Jak szpachlować i kłaść gładź na ścianie?

Nieestetyczne pęknięcia, nierówności i ubytki mogą zniweczyć trudy starannie wykonanego malowania lub tapetowania. Na szczęście, szpachlowanie i gładzenie ścian umożliwia odpowiednie przygotowanie podłoża przed remontem. Sądzisz, że to prace zarezerwowane dla fachowców?

Nic bardziej mylnego! Do ich przeprowadzania potrzebne będą Ci odpowiednie materiały i narzędzia, nieco cierpliwości i precyzji, a przede wszystkim – znajomość kilku podstawowych zasad, które odkrywamy poniżej.

Z tego artykułu dowiesz się:

Jakie materiały i narzędzia są potrzebne do szpachlowania i gładzenia ścian

Jak przygotować podłoże

Jak gruntować ściany

Jak przygotować szpachlę do ścian

Jak maskować nierówności i ubytki w ścianie

Jak szpachlować ścianę

Czym i jak gładzić ściany

Szpachlowanie i gładzenie ścian: skompletuj materiały i narzędzia

Nim przystąpisz do szpachlowania i gładzenia ścian, przygotuj wszelkie niezbędne materiały i narzędzia budowlane, które skompletujesz w naszym markecie internetowym. Należyte wykonanie prac – a więc i zadowalający efekt końcowy – umożliwią Ci:

 • masa szpachlowa,
 • gładź gipsowa,
 • szpachelka stalowa,
 • paca tynkarska,
 • pędzelek lub wałek,
 • papier ścierny,
 • kostka ścierna,
 • wiertarka z mieszadłem,
 • taśma klejąca,
 • folia malarska,
 • wiaderko na zaprawę,
 • odkurzacz.

Uwaga!

Nie zapomnij o zabezpieczeniu pomieszczenia przed pyłem. Wynieś meble, a folią zakryj podłogi, karnisze i parapety. Unikniesz dzięki temu czasochłonnego sprzątania.

Szpachlowanie ścian krok po kroku

Krok 1. Przygotowanie podłoża

Szpachlowanie ściany poprzedź jej dokładnym przygotowaniem. Za pomocą szpachelki zeskrob z jej powierzchni stare, odchodzące powłoki malarskie. Następnie delikatnie poszerz pęknięcia w ścianie – w ten sposób łatwiej będzie Ci nanieść gładź do środka szczeliny. Tak przygotowaną powierzchnię oczyść odkurzaczem z nagromadzonego pyłu. Nawet niewielka jego ilość może utrudnić przywieranie gładzi szpachlowej, co w przyszłości poskutkuje jej odpadnięciem od ściany.

Krok 2. Gruntowanie ściany

Profesjonalne gipsowanie ścian zakłada ich uprzednie zagruntowanie. Preparaty gruntujące mają za zadanie zmniejszyć chłonność podłoża i zapewnić odpowiednią przyczepność gładzi. W tym celu, używając pędzla lub wałka, pokryj gruntem całą powierzchnię ściany, a następnie odczekaj do jej całkowitego wyschnięcia. Ściana powinna być sucha w ciągu jednej doby.

szpachlowanie ścian

Krok 3. Szpachla do ścian – mieszanie

Czym szpachlować ściany? W celu uzupełnienia ubytków najlepiej sprawdzają się różnego rodzaju masy szpachlowe, które kupisz w naszym sklepie. Wśród dostępnych produktów do szpachlowania ścian zwróć uwagę na wyroby gotowe do użycia od razu po zakupie, które nie wymagają samodzielnego rozrabiania z wodą – dzięki nim oszczędzisz czas i energię. Z powodzeniem tego rodzaju szpachla poradzi sobie z niewielkimi ubytkami, nierównościami i pęknięciami. Nie bez znaczenia jest też łatwa aplikacja masy szpachlowej oraz krótki czas jej wysychania.

Pamiętaj o…

Dokładnym wymieszaniu masy szpachlowej. Wszelkie grudki mogą sprawić, że ściana nie będzie idealnie gładka.

Krok 4. Cekolowanie ścian – maskowanie nierówności i ubytków

Oczyszczone i zagruntowane pęknięcia oraz wgłębienia pokryj przygotowaną masą szpachlową. Czynność wykonuj z dużą starannością, zapobiegając pozostawianiu pęcherzyków powietrza. Mogą one zmniejszyć przywieranie powłoki i doprowadzić do jej odpadania. Cekolowanie ścian najlepiej przeprowadzać, używając dwóch szpachelek – węższej do wprowadzenia masy w nierówności i szerszej do jej rozprowadzania.

szpachla do ścian

Krok 5. Szpachlowanie ściany

Jak szpachlować ściany? To proste! Zacznij od nałożenia masy szpachlowej na większe ubytki i zarysowania. Za pomocą małej szpachelki wypełnij dokładnie szczelinę masą, a następnie większą szpachelką wygładź powierzchnię wokół niej, zbierając przy tym nadmiar szpachli. W następnej kolejności uzupełnij szczeliny między ścianą a futryną drzwiową bądź oknem. W przypadku krzywych narożników zatop w nich specjalne narożniki aluminiowe i pokryj równo zaprawą. Gdy masa szpachlowa wypełniająca mniejsze ubytki przeschnie, przejdź do nakładania masy na całej powierzchni ściany. Najlepiej sprawdzą się w tym celu szerokie szpachelki, dzięki którym niezbędne prace wykonasz szybko i sprawnie. Jaką technikę szpachlowania zalecamy? By uzyskać pożądany efekt, zacznij szpachlowanie od podłogi i kieruj się w stronę sufitu, nakładając warstwę o grubości 1-3 mm.

Ekspert radzi

Masę nakładaj szpachelką, wykonując ruch z dołu do góry, a następnie zacierając ją do boku i na koniec gładząc zaprawę z góry na dół.

Czym i jak gładzić ściany?

Zależy Ci na maksymalnie gładkich i równych ścianach? Chcesz odpowiednio przygotować je do malowania lub tapetowania? Postaw na gładź. Gładzenie ścian to nic innego jak pokrycie ich specjalną warstwą wyrównawczą – podobnie jak w przypadku masy szpachlowej – dostępnej w formie gotowej do użytku lub do samodzielnego rozrobienia. Suchą ścianę przetrzyj papierem ściernym i pokryj warstwą preparatu gipsowego o grubości 3 mm. Po jej wyschnięciu nałóż kolejną warstwę – dzięki temu gładź szybciej zaschnie i nie będzie spływać. Idealną gładkość uzyskasz dzięki wykorzystaniu siatki ściernej – o jej wyborze przeczytasz na naszym blogu. Poddane szpachlowaniu i gładzeniu ściany są teraz gotowe do malowania lub tapetowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *