Jak wybrać wykaszarkę do małego, średniego i dużego ogrodu?

 

Wykaszarka to urządzenie, przy użyciu którego przytniesz trawę w miejscach, do których dotarcie tradycyjną kosiarką jest trudne lub wręcz niemożliwe. Co warto o niej wiedzieć przed zakupem? Sprawdź, czym się kierować, wybierając kosę mechaniczną i jak dobrać ją do wielkości ogrodu!

Z tego artykułu dowiesz się:

Czym różni się wykaszarka od podkaszarki

Jaka wykaszarka sprawdzi się w małym, średnim i dużym ogrodzie

Czym kierować się podczas wybierania kosy mechanicznej

Wykaszarka, podkaszarka, kosa mechaniczna – różnice

Z pewnością nie raz spotkałeś się z sytuacją, w której określenia wykaszarka, podkaszarka i kosa mechaniczna były używane jako synonimy. Okazuje się jednak, że nie jest to do końca zgodne z prawdą, gdyż wykaszarka i podkaszarka są odmiennymi urządzeniami – zobacz, czym się różnią!

Wykaszarka, zwana również kosą mechaniczną, jest przeznaczona przede wszystkim do koszenia trawy na nierównym terenie. Najczęściej są to działki o pofałdowanej powierzchni oraz trawniki, na których rośnie dużo drzew.

Uwaga

W zależności od mocy silnika oraz stopnia elastyczności wału można wykorzystywać wykaszarkę do cięcia miękkiej lub twardej, zachwaszczonej trawy.

Podkaszarkę nazywa się także trymerem. Urządzenie posiada znacznie mniejszą moc od wykaszarki, jak i bardziej ograniczony zasięg ostrzy, dlatego najczęściej wykorzystuje się je na niewielkich terenach. Zastosowany w nim mechanizm żyłkowy doskonale sprawdza się do poprawiania trawnika skoszonego przy użyciu kosiarki – szczególnie w miejscach pod drzewkami, pomiędzy krzewami oraz przy murze.

Jak dobrać wykaszarkę do wielkości ogrodu?

Chcąc kupić wykaszarkę, zastanów się najpierw nad tym, na jak dużej powierzchni będziesz z niej korzystał. Modele przeznaczone do pracy w małym i dużym ogrodzie różnią się od siebie przede wszystkim rodzajem zasilania. Zobacz, jak wygląda ich podział:

  • wykaszarki elektryczne – działają po podłączeniu do gniazdka elektrycznego. Dzięki niskiej wadze operowanie urządzeniem jest wygodne. Jednak zintegrowany kabel może nieco ograniczać swobodę ruchów. Zaleca się stosować je na niewielkich trawnikach. Zobacz np. naszą wykaszarkę marki Flo
  • wykaszarki akumulatorowe – są zasilane akumulatorem, co podwyższa komfort korzystania z nich. Dzięki temu możesz stosować kosę akumulatorową na nieco większym trawniku – nie ogranicza Cię odległość urządzenia od źródła zasilania. W naszej ofercie znajdziesz np. taką wykaszarkę akumulatorową,
Wykaszarka akumulatorowa
Wykaszarka akumulatorowa
  • wykaszarki spalinowe – to urządzenia o największej mocy, które można bez obaw wykorzystywać na dużym terenie – są zasilane paliwem i zupełnie niezależne od źródła prądu. Szukasz wykaszarki spalinowej? Sprawdź np. to urządzenie marki Makita.

Czy wiesz, że…

Wyposażając wykaszarkę spalinową w specjalną, wzmocnioną tarczę tnącą, możesz ją stosować również do ścinania niewielkich drzewek czy podcinania gałęzi krzewów. O tym, jak to zrobić bardziej tradycyjnymi narzędziami, przeczytasz tutaj.

Jeśli chcesz kupić wykaszarkę idealnie pasującą do wielkości ogrodu, zwróć również uwagę na jej zakres koszenia. Do Twojej dyspozycji są następujące modele:

  • wykaszarki o zakresie koszenia 20-30 cm – sprawdzą się w przypadku lekkich, precyzyjnych prac w niewielkich ogrodach,
  • wykaszarki o zakresie koszenia 30-40 cm – nadają się do używania na trawnikach o średniej wielkości,
  • wykaszarki o zakresie koszenia 40-45 cm – przeznaczone do bardziej profesjonalnych zastosowań na dużym terenie.

Czy wiesz, że…

Nie ulega wątpliwości, że im większy zakres koszenia, tym szybciej uporasz się z wykonaniem pracy. Większa średnica części roboczej sprawia jednak, że niełatwo będzie Ci manewrować urządzeniem w trudno dostępnych miejscach.

Przed zakupem warto także sprawdzić moc wykaszarki. Urządzenia o małej mocy (200-500 W) sprawdzą się na mniejszych terenach. Akcesoria o mocy 500-1500 W możesz z kolei bez obaw wykorzystywać na większych trawnikach, gdyż są w stanie dłużej pracować.

Kosa mechaniczna – na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając ją?

Przed zakupem wykaszarki, powinieneś także przyjrzeć się takim parametrom urządzenia, jak:

  • rodzaj silnika – do Twojej dyspozycji są modele z silnikiem dwusuwowym i czterosuwowym. Pierwszy z nich jest zasilany benzyną z olejem i może pracować w każdej pozycji. Silnik czterosuwowy wymaga zastosowania oleju napędowego. Jest jednak wygodniejszy, gdyż generuje mniej wibracji i jest cichy,
Koszenie trawy kosą mechaniczną
Koszenie trawy kosą mechaniczną
  • mechanizm tnący – może to być nylonowa żyłka, głowica z nożami tnącymi lub tarcza tnąca. Żyłka jest rozwiązaniem najmniej wytrzymałym i spotykanym w najtańszych modelach. Wykaszarki z tarczą tnącą są z kolei najtrwalsze – można nimi karczować chwasty na sporym obszarze,

Czy wiesz, że…

Żyłkowy mechanizm tnący może występować w trzech wariantach:
1. ręcznym – uszkodzona żyłka jest wysuwana ręcznie,
2. półautomatycznym – żyłka wysuwa się poprzez dociśnięcie głowicy do podłoża,
3. automatycznym – proces wysuwania żyłki jest w pełni zautomatyzowany.

  • sposób uruchamiania – możesz wybierać spośród modeli uruchamianych poprzez szarpnięcie linki lub przyciśnięcie guzika,
  • ciężar urządzenia – najcięższe modele to kosy spalinowe, najlżejsze – wykaszarki elektryczne.

Wybrałeś już kosę mechaniczną do swojego ogrodu? Dobierz do niej także odpowiednie akcesoria wymienne, które poprawią jej funkcjonalność – znajdziesz je w tej kategorii!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *