Jak wybrać dobry klej do styropianu?

W nieocieplonych budynkach wytworzone przez ogrzewanie ciepło ucieka na zewnątrz przez ściany – zdaniem ekspertów, skala tego zjawiska w ciągu roku może wynosić od 20 do nawet 35%. Aby temu zapobiec, okłada się ściany styropianowymi płytami przyklejonymi przy pomocy specjalnego kleju do styropianu. Czym się kierować przy wyborze tego preparatu?

Z tego artykułu dowiesz się:

Dlaczego warto ocieplić budynek styropianem

Z jakimi rodzajami klejów do styropianu spotkasz się na rynku

Czym się kierować przy wyborze zaprawy

Czym kleić styropian w niestandardowych przypadkach

Ocieplenie budynku – co możesz zyskać?

Dlaczego warto zdecydować się na montaż termoizolacji na zewnętrznych ścianach budynku? Dzięki temu nawet dom budowany w nieco starszej technologii może stać się bardziej energooszczędny – więcej ciepła zostanie wewnątrz zamiast uciekać przez ściany. Przełoży się to na koszt ogrzewania budynku, ponieważ zużyjesz mniej materiału opałowego. Pozytywnie wpłynie też na środowisko – mniejsze spalanie równa się mniejszej emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Zastosowanie styropianu do ocieplenia domu wpłynie również na poprawę jego wyciszenia. Materiał co prawda nie jest w stanie zapewnić pełnej izolacji akustycznej, lecz może nieco wyciszyć hałasy z zewnątrz. Styropian to także tworzywo niewchłaniające wody. Okładając nim ścianę, ochronisz ją przed zawilgoceniem. W ten sposób zapobiegniesz również kondensacji pary wodnej, która jest jedną z głównych przyczyn powstawania wilgoci na ścianach pomieszczeń.

kleje do styropianu

Rodzaje klejów do elewacji i ich właściwości

Biorąc pod uwagę podłoże, na które nakładana jest masa, wyróżnia się:

  • kleje do klejenia styropianu – wykorzystywane tylko do mocowania styropianowych płyt,

  • kleje do zatapiania siatki i klejenia styropianu – stosuje się je głównie do zatapiania siatki, choć sprawdzą się także podczas klejenia styropianu.

Kleje do styropianu można także podzielić na:

  • kleje systemowe (profesjonalne) – nazywane również poliuretanowymi. Wchodzą w skład całego systemu ociepleniowego oferowanego przez producenta – należą do niego klej, grunt, tynk i farba. Z tego względu podlegają oferowanej przez niego gwarancji,

  • kleje niesystemowe (ekonomiczne) – funkcjonują również pod nazwą cementowych. Ich zaletą jest niewątpliwie niższa cena. Towarzyszą jej jednak niekorzystne właściwości wytrzymałościowe oraz brak gwarancji producenta.

Porada eksperta

Do mocowania styropianowych płyt do ściany możesz również wykorzystać pianę montażową. Preparat wysycha w 2 godziny, znacznie przyspieszając dalsze etapy obróbki styropianu. Poza tym można go także stosować niezależnie od temperatury otoczenia. Metoda ta, choć skuteczna, jest jednak dość kosztowna – dlatego nie stosuje się jej zbyt często.

Jak wybrać dobry klej do ociepleń?

Przed zakupem kleju, warto zwrócić uwagę na znajdujące się w jego składzie dodatki – im więcej ich w składzie preparatu, tym silniejszą spoinę uzyskasz. Za najważniejsze z nich uważa się:

  • metylocelulozę odpowiedzialną za lepkość oraz wytrzymałość wstępną, czyli przyczepność w pierwszej fazie zastygania spoiny,

  • proszek redyspergowalny, który odpowiada za trwałość już utwardzonego kleju do styropianu,

  • włókna celulozowe, które nadają uzyskanemu połączeniu elastyczność oraz odporność na rysy skurczowe.

    kleje do styropianu

Dobry klej do ociepleń powinien dobrze wiązać od razu po przyłożeniu płyty do ściany. Dlaczego? Kolejny etap prac ociepleniowych stanowi zamontowanie tzw. łączników – jeśli styropian nie będzie w tym momencie stabilnie przymocowany do ściany, może się odkształcić. Wygięty materiał będzie z kolei powoli prowadzić do całkowitego odspojenia kleju i w efekcie do odpadnięcia całej warstwy termoizolacyjnej od ściany.

Czy wiesz, że…

Najtrwalsze kleje do styropianu to te, które w swoim składzie posiadają polimery organiczne. Co więcej, im wyższa ich zawartość, tym silniejszą spoinę uzyskasz – dlatego też tak ważne jest sprawdzenie tego faktu przed zakupem. Unikaj preparatów, które zawierają mniej 0,5% polimerów – w ich przypadku niemożliwym jest uzyskanie trwałego i efektywnego ocieplenia.

Istotne kryterium wyboru stanowi także rodzaj podłoża, na które można aplikować klej. Najlepsze preparaty to te, które można nakładać na beton, tynk cementowy, piaskowiec, beton komórkowy, cegły, bloczki, pustaki, materiały ceramiczne, a także na podłoża pokryte farbą elewacyjną albo tynkiem cienkowarstwowym. Przed zakupem koniecznie sprawdź, czy klej może być używany na Twojej ścianie.

Kupując klej do ociepleń, zdecydowanie nie powinieneś kierować się jego ceną, gdyż tanie preparaty często cechują się mniejszą wytrzymałością. Ich użycie może obniżyć żywotność wykonanego ocieplenia – warstwy szybko zamokną i odpadną od ściany.

Styropian grafitowy i styrodur – czym je kleić?

Styrodur stosuje się zazwyczaj w strefach cokołowych, które są narażone na uszkodzenia mechaniczne i otarcia. Ze względu na wyjątkową twardość tego materiału, nie możesz wykorzystać do jego montażu standardowego kleju do styropianu. Zamiast tego sięgnij po specjalne preparaty do klejenia polistyrenu ekstrudowanego. W przypadku styropianu grafitowego znacznie lepiej sprawdzi się preparat do zatapiania siatki. Tego rodzaju masy zazwyczaj zawierają więcej polimerów, dzięki czemu lepiej wiążą i tworzą trwalszą spoinę. Sprawdź wybór niestandardowych klejów do styropianu znajdujących się w naszej ofercie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *