Jak układać płytki podłogowe krok po kroku?

Co prawda układanie płytek nie jest najłatwiejszą pracą remontową, ale przy odrobinie wprawy i podstawowej wiedzy możesz z powodzeniem wykonać ją samodzielnie. Jak kłaść płytki? Ułatw sobie pracę – zapoznaj się z prostą instrukcją układania płytek na podłodze krok po kroku.

Z tego artykułu dowiesz się:

Jak wyliczyć, ile płytek jest potrzebne do wyłożenia podłogi

Jak przygotować podłoże pod kładzenie płytek

Jak układać płytki na zaprawie klejowej

Jak fugować płytki podłogowe

Krok 1 – dokładne zmierzenie pomieszczenia i rozplanowanie prac

Po pierwsze, zdecyduj, jak ma wyglądać wzór płytek. Do wyboru masz 3 rozwiązania:

  • układanie płytek ceramicznych pod kątem prostym,
  • naprzemienne układanie płytek,
  • skośne ułożenie płytek (w karo).

Dobra rada!

Kupując płytki na metry kwadratowe, zamów ich 5-15% więcej niż wynosi powierzchnia wykładanej podłogi (5% przy ułożeniu prostym, 10% przy ułożeniu naprzemiennym, 15% przy ułożeniu skośnym). Pamiętaj przy tym, że około 1-3% powierzchni zajmą fugi.

Do dokładnym zmierzeniu powierzchni, którą chcesz wyłożyć płytkami, przygotuj na papierze szkic ułożenia płytek.

ukladanie gresu
Naprzemienne układanie gresu

Krok 2 – przygotowanie podłoża pod układanie płytek

W przypadku starych posadzek z płytek, zeszlifuj ich powierzchnię szlifierką lub bloczkiem z papierem ściernym. Posadzkę z zaprawy cementowej dokładnie wyszczotkuj i wyczyść. Tłuste plamy usuń odtłuszczaczem i dokładnie spłucz je wodą. Do dalszych prac możesz przystąpić po całkowitym wysuszeniu powierzchni. Szczególnie w pomieszczeniach narażonych na dużą wilgotność zaleca się kilkuetapowe przygotowanie podłoża:

Jak zacząć układać płytki?

Przed klejeniem płytek warto wyłożyć je „na sucho” na podłożu, co pozwoli Ci dobrze rozplanować wzór i sprawdzić, czy masz odpowiednią ilość materiału. Najwygodniej rozpocząć w narożniku przeciwległym do wejścia. Pierwszy rząd wyłóż całymi płytkami. Po ułożeniu kolejnego równoległego rzędu, rozpocznij układać rząd prostopadły. Układanie płytek na podłodze najlepiej zakończyć przy drzwiach. Pamiętaj o uwzględnieniu szerokości spoin! W pomieszczeniach powyżej 20 m² zostaw też miejsce na szczelinę dylatacyjną przy ścianie.

Krok 3 – kładzenie płytek na zaprawie klejowej

Gdy podłoże jest przygotowane, możesz przejść do nakładania zaprawy klejowej. Dobierz ją do okładziny i powierzchni, na której będziesz układać płytki. Na przykład, do płytek gresowych i wielkoformatowych, a także materiałów przyklejanych do trudnych podłoży, wybierz zaprawę odkształcalną. Do klejenia płytek na zewnątrz domu potrzebna Ci będzie wysokoelastyczna zaprawa mrozoodporna. Wszystkie rodzaje znajdziesz w kategorii kleje do płytek.

Elastyczna zaprawa klejowa do płytek
Elastyczna zaprawa klejowa do płytek

Jakiej szpachli zębatej użyć? Najlepiej sprawdź, jaką grubość zaleca producent wybranej zaprawy (zwykle jest to 0,5-1 cm). Aby zachować równą odległość pomiędzy płytkami, zastosuj krzyżyki dystansowe do układania płytek. Jednorazowo pokrywaj zaprawą powierzchnię nie większą niż 1 m². Płytki delikatnie dociskaj (najlepiej za pomocą gumowego młotka). Pamiętaj o używaniu poziomicy, aby upewnić się, że płytki są równo ułożone. Krzyżyki usuń, zanim zaprawa całkowicie wyschnie.

Krok 4 – fugowanie płytek podłogowych

Przestrzenie pomiędzy płytkami podłogowymi wypełnij masą do fugowania – około 12 godzin od ułożenia płytek (czas może się różnic w zależności od zaprawy klejowej). Do spoinowania naroży i kątów zastosuj silikon sanitarny. W pomieszczeniach wilgotnych i sanitarnych warto używać gotowych mas do spoinowania z dodatkami chroniącymi przed grzybami i pleśnią. Nakładając masę fugującą, możesz posłużyć się gumową szpachlą do fugowania. Po nałożeniu materiału przetrzyj powierzchnię ścierką lub gąbką, aby oczyścić płytki, ale nie usunąć świeżo nałożonej fugi. Po 1-2 h ponownie przetrzyj posadzkę suchą szmatką.

Narzędzia i akcesoria do układania płytek na podłodze
Narzędzia i akcesoria do układania płytek na podłodze

Układanie płytek na podłodze zakończone! Jeśli szukasz więcej informacji dotyczących kładzenia kafelków, sprawdź nasz poradnik „Jak ciąć płytki ceramiczne ”.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *