Jak układać płyty chodnikowe?

Płyty chodnikowe mają wiele atutów. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć i zmienne temperatury, a także atrakcyjne wizualnie. Sprawdź, jak układać płytki chodnikowe, by osiągnąć pożądany efekt – trwałego wykończenia podłoża.

Z tego artykułu dowiesz się:

Jak przygotować podłoże pod płyty chodnikowe

Jak przygotować zaprawę do układania płyt chodnikowych

Jak układać płyty chodnikowe

Przygotowanie podłoża pod płyty betonowe chodnikowe

Układanie płytek chodnikowych należy zacząć od przygotowania powierzchni. Inaczej efekt prac nie będzie ani trwały, ani estetyczny. Na tym etapie powinieneś nie tylko oczyścić podłoże, ale również wykonać podbudowę. Ma ona kluczowe znaczenie z tego powodu, że wszelkie obciążenia na warstwie ścieralnej będą opierały się właśnie na niej, a dopiero potem na podłożu gruntowym. Odpowiednio przygotowana podbudowa zminimalizuje ryzyko zapadnięcia często używanego fragmentu chodnika.

Oczyszczanie powierzchni pod układanie płyt chodnikowych polega na wyprofilowaniu terenu. Usuń rośliny i chwasty, pamiętając także o ich korzeniach. Jeśli grunt nie jest nośny lub jest słabonośny, wymaga wzmocnienia. Wykorzystasz do tego cement bądź popiół lotny.

Warto wiedzieć!

Podczas przygotowywania powierzchni pod układanie chodnika z płyt betonowych wykonuje się tzw. korytowanie. Jest to zbieranie górnej warstwy gruntu do tego momentu, w którym układane płyty sięgają do naturalnej wysokości gruntu. Zazwyczaj wymaga oczyszczenia powierzchni do głębokości 30 cm.

Dookoła domu – na chodnikach, ścieżkach i gankach – wykonuje się podbudowy z kruszywa naturalnego lub łamanego, nieprzekraczające grubością 15 cm. Na zastosowanie odpowiedniej grubości wpływają: rodzaj gruntu, natężenie ruchu czy poziom warstwy wodonośnej, które na tym obszarze są umiarkowane. Jeżeli układanie płytek chodnikowych planujesz wykonać na placu lub podjeździe, gdzie obciążenie będzie większe, zastosuj płyty chodnikowe zbrojone.

Układanie płyt chodnikowych na piaskowej podbudówce
Układanie płyt chodnikowych na piaskowej podbudówce

Układanie płyt chodnikowych – przygotowywanie zaprawy

Właściwą zaprawę do układania płyt chodnikowych wykonuje się z piasku i cementu rozrobionego z wodą. Spoiwo uzyskuje płynną konsystencję, co ułatwia przeniesienie go na powierzchnię, na której mają zostać ułożone płyty chodnikowe. Sprawia, że płaszczyzna staje się równa, a płytki chodnikowe są prawidłowo wypoziomowane i zespolone z podłożem.

 

Porada eksperta

Nie wylewaj zaprawy od razu na cały obszar roboczy. Zanim zdążysz położyć wszystkie płyty, zacznie się wiązać, utrudniając wykonanie wszystkich prac.

Zaprawa cementowo-piaskowa zastępuje podsypkę wykonaną z piasku. Wybranie któregoś z tych rozwiązań jest ważne na etapie budowania chodnika, bo zapewnia równość konstrukcji, ale nie tylko. Jest kluczowe również dla trwałości wykonanego chodnika – po deszczu lub gdy rozpuści się śnieg, piasek szybko wchłania wodę, więc kałuże nie utrzymują się na powierzchni zbyt długo.

Po wykonaniu podbudowy pod płytę chodnikową powinieneś zająć się ułożeniem krawężników. Osadzisz je na wylanej wcześniej zaprawie cementowej. Spełnią funkcję zabezpieczającą chodnik, a nawierzchnia będzie lepiej pracować ponieważ się nie obsunie.

Jak układać płyty chodnikowe?

Z uwagi na to, że po przygotowanej powierzchni będziesz chodził, biegał i jeździł rowerem, a także autem, układanie płyt chodnikowych musisz przeprowadzić z największą precyzją. Pomiędzy płytami zachowuj równomierne szczeliny o szerokości 4-10 mm. Jeśli to konstrukcja znajdująca się przy domu, odpowiednia będzie odległość 5 mm.

Po położeniu każdej płyty chodnikowej powinieneś ją wypoziomować. Do korygowania położenia posłuży Ci gumowy młotek, który nie uszkodzi powierzchni.

Układanie płyt chodnikowych w przestrzeni publicznej
Układanie płyt chodnikowych w przestrzeni publicznej

Po ułożeniu płyt warto odczekać do dwóch dni, by zaprawa wyschła, stwardniała i zespoliła się z płytami. Wówczas przychodzi czas na usunięcie krzyżyków i wypełnienie szczelin wybranym materiałem. Najczęściej wykorzystuje się do tego zwykły piasek, ale jeśli konstrukcja znajduje się blisko domu i zależy Ci na estetyce wykonanych prac, możesz wylać fugę w dopasowanym kolorze bądź zastosować odpowiedni uszczelniacz. To jednak sprawi, że pod płyty nie wniknie woda, a więc po deszczu na chodniku będą powstawać kałuże. Przy szczelinach wypełnionych piaskiem ten problem nie powstanie.

 

Warto wiedzieć

Od wykończenia chodnika fugą lub uszczelniaczem powinieneś poczekać jeszcze ok. 2 dni, zanim zaczniesz w pełni użytkować powierzchnię. Inaczej płyty mogą osadzać się nierównomiernie lub zmieniać położenie względem siebie.

Przystępując do układania płyt chodnikowych, pamiętaj, że musisz zadbać o każdą z warstw:

  • gruntową – wymaga oczyszczenia i wyrównania; wykonaj korytowanie,
  • podbudówkę – pozwoli chodnikowi pracować, co jest szczególnie ważne przy powierzchniach narażonych na większe obciążenie,
  • ścieralną – płyty ułóż równo i wykończ w sposób, który uznasz za odpowiedni.

Stosując się do naszych rad, już po kilku dniach będziesz cieszyć się pięknym i trwałym chodnikiem, placem, podjazdem czy patio. Jeśli zaś z Twojej konstrukcji do domu prowadzą schody, sprawdź, jak położyć na nich płytki, by po stopniach chodziło się bezpiecznie o każdej porze roku i bez względu na pogodę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *