Jak ograniczyć produkcję śmieci?

Zmiany klimatyczne postępują w zastraszającym tempie, dlatego tak ważne jest, aby każdy z nas starał się zadbać o naszą planetę. Ograniczenie odpadów jest prostsze, niż myślisz. Wystarczy wprowadzić w życie kilka prostych rozwiązań, aby zminimalizować nasz wpływ na środowisko. Dowiedz się, co możesz zrobić, żeby żyć bardziej w duchu nurtu Zero Waste.

1. Butelka na wodę

Jedną z najprostszych zmian jest zaprzestanie kupowania wody butelkowanej i korzystanie z wielorazowych butelek ze szkła czy plastiku. Taka butelka jest zrobiona z grubszego plastiku, dlatego jest trwalsza i wielorazowa. Butelki od marki Aladdin oferują też butelki z pojemnikiem na owoce, aby urozmaicić smak zwykłej wody. W ofercie znajdziemy też butelki wykonane ze stali nierdzewnej oraz plastikowe w różnych wersjach kolorystycznych. Do domu możemy kupić dzbanek na wodę z filtrem i napełniać go zwykłą wodą z kranu. Co roku w samej Unii Europejskiej wyrzucanych jest 46 miliardów butelek plastikowych, raport organizacji Seas at Risk z 2017 roku.

2. Kubek termiczny na kawę na mieście

Jeżeli często kupujesz kawę na wynos z kawiarni, nie korzystaj z jednorazowych kubków, które dostajesz. Takie kubki często nie są recyklingowane ze względu na wiele warstw papieru i plastiku mających tłumić ciepło kubka. Dlatego rozwiązaniem są kubki termiczne lub termosy przyniesione ze sobą do kawiarni. Wystarczy poprosić obsługę, aby zamiast standardowego kubka użyli naszego własnego. Gwarantuję, że w większości miejsc nie będzie z tym problemu, często kawiarnie oferują rabat za przyniesienie własnego kubka. Dodatkowo taki kubek termiczny trzyma ciepło o wiele lepiej niż standardowy papierowy kubek, dzięki czemu możemy dłużej cieszyć się smakiem gorącej kawy.

3. Własny poręczny zestaw sztućców

Zamiast korzystać z plastikowych jednorazowych sztućców np. podczas jedzenia lodów czy na campingu, zainwestuj w zestaw własnych przenośnych sztućców. Takie sztućce są zazwyczaj wykonane z wytrzymałego plastiku, co sprawia, że są lżejsze niż te, których używamy w domu. Marka Aladdin oferuje gotowe zestawy: nóż, łyżka, widelec, zamknięte są w kompaktowym opakowaniu, które zmieszczą się w każdej torebce.

Artykuły Zero Waste dostępne na StukPuk.pl:

vjkdbjhvbdjksbvjksdbvkbdjbvjdjbvdjbvjbdjbvjdbjvd

4. Jedzenie w naszym opakowaniu

Zamiast kupować gotowe zestawy obiadowe w sklepie, które zazwyczaj są dokładnie ofoliowane, użyj własnych wielorazowych pojemników. To samo dotyczy zamawiania jedzenia na wynos, piankowe pojemniki z restauracji stanowią duży odsetek wśród wszystkich odpadów. Najlepiej samemu przygotowywać posiłki w domu i później zanieść je w pojemniku do pracy. Jest to nie tylko bardziej ekologiczne rozwiązanie, ale też zaoszczędzimy sporo pieniędzy, gotując w domu. Popularność w sieci zyskały ostatnio tak zwane Bento boxy i Lunch boxy, czyli pojemniki stworzone, aby wygodnie przechowywać i przenosić całe zestawy obiadowe. Zazwyczaj mają w środku przegródki, które zapobiegają zmieszaniu się całego dania.

5. Materiałowa torba na zakupy

To najlepszy sposób na ograniczenie korzystania z torebek foliowych. Torby materiałowe są wytrzymalsze niż cienkie plastikowe, ale też wielorazowe. Gdy się pobrudzą, wystarczy wrzucić je do prania i już wyglądają jak nowe. Dodatkowo producenci prześcigają się w tworzeniu ciekawych wzorów czy napisów na torbach, dzięki czemu nie jest już ona nudną torbą na zakupy tylko elementem garderoby.

Produkty wymienione w artykule:

1. Aladdin Butelka ACTIVE HYDRATION stal nierdzewna – niebieska – 0.6L
https://www.stukpuk.pl/butelka-active-hydration-stal-nierdzewna-niebieska-0-6l-aladdin-10-02674-005
2. Aladdin Kubek termiczny EASY-GRIP Leak-Lock – czarny mat – 0.47L
https://www.stukpuk.pl/kubek-termiczny-easy-grip-leak-lock-czarny-mat-0-47l-aladdin-10-02679-008
3. Aladdin Butelka INFUSE z wkładem – czerwona – 0.7L
https://www.stukpuk.pl/butelka-infuse-z-wkladem-czerwona-0-7l-aladdin-10-01785-048
4. Aladdin Butelka AVEO – zielona – 0.35L
https://www.stukpuk.pl/butelka-aveo-zielona-0-35l-aladdin-10-01101-089
5. Aladdin Zestaw sztućców R&R ekologiczny – fioletowy
https://www.stukpuk.pl/zestaw-sztuccow-r-r-ekologiczny-fioletowy-aladdin-10-01374-025-pu
6. Aladdin Lunchbox EASY-KEEP LID – niebieski – 0.7l
https://www.stukpuk.pl/lunchbox-easy-keep-lid-niebieski-0-7l-aladdin-10-02086-011
7. Aladdin Lunchbox – termos BENTO – zielony – 0.6L
https://www.stukpuk.pl/lunchbox-termos-bento-zielony-0-6l-aladdin-10-01134-054

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *