Jak układać płytki podłogowe krok po kroku?

Co prawda układanie płytek nie jest najłatwiejszą pracą remontową, ale przy odrobinie wprawy i podstawowej wiedzy możesz z powodzeniem wykonać ją samodzielnie. Jak kłaść płytki? Ułatw sobie pracę – zapoznaj się z prostą instrukcją układania płytek na podłodze krok po kroku.

Z tego artykułu dowiesz się:

Jak wyliczyć, ile płytek jest potrzebne do wyłożenia podłogi

Jak przygotować podłoże pod kładzenie płytek

Jak układać płytki na zaprawie klejowej

Jak fugować płytki podłogowe

Krok 1 – dokładne zmierzenie pomieszczenia i rozplanowanie prac

Po pierwsze, zdecyduj, jak ma wyglądać wzór płytek. Do wyboru masz 3 rozwiązania:

  • układanie płytek ceramicznych pod kątem prostym,
  • naprzemienne układanie płytek,
  • skośne ułożenie płytek (w karo).

Dobra rada!

Kupując płytki na metry kwadratowe, zamów ich 5-15% więcej niż wynosi powierzchnia wykładanej podłogi (5% przy ułożeniu prostym, 10% przy ułożeniu naprzemiennym, 15% przy ułożeniu skośnym). Pamiętaj przy tym, że około 1-3% powierzchni zajmą fugi.

Do dokładnym zmierzeniu powierzchni, którą chcesz wyłożyć płytkami, przygotuj na papierze szkic ułożenia płytek.

ukladanie gresu
Naprzemienne układanie gresu

Krok 2 – przygotowanie podłoża pod układanie płytek

W przypadku starych posadzek z płytek, zeszlifuj ich powierzchnię szlifierką lub bloczkiem z papierem ściernym. Posadzkę z zaprawy cementowej dokładnie wyszczotkuj i wyczyść. Tłuste plamy usuń odtłuszczaczem i dokładnie spłucz je wodą. Do dalszych prac możesz przystąpić po całkowitym wysuszeniu powierzchni. Szczególnie w pomieszczeniach narażonych na dużą wilgotność zaleca się kilkuetapowe przygotowanie podłoża:

Jak zacząć układać płytki?

Przed klejeniem płytek warto wyłożyć je „na sucho” na podłożu, co pozwoli Ci dobrze rozplanować wzór i sprawdzić, czy masz odpowiednią ilość materiału. Najwygodniej rozpocząć w narożniku przeciwległym do wejścia. Pierwszy rząd wyłóż całymi płytkami. Po ułożeniu kolejnego równoległego rzędu, rozpocznij układać rząd prostopadły. Układanie płytek na podłodze najlepiej zakończyć przy drzwiach. Pamiętaj o uwzględnieniu szerokości spoin! W pomieszczeniach powyżej 20 m² zostaw też miejsce na szczelinę dylatacyjną przy ścianie.

Krok 3 – kładzenie płytek na zaprawie klejowej

Gdy podłoże jest przygotowane, możesz przejść do nakładania zaprawy klejowej. Dobierz ją do okładziny i powierzchni, na której będziesz układać płytki. Na przykład, do płytek gresowych i wielkoformatowych, a także materiałów przyklejanych do trudnych podłoży, wybierz zaprawę odkształcalną. Do klejenia płytek na zewnątrz domu potrzebna Ci będzie wysokoelastyczna zaprawa mrozoodporna. Wszystkie rodzaje znajdziesz w kategorii kleje do płytek.

Elastyczna zaprawa klejowa do płytek
Elastyczna zaprawa klejowa do płytek

Jakiej szpachli zębatej użyć? Najlepiej sprawdź, jaką grubość zaleca producent wybranej zaprawy (zwykle jest to 0,5-1 cm). Aby zachować równą odległość pomiędzy płytkami, zastosuj krzyżyki dystansowe do układania płytek. Jednorazowo pokrywaj zaprawą powierzchnię nie większą niż 1 m². Płytki delikatnie dociskaj (najlepiej za pomocą gumowego młotka). Pamiętaj o używaniu poziomicy, aby upewnić się, że płytki są równo ułożone. Krzyżyki usuń, zanim zaprawa całkowicie wyschnie.

Krok 4 – fugowanie płytek podłogowych

Przestrzenie pomiędzy płytkami podłogowymi wypełnij masą do fugowania – około 12 godzin od ułożenia płytek (czas może się różnic w zależności od zaprawy klejowej). Do spoinowania naroży i kątów zastosuj silikon sanitarny. W pomieszczeniach wilgotnych i sanitarnych warto używać gotowych mas do spoinowania z dodatkami chroniącymi przed grzybami i pleśnią. Nakładając masę fugującą, możesz posłużyć się gumową szpachlą do fugowania. Po nałożeniu materiału przetrzyj powierzchnię ścierką lub gąbką, aby oczyścić płytki, ale nie usunąć świeżo nałożonej fugi. Po 1-2 h ponownie przetrzyj posadzkę suchą szmatką.

Narzędzia i akcesoria do układania płytek na podłodze
Narzędzia i akcesoria do układania płytek na podłodze

Układanie płytek na podłodze zakończone! Jeśli szukasz więcej informacji dotyczących kładzenia kafelków, sprawdź nasz poradnik „Jak ciąć płytki ceramiczne ”.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *