Jak ograniczyć produkcję śmieci?

Zmiany klimatyczne postępują w zastraszającym tempie, dlatego tak ważne jest, aby każdy z nas starał się zadbać o naszą planetę. Ograniczenie odpadów jest prostsze, niż myślisz. Wystarczy wprowadzić w życie kilka prostych rozwiązań, aby zminimalizować nasz wpływ na środowisko. Dowiedz się, co możesz zrobić, żeby żyć bardziej w duchu nurtu Zero Waste.

1. Butelka na wodę

Jedną z najprostszych zmian jest zaprzestanie kupowania wody butelkowanej i korzystanie z wielorazowych butelek ze szkła czy plastiku. Taka butelka jest zrobiona z grubszego plastiku, dlatego jest trwalsza i wielorazowa. Butelki od marki Aladdin oferują też butelki z pojemnikiem na owoce, aby urozmaicić smak zwykłej wody. W ofercie znajdziemy też butelki wykonane ze stali nierdzewnej oraz plastikowe w różnych wersjach kolorystycznych. Do domu możemy kupić dzbanek na wodę z filtrem i napełniać go zwykłą wodą z kranu. Co roku w samej Unii Europejskiej wyrzucanych jest 46 miliardów butelek plastikowych, raport organizacji Seas at Risk z 2017 roku.

2. Kubek termiczny na kawę na mieście

Jeżeli często kupujesz kawę na wynos z kawiarni, nie korzystaj z jednorazowych kubków, które dostajesz. Takie kubki często nie są recyklingowane ze względu na wiele warstw papieru i plastiku mających tłumić ciepło kubka. Dlatego rozwiązaniem są kubki termiczne lub termosy przyniesione ze sobą do kawiarni. Wystarczy poprosić obsługę, aby zamiast standardowego kubka użyli naszego własnego. Gwarantuję, że w większości miejsc nie będzie z tym problemu, często kawiarnie oferują rabat za przyniesienie własnego kubka. Dodatkowo taki kubek termiczny trzyma ciepło o wiele lepiej niż standardowy papierowy kubek, dzięki czemu możemy dłużej cieszyć się smakiem gorącej kawy.

3. Własny poręczny zestaw sztućców

Zamiast korzystać z plastikowych jednorazowych sztućców np. podczas jedzenia lodów czy na campingu, zainwestuj w zestaw własnych przenośnych sztućców. Takie sztućce są zazwyczaj wykonane z wytrzymałego plastiku, co sprawia, że są lżejsze niż te, których używamy w domu. Marka Aladdin oferuje gotowe zestawy: nóż, łyżka, widelec, zamknięte są w kompaktowym opakowaniu, które zmieszczą się w każdej torebce.

Artykuły Zero Waste dostępne na StukPuk.pl:

vjkdbjhvbdjksbvjksdbvkbdjbvjdjbvdjbvjbdjbvjdbjvd

4. Jedzenie w naszym opakowaniu

Zamiast kupować gotowe zestawy obiadowe w sklepie, które zazwyczaj są dokładnie ofoliowane, użyj własnych wielorazowych pojemników. To samo dotyczy zamawiania jedzenia na wynos, piankowe pojemniki z restauracji stanowią duży odsetek wśród wszystkich odpadów. Najlepiej samemu przygotowywać posiłki w domu i później zanieść je w pojemniku do pracy. Jest to nie tylko bardziej ekologiczne rozwiązanie, ale też zaoszczędzimy sporo pieniędzy, gotując w domu. Popularność w sieci zyskały ostatnio tak zwane Bento boxy i Lunch boxy, czyli pojemniki stworzone, aby wygodnie przechowywać i przenosić całe zestawy obiadowe. Zazwyczaj mają w środku przegródki, które zapobiegają zmieszaniu się całego dania.

5. Materiałowa torba na zakupy

To najlepszy sposób na ograniczenie korzystania z torebek foliowych. Torby materiałowe są wytrzymalsze niż cienkie plastikowe, ale też wielorazowe. Gdy się pobrudzą, wystarczy wrzucić je do prania i już wyglądają jak nowe. Dodatkowo producenci prześcigają się w tworzeniu ciekawych wzorów czy napisów na torbach, dzięki czemu nie jest już ona nudną torbą na zakupy tylko elementem garderoby.

Produkty wymienione w artykule:

1. Aladdin Butelka ACTIVE HYDRATION stal nierdzewna – niebieska – 0.6L
https://www.stukpuk.pl/butelka-active-hydration-stal-nierdzewna-niebieska-0-6l-aladdin-10-02674-005
2. Aladdin Kubek termiczny EASY-GRIP Leak-Lock – czarny mat – 0.47L
https://www.stukpuk.pl/kubek-termiczny-easy-grip-leak-lock-czarny-mat-0-47l-aladdin-10-02679-008
3. Aladdin Butelka INFUSE z wkładem – czerwona – 0.7L
https://www.stukpuk.pl/butelka-infuse-z-wkladem-czerwona-0-7l-aladdin-10-01785-048
4. Aladdin Butelka AVEO – zielona – 0.35L
https://www.stukpuk.pl/butelka-aveo-zielona-0-35l-aladdin-10-01101-089
5. Aladdin Zestaw sztućców R&R ekologiczny – fioletowy
https://www.stukpuk.pl/zestaw-sztuccow-r-r-ekologiczny-fioletowy-aladdin-10-01374-025-pu
6. Aladdin Lunchbox EASY-KEEP LID – niebieski – 0.7l
https://www.stukpuk.pl/lunchbox-easy-keep-lid-niebieski-0-7l-aladdin-10-02086-011
7. Aladdin Lunchbox – termos BENTO – zielony – 0.6L
https://www.stukpuk.pl/lunchbox-termos-bento-zielony-0-6l-aladdin-10-01134-054

Pierwszy komentarz dla “Jak ograniczyć produkcję śmieci?

  • 3 czerwca 2019 at 14:40
    Permalink

    Bardzo ciekawy wpis! O tym powinno się mówić coraz częściej! Szkoda, że wszyscy tak przyzwyczaili się do darmowych zrywek.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *