Jak wiercić w płytkach, by ich nie uszkodzić?

Wiercenie w płytkach to czynność wymagająca szczególnej precyzji i ostrożności – w przeciwnym razie delikatny materiał popęka. Stając przed takim wyzwaniem, powinieneś przede wszystkim dobrze wybrać wiertło oraz samą wiertarkę. O czym jeszcze pamiętać podczas wiercenia w kafelkach? Sprawdź nasz poradnik!

Z tego artykułu dowiesz się:

Jaka wiertarka i wiertło do płytek będą najlepsze

Jak krok po kroku wywiercić otwór w kafelkach

Na co zwrócić uwagę podczas wiercenia w płytkach

Wiertarka i wiertło do płytek – jak wybrać?

To, jakie wiertło sprawdzi się w konkretnej sytuacji, zależy od rodzaju płytek:

 • gres i płytki nieszkliwione – do ich przewiercenia wystarczą standardowe wiertła do betonu – zarówno zwykłe (z 2 ostrzami), jak i typu SDS (z 4 ostrzami),
 • płytki szkliwione – najlepiej nadają się do tego wiertła łopatkowe, które nazywa się również piórowymi. Cechuje je walcowaty trzpień ze zintegrowanymi, płaskimi ostrzami przypominającymi łopatki – taka budowa zapobiega powstawaniu wyszczerbień w płytce. Można je także zastąpić klasycznym wiertłem do metalu.

Porada eksperta

Średnicę wiertła do płytek zawsze dobieraj do średnicy kołka rozporowego, który chcesz umieścić w ścianie. Do montażu akcesoriów naściennych najczęściej wykorzystuje się kołki o średnicy równej 6 lub 8 mm.

Równie ważny jest także wybór wiertarki. Urządzenie powinno posiadać możliwość płynnej regulacji obrotów. Pozwoli Ci to na rozpoczęcie pracy na wolnym biegu i stopniowe jej zwiększanie podczas przewiercania się przez głębsze warstwy podłoża.

Równie ważna jest też funkcja udaru – umożliwi Ci gładkie przewiercenie się przez ścianę znajdującą się pod płytką. W naszym asortymencie znajdziesz szereg takich urządzeń – sprawdź np. wiertarkę Bosch z serii niebieskiej. Podczas wykonywania tej czynności doskonale sprawdzi się również młotowiertarka – zobacz nasze propozycje. Czym jeszcze kierować się, wybierając wiertarkę do wiercenia w płytkach? Przydatne informacje znajdziesz także w tym artykule!

Wiertarka Bosch z niebieskiej serii
Wiertarka Bosch z niebieskiej serii

Jak wywiercić otwór w płytkach w 6 krokach

 1. Ustal miejsce, w którym wywiercisz otwory. Upewnij się, że znajdują się idealnie w jednej linii – jeśli źle wymierzysz, półka lub uchwyt będą krzywo wisieć.
 2. Przyklej w tych punktach taśmę malarską o szorstkiej powierzchni, a następnie narysuj na niej krzyżyk w miejscu, w którym będziesz później wiercić.
 3. Zastosuj punktak lub gwóźdź, aby delikatnie wybić mały otwór w kafelkach – dzięki temu wiertło nie będzie się ślizgać podczas wiercenia w płytkach.
 4. Przygotuj wiertarkę, łącząc ją ze specjalnym, łopatkowym wiertłem do kafelków. Teraz możesz wiercić, przykładając wiertło prostopadle do zaznaczonego krzyżyka. Zacznij od wolnych obrotów i powoli je zwiększaj.

Porada eksperta

Pamiętaj, aby na tym etapie pracy wyłączyć udar w wiertarce. Wibracje mogłyby spowodować pękanie kruchego podłoża.

 1. Po przewierceniu warstwy płytek, zmień wiertło na twardsze, które poradzi sobie z pracą w betonie. Najlepiej sprawdzi się tu wiertło widiowe. W tym momencie możesz już włączyć udar w wiertarce, jednak stosuj go z wyczuciem – tak, aby wibracje nie uszkodziły płytki.

Dobra rada

Podczas wiercenia możesz poprosić kogoś o przytrzymanie rury od odkurzacza pod miejscem wiercenia – dzięki temu pył będzie na bieżąco pochłaniany i nie zabrudzisz posadzki. Równie dobrze sprawdzi się w tej funkcji także niewielkie, kartonowe pudełko, do którego wpadną zwierciny – wystarczy je przykleić pod miejscem wiercenia.

 1. Po przewierceniu się na wystarczającą głębokość usuń taśmę klejącą z płytek. Teraz też możesz włożyć w otwór koszulkę kołka rozporowego, na którym zawiesisz półkę lub uchwyt łazienkowy. Zobacz też, jak prawidłowo dobrać kołki do ściany.
Wiercenie w płytkach
Wiercenie w płytkach

Jak wiercić w kafelkach – praktyczne wskazówki

Zebraliśmy dla Ciebie jeszcze kilka rad na koniec, które ułatwią wiercenie w kafelkach:

 • do wiercenia w szczególnie twardym gresie powinieneś wykorzystać specjalne wiertło z diamentową koronką. Nie stosuj udaru. Rób przerwy co kilkanaście minut pracy i schładzaj koronkę w zimnej wodzie – w ten sposób zapobiegniesz jego przegrzaniu i zniszczeniu,
 • najtrudniejsze jest wiercenie w narożniku płytki – miejsce jest szczególnie narażone na uszkodzenie. Najlepiej zrezygnować z wykonania otworu w tym miejscu. Jeśli uznasz to za konieczne, zacznij od nawiercenia wąskim wiertłem, a dopiero później powoli poszerzaj otwór tym o właściwej średnicy,
 • udar w wiertarce możesz zastosować wyłącznie podczas wiercenia w zwartym podłożu, takim jak beton, silikat czy pełna cegła. Nie używaj go jednak w przypadku płyt gipsowo-kartonowych, pustaków, betonu komórkowego drewna oraz materiałów drewnopochodnych,
 • chcąc wywiercić otwór o większej średnicy, powinieneś zacząć od mniejszego otworu i stopniowo go rozwiercać, zmieniając wiertło na grubsze. W przypadku szczególnie dużych otworów konieczne może się okazać zastosowanie specjalnej otwornicy montowanej na wiertarce. Pamiętaj jednak o tym, że jeśli otwornica nie ma zintegrowanego wiertła prowadzącego, należy rozpocząć pracę pod skosem i stopniowo prostować akcesorium w czasie wiercenia.

Na naszym blogu znajdziesz również wskazówki dotyczące wiercenia w innych powierzchniach. Zobacz np. jak wywiercić otwór w ścianie tak, aby nadawał się do powieszenia obrazu czy półki!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *