Jak wybrać pilarkę tarczową dla majsterkowicza?

Wśród wszystkich elektronarzędzi znajdziesz takie modele, które są przeznaczone do bardziej profesjonalnych zastosowań, jak i te, które nadają się dla hobbystów-amatorów. Jeśli chcesz wiedzieć, jaka pilarka tarczowa sprawdzi się najlepiej w rękach majsterkowicza, przeczytaj poniższy artykuł.

Z tego artykułu dowiesz się:

Jakie prace wykonasz za pomocą pilarki tarczowej

Jakie są rodzaje pił tarczowych

Która pilarka tarczowa będzie najlepsza dla majsterkowicza

Do czego przyda Ci się pilarka tarczowa

To popularne elektronarzędzie jest często wykorzystywane w warsztatach stolarskich, a także produkcyjnych. Równie często jednak można je spotkać wśród wyposażenia przydomowego garażu oraz jako część ekwipunku ekip budowlanych i wykończeniowych.

Pilarka tarczowa to rodzaj przyrządu do cięcia rozmaitych elementów. Najczęściej jest wykorzystywana do drewna, jednak wystarczy zmienić tarczę, a będzie nadawać się również do innego materiału – metalu, ceramiki czy tworzywa sztucznego.

Za pomocą pilarki tarczowej możesz m.in.:

 • docinać gres, którym wykańczasz posadzkę na tarasie czy inne powierzchnie,
 • dostosowywać długość profili i listew, np. podczas remontu,
 • ciąć wszelkie elementy drewniane i drewnopochodne, potrzebne do budowy, wykańczania i konstruowania – najczęściej deski, płyty i legary czy krokwie i łaty,
 • skracać rury plastikowe.
Cięcie plastikowej listwy za pomocą małej pilarki tarczowej
Cięcie plastikowej listwy za pomocą małej pilarki tarczowej

Różnice między piłami, a pilarkami, a także rodzaje tych przyrządów i elektronarzędzi poznasz tutaj.

A to ciekawe!

Pilarka tarczowa to najwygodniejsze i najbardziej precyzyjne elektronarzędzie do cięcia w linii prostej. Jest również niezwykle uniwersalne – nie przetniesz nim jedynie szkła i niektórych materiałów mineralnych. Pamiętaj, że działanie pilarki tarczowej zależy głównie od doboru jej tarczy.

Pilarki tarczowe – wybór

Podstawowy podział tych elektronarzędzi opiera się na ich konstrukcji. Pilarki tarczowe mogą być zatem:

 • stołowe – to klasyczny rodzaj tego typu pił mechanicznych; wykorzystywane w warsztatach i zakładach są profesjonalnymi, dużymi przyrządami, wyposażonymi w zintegrowany blat. Dzięki wbudowanej tarczy cięcie, nawet bardzo długich i ciężkich elementów, jest wygodne i stosunkowo bezpieczne. Stołowe pilarki tarczowe nazywane są również budowlanymi. Cechuje je ograniczona mobilność i duża średnica tarczy (przekraczająca 315 mm), jednak niektóre z nich da się przenosić, np. stołową pilarkę tarczową marki Makita;
 • ręczne – te pilarki tarczowe są maszynami, które trzyma się w rękach. Z tego względu są znacznie mniejsze, a przede wszystkim mobilne. Umożliwiają zatem cięcie materiałów bezpośrednio tam, gdzie są one stosowane – np. podczas wykańczania podłóg. Średnica tarczy raczej nie przekroczy 250 mm. Z uwagi na swoje gabaryty nie nadaje się do cięcia zbyt szerokich i dużych elementów.

Uwaga

Oba rodzaje pilarek tarczowych mogą być niebezpieczne dla Twojego zdrowia. Dowiedz się, jak korzystać z tych elektronarzędzi i stosuj się do zaleceń producenta oraz ogólnych zasad BHP. Uważaj szczególnie podczas korzystania z maszyny, mającej nieosłonięte ostrze tarczy.

Pilarki tarczowe rozróżnia się również ze względu na ich specjalne zastosowanie. Wśród nich spotkasz choćby ukośnice, zagłębiarki i przecinarki do metalu. To, co ma największy wpływ na funkcjonalność tego elektronarzędzia, opiera się jednak głównie na:

 • rodzaju i wielkości tarczy, którą dobierzesz w zależności od obrabianego materiału,
 • mocy – im większa, tym grubsze i gęstsze elementy możesz ciąć; zwiększa się również prędkość obrotów tarczy,
 • głębokości cięcia – czyli zdolności tnących tarczy,
 • wymiennej tarczy – pilarka tarczowa bez tej funkcji przyda się jedynie do konkretnych materiałów i prac.

Która pilarka tarczowa będzie najlepsza dla majsterkowicza

Elektronarzędzia używane przez profesjonalistów muszą wyróżniać się najlepszymi parametrami. W przypadku pilarek tarczowych, które mają trafić w ręce hobbystów, amatorów i majsterkowiczów, wybór nie musi być skomplikowany. Czym powinien cechować się taki przyrząd do cięcia? Zwróć uwagę na:

 • uniwersalność – pilarki tarczowe dla majsterkowiczów powinny być jak najbardziej wszechstronne, nie wybieraj zatem ukośnic czy modeli, które służą stricte do cięcia metalu czy glazury; uniwersalne modele umożliwiają również cięcie pod kątem,
 • wagę – Twoje elektronarzędzie nie musi być ciężkie i nieporęczne. Wybierz np. minipilarkę tarczową marki Makita, za pomocą której będziesz mógł wygodnie ciąć – waży jedynie 1,6 kg,
Wygodna pilarka tarczowa dla majsterkowiczów
Wygodna pilarka tarczowa dla majsterkowiczów
 • zabezpieczenia – wybierz taką pilarkę tarczową, która posiada osłonę tarczy oraz napędu i włącznika,
 • moc – do zastosowań amatorskich wystarczy elektronarzędzie nie przekraczające 600W, jednak możesz także sięgnąć po mocniejsze urządzenia, które nadają się do bardziej zaawansowanych prac budowlanych i stolarskich – mając moc rzędu 1200 W oraz średnicę tarczy przekraczającą 180 mm. Taka jest np. pilarka tarczowa Modeco,
 • sposób zasilania – jeśli nie korzystasz zbyt często z pilarki tarczowej, najlepszym rozwiązaniem będzie wybór urządzenia akumulatorowego, takiego jak model marki Makita – to wyjątkowo lekka i poręczna pilarka tarczowa.

Za uniwersalną, ręczną pilarkę tarczową do amatorskich i półamatorskich zastosowań nie zapłacisz więcej niż 500 zł. Dowiedz się jeszcze, jak działa piła szablasta!

Pierwszy komentarz dla “Jak wybrać pilarkę tarczową dla majsterkowicza?

 • 25 lipca 2018 at 13:14
  Permalink

  Ja swoją pilarkę tarczową kupiłem u przedstawiciela marki Bosch w Lublinie i jestem bardzo zadowolony. Patrzyłem też na „marketowe” pilarki innych marek, ale parametrami nawet nie zbliżały się do modelu BOSCH GKS 600. Dodatkowo mam pewny serwis dzięki temu, czego nie dostałbym po zakupie w markecie.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *