Jak wybrać wiertarko-wkrętarkę idealną dla majsterkowicza?

Jeśli choć raz próbowałeś samodzielnie skręcić nowe meble czy powiesić obraz na ścianie, z pewnością wiesz, że nie sposób wykonać tej czynności bez odpowiedniej wiertarko-wkrętarki. Planujesz jego zakup? Zapoznaj się z poradami, które ułatwią Ci wybranie urządzenia odpowiadającego Twoim potrzebom!

Z tego artykułu dowiesz się:

Kiedy warto sięgnąć po wiertarko-wkrętarkę

Czym się kierować, wybierając wiertarko-wkrętarkę do domowego warsztatu

Czym różnią się od siebie wiertarka, wkrętarka i wiertarko-wkrętarka

Wiertarko-wkrętarka – do jakich prac posłuży?

Wiertarko-wkrętarka to urządzenie o dość szerokim wachlarzu zastosowań. Wykorzystasz ją przede wszystkim do wkręcania i wykręcania łączników – możesz więc zastosować ją do trwałego połączenia ze sobą dwóch elementów przy użyciu wkrętów. Urządzenie można też używać do wiercenia, najczęściej w niezbyt twardych materiałach. Najczęściej korzysta się z niego podczas wykonywania otworów w drewnie, płycie drewnopochodnej oraz w tworzywie sztucznym.

Jak wybrać wiertarko-wkrętarkę do domowego użytku?

Jesteś początkującym majsterkowiczem i szukasz wiertarko-wkrętarki, przy użyciu której wykonasz drobne prace naprawcze i montażowe w domu? Oto parametry, które powinieneś wziąć pod uwagę, wybierając narzędzie dopasowane do Twoich potrzeb:

  • moc – większa moc umożliwia dłuższą pracę bez przegrzania narzędzia. Co więcej, im wyższa moc, tym lepiej urządzenie nadaje się do wiercenia w twardych materiałach,
  • napięcie – wiertarko-wkrętarki o napięciu 3,6-4,8 V świetnie sprawdzą się przy drobnych pracach montażowych w sytuacji, gdy w materiale znajdują się już wstępnie nawiercone otwory. Urządzenia o napięciu 6,5-10 V nadają się z kolei do drobnych prac remontowych, choć nie powinny być wykorzystywane w trybie ciągłym. Jeśli szukasz wiertarko-wkrętarki do długotrwałej pracy w różnych materiałach, powinieneś natomiast wybrać taką o napięciu powyżej 10 V,
  • moment obrotowy – oznacza siłę, z jaką będą wkręcane wkręty oraz głębokość, na jakiej zostaną osadzone. Jest podawany w Nm,

Czy wiesz, że…

W specyfikacji wiertarko-wkrętarek znajdziesz najczęściej 2 parametry: moment obrotowy dla miękkich i dla twardych materiałów.

  • liczba biegów – powinny to być przynajmniej 2 biegi. W tej sytuacji pierwszy z nich jest wolniejszy i przeznaczony do wkręcania, drugi z kolei zapewnia szybsze obroty, co pozwala na wiercenie otworów,
  • waga – im mniejsza waga, tym łatwiej będzie Ci utrzymać narzędzie w rękach. Jest to szczególnie istotne wtedy, gdy zamierzasz pracować przez dłuższy czas,
  • kształt obudowy – wiertarko-wkrętarki w kształcie litery T najlepiej sprawdzają się podczas wkręcania i wykręcania wkrętów. Urządzenia z obudową przypominającą literę P nadają się z kolei doskonale do wiercenia otworów.
Wiertarko-wkrętarka z wkrętami
Wiertarko-wkrętarka z wkrętami

W domowych warunkach najlepiej sprawdzą się wiertarko-wkrętarki akumulatorowe – takie jak np. ten model marki Makita. W przypadku takiego narzędzia warto też rozważyć 2 dodatkowe parametry, a mianowicie rodzaj akumulatora oraz czas jego pracy i ładowania. Na czas pracy urządzenia wpływają nie tylko jego parametry techniczne, lecz również szybkość wkręcania oraz twardość podłoża, w którym wiercisz. Jeśli mowa o czasie ładowania, kryterium wyboru jest proste – im krótszy, tym szybciej wrócisz do pracy po rozładowaniu akumulatora.

Porada eksperta

W karcie ze specyfikacją wiertarko-wkrętarki akumulatorowej zazwyczaj nie znajdziesz jednoznacznej informacji o czasie pracy. Parametr zależy jednak od pojemności akumulatora – im wyższa, tym narzędzie będzie dłużej pracować.

W przypadku akumulatora, do Twojej dyspozycji są następujące możliwości:

  • akumulator niklowo-kadmowy (Ni-Cd) – spotkasz go stosunkowo rzadko, najczęściej w nieco starszych modelach. Dlaczego powoli rezygnuje się z tego rozwiązania? Pomimo tak oczywistych zalet jak długi czas pracy, jest dość nieporęczny, a w jego składzie znajdują się ciężkie metale, które są szkodliwe dla zdrowia człowieka,
  • akumulator niklowo-metalowo-wodorowy (Ni-MH) – cechuje go niższa waga i większa pojemność. Niestety szybko się rozładowuje i wymaga częstego ładowania,
  • akumulator niklowo-cynkowy (Ni-Zn) – posiada większą moc i napięcie znamionowe niż wcześniej przedstawione modele. Jest też od nich lżejszy, dzięki czemu zapewnia użytkownikowi komfort podczas pracy,
  • akumulator litowo-jonowy (Li-ion) – najnowocześniejsze rozwiązanie o niskiej wadze i długim czasie pracy.

Efekt pamięci ogniw – czym jest?

W przypadku akumulatorów ważne jest także zjawisko zwane efektem pamięci ogniw. Problem występuje w sytuacji, gdy bateria jest ponownie ładowana przed całkowitym rozładowaniem. Efektem tego może być powolny spadek pojemności akumulatora i znacznie krótszy czas pracy urządzenia. Efekt pamięci ogniw dotyczy w największym stopniu akumulatorów niklowo-kadmowych i niklowo-metalowo-wodorowych. W przypadku akumulatorów litowo-jonowych w zasadzie nie występuje.

Wiertarka, wkrętarka i wiertarko-wkrętarka – którą wybrać?

Określenia wiertarka, wkrętarka i wiertarko-wkrętarka bywają czasem stosowane jako synonimy – w końcu wszystkie narzędzia mogą być wykorzystywane zarówno do wiercenia otworów, jak i do wkręcania wkrętów w podłoże. Okazuje się jednak, że urządzenia różnią się od siebie zakresem zastosowania.

Wkręcanie wkrętów wiertarko-wkrętarką
Wkręcanie wkrętów wiertarko-wkrętarką

Wiertarki są z nich najcięższe i posiadają największą moc – dlatego też używa się ich zazwyczaj do wykonywania profesjonalnych prac, takich jak np. wiercenie w twardym podłożu. Wkrętarki są z kolei lżejsze i wygodniejsze w użytkowaniu – sprawdzają się jednak jedynie w przypadku miękkich materiałów. O tym, jak wybrać wiertarkę i wkrętarkę, możesz przeczytać na naszym blogu.

Uwaga

Na rynku można zaleźć wkrętarki z udarem, które są w stanie pracować w twardym podłożu, jednak są to urządzenia stosunkowo drogie.

W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że wiertarko-wkrętarka jest pewnego rodzaju kompromisem pomiędzy wiertarką i wkrętarką. To właśnie ze względu na jej uniwersalne zastosowanie poleca się ją przede wszystkim początkującym majsterkowiczom, którzy potrzebują narzędzia jedynie do domowego użytku. Zobacz, jakie wiertarko-wkrętarki znajdziesz w asortymencie sklepu StukPuk!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *