Jak używać szlifierki kątowej?

Szlifierka kątowa to jedno z najczęściej używanych elektronarzędzi – sprawdza się zarówno w rękach amatorów, jak i profesjonalistów. O ile jej użycie nie wymaga specjalnych umiejętności i specjalistycznej wiedzy, o tyle wiąże się z koniecznością zapoznania się z pewnymi zasadami. Zobacz, jak używać szlifierki kątowej!

Z tego artykułu dowiesz się:

Do czego służy szlifierka kątowa

Czy do pracy ze szlifierką kątową należy się odpowiednio ubrać

Jak przygotować się do pracy z kątówką

Jak powinno się operować szlifierką kątową

Do czego użyjesz szlifierki kątowej?

To jedno z najpopularniejszych elektronarzędzi. Za pomocą ręcznej szlifierki kątowej wykonasz bardzo wiele czynności – zarówno na placu budowy czy w warsztacie, jak i podczas zwyczajowego remontu czy majsterkowania w ogrodzie. Oto podstawowe prace, do których przyda Ci się to elektronarzędzie:

 • cięcie – szlifierka kątowa to bardzo uniwersalne narzędzie służące do dzielenia elementów wykonanych z różnych materiałów; często tnie się za jej pomocą np. drewno i płytki ceramiczne, ale i beton, cegłę, kamień, a nawet metal. To wszystko zależy od tego, jakiej użyjesz tarczy do cięcia,
 • szlifowanie – pod tą ogólną nazwą kryje się szeroki zakres zastosowań szlifierki kątowej. Ten rodzaj obróbki powierzchni polega na ścieraniu – dobierając zatem odpowiednią tarczę szlifierską możesz usunąć np. rdzę z metalu czy też nierówności z drewnianej półki. Za pomocą wybranych ściernic oczyścisz elementy ze starych powłok oraz przygotujesz je do dalszej obróbki;
 • wycinanie otworów – tę pracę wykonasz za pomocą koronek diamentowych z odpowiednim mocowaniem. Dzięki nim swoją ręczną szlifierką kątową możesz swobodnie zrobić otwór np. w płytkach.
Szlifierka kątowa Makita
Szlifierka kątowa Makita

W zależności od rodzaju pracy oraz wybranej tarczy do szlifierki kątowej, będziesz operował tym elektronarzędziem nieco inaczej. O tym – w dalszej części artykułu.

Czy wiesz, że…

Szlifierka kątowa jest coraz częściej nazywana kątownicą.

Jak ubrać się do pracy z kątownicą?

Przed użyciem szlifierki kątowej powinieneś zapoznać się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa, obowiązującymi Cię podczas wykonywania rozmaitych czynności. To elektronarzędzie pracujące na wysokich obrotach, dlatego może stanowić potencjalne zagrożenie, jeśli luźny element ubioru wciągnie się w mechanizm. Ubierz się zatem w odzież przylegającą do ciała. O czym jeszcze powinieneś pamiętać? Jeśli używasz ręcznej szlifierki włóż:

 • okulary ochronne – w ten sposób zminimalizujesz ryzyko dostania się oprysków do oczu,

szlifierka katowa

 • rękawice robocze do pracy z kątówką powinieneś założyć takie, które są dobrze dopasowane do dłoni,
 • nauszniki ochronne lub zatyczki do uszu – szczególnie w trakcie wyjątkowo długiej pracy hałas, jaki się w tym czasie wytwarza, może wywierać negatywny wpływ na Twój słuch.

Zanim przystąpisz do uruchomienia szlifierki kątowej

Każda praca z elektronarzędziem niesie za sobą konieczność podwyższonego ryzyka, dlatego przed rozpoczęciem wykonywania pracy za pomocą kątówki, sprawdź, czy:

 • wszelkie elementy urządzenia są w należytym stanie – szczególną uwagę zwróć na przewód, a także włącznik,
 • osłona tarczy i rękojeść boczna są odpowiednio przykręcone,
 • wybrana przez Ciebie tarcza do szlifierki kątowej pasuje do Twojego modelu oraz pracy, którą chcesz wykonać – należy tu wziąć pod uwagę rodzaj mocowania, liczbę obrotów, które określają prędkość urządzenia, a także średnicę roboczą. Upewnij się, że wybrany osprzęt nie nosi śladów uszkodzenia. Jeśli chcesz wiedzieć, jaką tarczę do szlifierki kątowej wybrać, żeby swobodnie ciąć metal, przeczytaj ten artykuł,
 • w miejscu, w którym pracujesz nie znajdują się przedmioty narażone na zniszczenie wskutek wyrzucania iskier i odprysków przez szlifierkę kątową. W jej pobliżu nie powinni również przebywać ludzie.

Jak obsługiwać się kątówką?

Kiedy już jesteś w pełni gotów, aby przystąpić do pracy, zwróć uwagę na to, jak trzymasz i operujesz szlifierką kątową. W zależności od jej aktualnego zastosowania zmienia się ułożenie rąk, obszaru roboczego, jak i praca ciała. Jeśli:

 • szlifujesz – trzymaj kątówkę dwoma rękoma, chwytając za rękojeść boczną i korpus. Tarcza powinna być lekko ustawiona pod kątem i delikatnie dociskana do powierzchni,
 • przecinasz – kieruj tarczę szlifierki kątowej prostopadle do materiału i staraj się nie naciskać zbyt mocno i głęboko, ponieważ mogłoby to doprowadzić do zakleszczenia się elementu tnącego, jego odrzutu i pęknięcia. Używając kątówki do cięcia również trzymaj ją oburącz, a jeśli zaklinuje się w materiale, wyłącz urządzenie i dopiero wtedy ją wyciągnij,
 • wycinasz otwory – ręczną szlifierkę kątową trzymaj również lekko pod kątem, a ruch wykonuj dookolny, co zapobiegnie zakleszczenia się korony.

W czasie pracy z kątówką ważne jest również to, aby miała szansę się schłodzić. Inną zasadą jest także stosowanie niezbyt silnego nacisku.

Pamiętaj

Zawsze pracuj tak, aby znajdować się po stronie osłony szlifierki kątowej. Dzięki temu będziesz chroniony przed odpryskami lecącymi w Twoją stronę.

Inne porady, ciekawostki i prezentacje produktów znajdziesz na blogu sklepu SukPuk.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *