Jak upiec pyszny domowy chleb?

Zapach świeżo upieczonego chleba należy do najprzyjemniejszych zapachów na świecie. Zrobienie domowego chleba jest prostsze, niż myślisz. Jest to świetna alternatywa dla sklepowego pieczywa, które często jest zrobione z użyciem polepszaczy i konserwantów. W tym poradniku dowiesz się jak krok po kroku upiec pyszny domowy chleb.

Chleb jak upiec?

Zamiast od razu zaczynać od trudniejszych w wypieku chlebów, warto zacząć od prostych przepisów na chleb pszenny. Do zrobienia takiego pieczywa potrzebna będzie nam zwykła mąka, którą kupimy w każdym sklepie. Najlepsze będą te typu 750, 650 i ewentualnie 550, ale jeżeli chcemy, możemy użyć też mąki tortowej. Jak dojdziemy już do wprawy to wtedy, będziemy mogli poeksperymentować z innymi rodzajami mąk. Przyjdzie wtedy czas na próby wypiekania chlebów z dodatkiem mąki żytniej lub na bazie mąki pełnoziarnistej, razowej i orkiszowej.

Jaki chleb jest najzdrowszy?

Mamy już mąkę, ale do chleba będziemy potrzebować jeszcze drożdży. Najczęściej stosuje się suche drożdże piekarskie instant, które są łatwe w przechowywaniu i można je od razu dodawać do mąki. Do wypieku chleba możemy też użyć klasycznych świeżych drożdży w kostce. W tym przypadku postępujemy tak jak ze zwykłym ciastem drożdżowym, przygotowujemy zaczyn z mleka cukru i drożdży. Później gotowy zaczyn dodajemy do mąki, jest to opcja trochę bardziej czasochłonna, ale finalny efekt będzie podobny.

Porada eksperta

Pieczywo powinno być przechowywane w suchym, wolnym od zarodników pleśni miejscu. Najodpowiedniejszy będzie dobrej jakości chlebak, wykonany z łatwych do utrzymania w czystości materiałów, jak np. stal nierdzewna, metal czy tworzywo sztuczne.

Mąka, drożdże, trochę letniej wody i sól to wszystko, co jest na potrzebne do upieczenia pierwszego chleba. Mając wszystkie składniki, możemy zabrać się za wyrabianie ciasta, możemy zrobić to rękami, albo mikserem planetarnym. Jeżeli wyrabiasz chleb ręcznie, warto posypać stolnicę mąką, żeby ciasto nie kleiło się do powierzchni i łatwiej się formowało. Gdy składniki się połączą i ciasto będzie gotowe, to przekładamy ciasto do foremki lub zostawiamy w misie. Ciasto powinno rosnąć około 1-2h, ważna jest, aby wtedy nie dotykać już masy i pozwolić jej spokojnie rosnąć.

Najlepszy przepis na chleb

Po wyrośnięciu wkładamy nasz chleb do piekarnika rozgrzanego do 200°C na około 30-40 minut, w zależności od wielkości bochenka. Ważne, żeby gotowy chleb przed zjedzeniem, dobrze wystudzić, bo od ciepłego ciasta może rozboleć brzuch. Nie radzę zabierać się za krojenie świeżutkiego wypieku, bo może się po prostu rozlecieć, najlepiej robić to na drugi dzień. Całość pracy nad chlebem wraz z pieczeniem nie powinna nam zająć więcej niż 3h, a gdy dojdziemy do wprawy to nawet krócej. Szczególnie jeżeli masz doświadczenie z pieczeniem ciasta drożdżowego, to wyrób chleba nie powinien sprawić Ci problemów.

Jak upiec chleb w domu?

Z ciasta chlebowego możemy zrobić też bułeczki czy bagietki. Jeżeli masz ochotę do ciasta na chleb, możemy dodać różne mieszanki przypraw, takie jak suszona cebula czy czosnek, zioła czy ziarna. Wszystko zależy od twoich preferencji smakowych oraz inwencji twórczej. Do wszystkich początkujących piekarzy marka Biowin stworzyła zestaw do domowego wypieku chleba. Znajdziemy w nim 4-litrowy garnek rzymski, który jest idealny do pieczenia chleba, mięs, warzyw i wielu innych produktów spożywczych. Wykonany z naturalnego surowca pozwalają na przygotowanie potraw w atmosferze pary wodnej, bez dodatku tłuszczu. Oprócz tego w zestawie dołączono zakwas chlebowy, mieszankę ziół i przypraw oraz drożdże piekarnicze. Dodatkowo marka Biowin zadbała o początkujących, dlatego w zestawie znalazł się również poradnik piekarza.

Produkty wymienione w artykule:

1. Suszone drożdże piekarskie 500g BROWIN
https://www.stukpuk.pl/suszone-drozdze-piekarskie-500g-browin-409230
2. Zestaw do domowego wypieku chleba (garnek rzymski + zakwas + drożdże + mieszanki do chleba) BROWIN
https://www.stukpuk.pl/zestaw-do-domowego-wypieku-chleba-garnek-rzymski-zakwas-drozdze-mieszanki-do-chleba-browin-409600
3. Mieszanka ziołowo – tradycyjna do chleba 28g BROWIN
https://www.stukpuk.pl/mieszanka-ziolowo-tradycyjna-do-chleba-28g
4. Zioła Pomodoro do chleba 30 g BROWIN
https://www.stukpuk.pl/ziola-pomodoro-do-chleba-30-g

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *