Jak podlewać rośliny podczas urlopu?

Lato to czas wakacji i wyjazdów, problem pojawia się wtedy, gdy wyjeżdżamy, a w ogrodzie czy na balkonie mamy rośliny, które trzeba podlewać, szczególnie podczas upałów. Kwiaty ogrodowe czy rośliny doniczkowe nie lubią przesuszania, ale co zrobić, gdy nie mamy nikogo, kto zajmie się naszymi roślinami? W naszym artykule znajdziesz skuteczne sposoby, jak nie zasuszyć swoich kwiatów podczas urlopu!

Najlepszą opcją dla roślin podczas urlopu jest oczywiście pomoc kogoś znajomego, aby regularnie podlewał je podczas naszej nieobecności. Idealny scenariusz w takiej sytuacji zakłada też, że opiekun ogrodu ma też trochę wiedzy na temat ogrodnictwa. Niestety nie zawsze mamy taką możliwość, poznaj najlepsze sposoby na podlewane roślin podczas urlopu, gdy nie ma cię w domu! 

1. Instalacja nawadniająca

Istnieją dwa rodzaje takich instalacji, możemy mieć ją wewnątrz ziemi lub skorzystać z węża nawadniającego. Pierwsza opcja to rozwiązanie, o którym musimy pomyśleć wcześniej, najlepiej na etapie projektowania ogrodu. W przypadku węża nawadniającego lub rury kroplującej wystarczy je rozłożyć w rabatach i podpiąć do kranu. Do niektórych urządzeń możemy dokupić sterownik i wtedy i możemy dowolnie zaprogramować podlewanie naszego ogrodu. Niewątpliwe jest to bardzo wygodne, ponieważ ogród podlewa się sam, a rośliny dostają optymalną ilość wody.

2. Liść elektroniczny

To inna nazwa na system wynurzających się zraszaczach na trawnikach. Wodę do poszczególnych urządzeń w tym systemie, jest doprowadzana podziemnymi rurami. Rozwiązanie jest bardzo praktyczne, ale też trzeba je uwzględnić podczas projektowania ogrodu. Dozowanie ilości wody odbywa się przy pomocy systemu zaworów, który ustawiamy według naszego życzenia za pomocą programatora. Nie musimy się martwić, gdy zaprogramujemy podlewanie, a wcześniej spadnie deszcz, wtedy układ wyłączy nam podlewanie, aby uniknąć przelania roślin.

3. TerraCotton

To innowacyjne rozwiązanie sprawdzi się przede wszystkim u właścicieli kwiatów balkonowych. Preparat TerraCotton zawiera w składzie hydrożel, czyli substancję, która magazynuje wodę w glebie. Preparat wystarczy wymieszać z ziemią doniczkową, a środek będzie wchłaniać ten nadmiar wody i potem stopniowo będzie oddawać ją roślinom. Dzięki czemu gleba będzie wilgotna w takim stopniu, jakim być powinna. TerraCotton w składzie zawiera też małą dawkę nawozu, która dodatkowo korzystnie wpłynie na wzrost roślin.

4. Kule nawadniające i podlewaczki

Połączenie praktycznego narzędzia do podlewania z ciekawym wyglądem i dizajnem. Jest to zdecydowanie najprostsze rozwiązanie, wystarczy nalać wody do podlewaczy czy kuli nawadniającej i wbić do doniczki. Wąska końcówka stopniowo dozuje wodę i wlewa ją do gleby, jedyną wadą tego rozwiązania jest dość mała pojemność. Taką podlewaczkę możemy zrobić samodzielnie w domu, wystarczy plastikowa butelka. Napełniamy ją wodą, ale nie do pełna i zakręć nieszczelnie, tak aby skapywała woda i umieść w glebie dnem do góry. Efekt będzie taki sam jak w przypadku kupnych podlewaczek czy kul nawadniających.

5. Skrzynki z automatycznym nawadnianiem

Zazwyczaj takie doniczki mają podwójne dno, gdzie w dolnej komorze gromadzi się woda, która stopniowo przesiąka do znajdującej się wyżej komory z ziemią i roślinami. Przy wyborze takiej doniczki, warto zwrócić uwagę na szerokość otworu, przez który wlewamy wodę, im szerszy tym będzie to łatwiejsze. Taka doniczka jest bardziej kosztowna niż podlewaczka, ale na pewno docenią ją osoby ceniące minimalizm w wystroju mieszkania czy domu.

W upalne dni rośliny najlepiej podlewać dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Zalecany jest, aby robić to wieczorem, po godzinie 18, ale nie za późno, aby zdążyły wyschnąć przed nocą. Nie podlewajmy liści czy kwiatów tylko ziemię pod nimi, unikniemy w ten sposób pleśni czy odbarwień na kwiatach i liściach. Nie podlewajmy naszych roślin na zapas! Zbyt duża ilość wody naraz może prowadzić do gnicia korzeni.

Produkty wymienione w artykule:

1. Cyfrowy sterownik nawadniania marki CELLFAST
https://www.stukpuk.pl/cyfrowy-sterownik-nawadniania-marki-cellfast-52-095
2. Wąż nawadniający DRIP 1/2″ x 7,5m marki CELLFAST
https://www.stukpuk.pl/waz-nawadniajacy-drip-1-2-x-7-5m-marki-cellfast-19-001
3. Zestaw do nawadniania skrzynek balkonowych, donic i grządek GREENMILL
https://www.stukpuk.pl/zestaw-do-nawaniania-skrzynek-balokonowych-donic-i-grzadek-greenmill-gb7000c
4. Zraszacz obrotowy KLIF tt, marki CELLFAST 
https://www.stukpuk.pl/zraszacz-obrotowy-klif-tt-marki-cellfast-51-450
5. Zraszacz wynurzalny Cellfast S30 Sprinklersystem
https://www.stukpuk.pl/zraszacz-wynurzalny-cellfast-s30-sprinklersystem-01554-29
6. Doniczka z tacą do podlewania Umbra Giardino biała
https://www.stukpuk.pl/doniczka-z-taca-do-podlewania-umbra-giardino-biala-1009612-660

Pierwszy komentarz dla “Jak podlewać rośliny podczas urlopu?

  • 25 czerwca 2019 at 13:02
    Permalink

    Nawet małe instalacje nawadniające mają sens. Oszczędzają wodę i czas, zatem z powodzeniem można je instalować na balkonach w blokach.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *