Jak pielęgnować rośliny balkonowe w trakcie lata?

Balkon – kilka metrów kwadratowych powierzchni, które właścicielom mieszkań zastępują ogródek. Dla wielu to jedyne miejsce do realizowania zielonych i kwiecistych inspiracji. W ofercie ogrodniczej przeróżnych producentów można znaleźć wiele roślin balkonowych, ale czy na pewno wiadomo, jak je pielęgnować?

Z tego artykułu dowiesz się:

Jak usytuowanie balkonu wpływa na jego nasłonecznienie

Jak często podlewać rośliny balkonowe latem

Jak często nawozić kwiaty balkonowe

O czym jeszcze należy pamiętać podczas pielęgnacji kwiatów na balkonie

Balkon a usytuowanie względem kierunków świata

Jeśli Twój balkon jest umieszczony od strony południowej, to znaczy, że przez większą część dnia dociera na niego sporo światła. Rośliny na takim balkonie będą wymagały częstego podlewania.

Na balkon zachodni największa porcja światła jest dostarczana popołudniu aż do zachodu słońca. Balkon wschodni będzie natomiast oświetlony od ranka do południa – tutaj spokojnie możesz wybrać kwiaty cieniolubne.

Wreszcie usytuowany od północy to balkon z najmniejszą ilością słońca. Posadzone na nim rośliny cieniolubne nie będą ani narażone na przesychanie, ani na przegrzanie mocnym słońcem. Może im zatem nieco doskwierać ryzyko wiosennych przymrozków oraz chłodnych wiatrów.

Pielęgnacja roślin na balkonie
Pielęgnacja roślin na balkonie

Podlewanie roślin balkonowych latem

Lato, jako jedna z najgorętszych pór roku, jest dość specyficzne w zakresie podlewania roślin. Pomimo że rośliny wymagają wówczas częstego i obfitego podlewania, to nie każda pora dnia jest ku temu sprzyjająca. Podlewanie roślin balkonowych, podobnie zresztą jak i tych, które są zasadzone w ogrodzie, należy wykonywać w godzinach porannych, kiedy nie ma jeszcze zbyt intensywnego nasłonecznienia, a liście oraz korzenie nie są nagrzane. Podlewanie w pełnym słońcu nie pomoże roślinie pięknie rosnąć. Przy silnym nasłonecznieniu woda bardzo szybko odparuje, a gorące liście przypalą się, gdy dojdzie do kontaktu z kroplami.

Codzienne, poranne podlewanie zapobiegnie całkowitemu przesuszeniu podłoża, w którym wyrasta roślina. Brak wody doprowadzi do obumarcia rośliny – tymczasem niektóre z nich dobrze pielęgnowane mogą stać na balkonie nawet kilka sezonów.

Wskazówka

Jaką wodą podlewać rośliny balkonowe? Najlepiej zastosować wodę odstaną o temperaturze pokojowej.

Lato to czas urlopów. Jeśli planujesz w tym okresie dłuższy wyjazd, pomyśl nad rozwiązaniem, które zapewni Twoim roślinom balkonowym stały dostęp do wody.

Jednym z wariantów, na który warto zwrócić uwagę, są samopodlewające się skrzynki, gdzie woda jest magazynowana w specjalnych zbiorniczkach.

Podlewanie kwiatów balkonowych
Podlewanie kwiatów balkonowych

Na balkonie, podobnie jak w ogrodzie, można również zainstalować system automatycznego nawadniania, ale trzeba się liczyć z tym, że jest to znacznie droższe rozwiązanie.

System tego typu jest zasilany prądem, a za regularny dopływ wody jest odpowiedzialny specjalny czujnik wilgoci. Dostępne są także specjalne zestawy do nawadniania roślin balkonowych: https://www.stukpuk.pl/zestaw-do-nawaniania-skrzynek-balokonowych-donic-i-grzadek-greenmill-gb7000c.

Jak często trzeba nawozić rośliny balkonowe?

Kwiaty balkonowe, podobnie jak ogrodowe zioła oraz warzywa, wymagają nawożenia. Składniki pokarmowe będą szczególnie potrzebne w przypadku roślin porastających długie, ale wąskie skrzynki, ponieważ w takim podłożu szybko dochodzi do deficytów niezbędnych substancji odżywczych.

Do nawożenia możesz zastosować gotowe mieszanki nawozów – postać (płynna lub granulowana lub nasiąknięte nawozem pałeczki) nie ma w tym przypadku większego znaczenia.

Pamiętaj, że…

Nie należy nawozić przeschniętego podłoża! Najpierw podlej roślinę, a dopiero potem dodaj nawóz – jeśli ma postać płynną, możesz go połączyć z wodą.

W ofercie producentów nie brakuje także nawozów, które są przydzielone do konkretnych gatunków. Odrębny preparat z pewnością znajdziesz dla pelargonii czy też równie popularnych surfinii.

Pielęgnacja roślin balkonowych – o czym należy pamiętać?

Nieważne, czy dbasz o roślinę ogrodową, czy balkonową, każdą z nich należy systematycznie oczyścić z przeschniętych liści oraz kwiatów. Opadnięte elementy roślin nie powinny leżeć na podłożu usypanym w donicy. Poza tym odrywanie przekwitniętych kwiatów pomoże roślinie zawiązać nowe pąki.

Przy każdorazowemu przyglądaniu się roślinie będziesz w stanie ocenić, czy nie została ona zaatakowana przez pleśń, szkodniki oraz choroby. Każde niepokojące objawy to sygnał, by zastosować odżywkę lub nawóz.

Uwaga

Upalne dni to idealne środowisko do rozwoju szkodników i chorób. Susza może zwiększyć prawdopodobieństwo występowania przędziorków – czyli roztoczy, które żerują na spodzie niektórych roślin. Po czym poznać, że roślina została zaatakowana przez przędziorka? Zwykle pokrywają ją suche i w dodatku żółte liście.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *