OSB oraz starych płytek. Wszędzie tam konieczne jest zastosowanie gruntów zwiększających przyczepność. Produkty te działają w ten sposób, że tworzą warstwę przylegającą jednocześnie do gładkiej i nienasiąkliwej powierzchni, ale również do powierzchni klejącej.
ukladanie plytek
Układanie płytek na trudnym podłożu betonowym
 • Grunty zwiększające przyczepność cechuje skład o podwyższonej zawartości żywic oraz kruszywa. Żywica ma właściwości spajające, a kruszywo nadaje powierzchni wymaganej szorstkości.

Porada eksperta

Do mocowania kafli o nasiąkliwości do 3% na podłożach trudnych, czyli już istniejących płytkach, płytach OSB, powłokach malarskich, podłożach gipsowych czy betonie komórkowym, właściwa będzie zaprawa klejowa elastyczna klasy S1 bądź superelastyczna klasy S2.

Jak położyć płytki na powierzchniach odkształcalnych?

Inne trudności napotkasz, decydując się na układanie płytek podłogowych i ściennych na powierzchniach odkształcalnych, czyli wykonanych z płyt drewnopochodnych i gipsowo-kartonowych.

By płytki zamontowane na powierzchniach odkształcalnych oraz na zewnętrz domu nie uległy pęknięciu, należy wybrać zaprawę klejową o wysokiej elastyczności. Sprawdzi się ona przy płytkach ceramicznych, cementowych i kamiennych, które zamierzasz położyć na betonie, jastrychach i tynkach cementowych. Jest również rozwiązaniem w sytuacjach nietypowych, czyli gdy układanie płytek ma się odbyć na:

 • wiotkich ściankach działowych,
 • podłogach z systemem ogrzewania,
 • izolacjach przeciwwilgociowych,
 • schodach – sprawdź, jak zrobić to szybko i trwale,
 • elewacji,
 • tarasie, balkonie czy ganku.
ukladanie plytek na podlozu
Układanie płytek na trudnym podłożu – na patio

Jeśli nie chcesz przeprowadzać generalnego remontu w mieszkaniu, płytki możesz ułożyć na zastanych powierzchniach: poprzednich płytkach, płytach OSB, drewnie czy lastryku. Będzie to wymagało dodatkowych przygotowań i zakupu materiałów o podwyższonych parametrach, jednak podążając za naszymi radami, bez trudu osiągniesz upragniony efekt, a powierzchnia będzie prezentować się fenomenalnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *