Jak odnowić drewniane ogrodzenie?

Złuszczona farba, mech, wysuszone sztachety – to tylko niektóre z mankamentów, jakie pojawić się mogą nawet już po jednym sezonie od postawienia drewnianego ogrodzenia. W takiej sytuacji możesz samodzielnie przywrócić mu ładny wygląd. Zobacz, jak wykonać szlifowanie i impregnowanie drewna w przypadku płotu.

Z tego artykułu dowiesz się:

Kiedy drewniany płot wymaga odnowienia

Na czym polega odnawianie drewnianego ogrodzenia

Czym zabezpieczyć drewno, żeby jak najdłużej zachowało swój wygląd

Czy warto odnawiać drewniane ogrodzenie

Wszelkie drewniane powierzchnie mogą być stosunkowo łatwo odnowione. Dlatego, jeśli tylko płot z desek nadaje się do dalszego użytkowania, warto poddać go zwykłej renowacji, zamiast wymieniać na nowy. Jak sprawdzić, czy drewniane ogrodzenie może być odnowione? Upewnij się, że:

 • deski nie są przegniłe – nie rozpadają się i są zwartej konstrukcji,
 • większość desek nie jest do wymiany – jeśli większa część sztachet jest popękana lub zmurszała, prawdopodobnie nie warto już odnawiać płotu,
 • wykończenie płotu jest możliwe do renowacji – jeśli powierzchnia desek została pokryta mocną, trwałą powłoką, być może będziesz musiał pozbyć się jej w inny sposób niż samodzielne szlifowanie drewna i konieczne będzie np. użycie opalarki. Sprawdź, czy nie wystarczy samo oczyszczenie powierzchni z zabrudzeń.

W większości wypadków drewniany płot można odnowić. Pojedyncze, bardziej zniszczone deski najlepiej wymienić. Drewnianą powierzchnię łatwo doprowadzisz do oryginalnego wyglądu. Sprawdź, jak!

Odnawianie drewnianego ogrodzenia krok po kroku

 1. W pierwszej kolejności sprawdź, czy sztachety są wolne od mchu, pleśni i grzybów. Nie możesz ich po prostu zetrzeć z powierzchni, ponieważ będą unosić się w powietrzu, którym oddychasz. Istnieje także ryzyko, że zarodki pozostaną w strukturze drewna i po jakimś czasie się odrodzą. Pozbądź się ich za pomocą specjalnych preparatów, takich jak środek do usuwania mchów i porostów Tytan lub środek grzybobójczy w sprayu. Jak je stosować? Najlepiej postępuj zgodnie z ulotką producenta konkretnego preparatu. Pozbycie się mchu, grzybów i pleśni z powierzchni to bardzo ważna czynność, bez której nie warto przechodzić do następnych etapów odnawiania drewnianego ogrodzenia.
 2. Drewniany płot należy następnie oczyścić z wszelkich zabrudzeń oraz starych powłok pokrywających jego powierzchnię. Jak to zrobić? Za pomocą wybranego papieru ściernego możesz łatwo usunąć nierówności i pozbyć się ewentualnych pokryć, które straciły swoje właściwości i wygląd. Z tego artykułu dowiesz się, po jaki papier ścierny powinieneś sięgnąć. Jeśli Twój płot drewniany zajmuje dużą przestrzeń, szybciej oczyścisz go za pomocą elektronarzędzia, np. szlifierki kątowej. Dowiedz się, jak z niej skorzystać. Szlifowanie drewna to sposób na „odkrycie” oryginalnej powierzchni deski.
Szlifowanie drewna
Szlifowanie drewna
 1. Kiedy już została odsłonięta oryginalna powierzchnia Twojego drewnianego ogrodzenia, nadszedł czas na pokrycie jej środkiem, który odpowiednio zabezpieczy materiał przed czynnikami zewnętrznymi. To bardzo ważny etap renowacji drewna. Jeśli chcesz, aby deski jak najdłużej zachowały funkcjonalność i piękny wygląd, zastosuj odpowiedni impregnat. Pełni on też rolę środka gruntującego, dzięki któremu dalsze powłoki będą się trwale trzymać powierzchni i na dłużej zachowają swoje właściwości i wygląd. Wybierz odpowiedni impregnat, np. taki do drewna ogrodowego marki Tytan.
Impregnat do ogrodzenia drewnianego
Impregnat do ogrodzenia drewnianego
 1. Na samym końcu pokryj deski wybranym środkiem do drewna, który przede wszystkim ma spełnić funkcję estetyczną. W tej roli sprawdzą się wszelkie emulsje, specjalne farby, ale także oleje naturalne czy też lakiery i bejce. Od Ciebie zależy, jaki chcesz osiągnąć efekt końcowy.

Czym zabezpieczyć drewniane ogrodzenie?

Renowacja drewna, wykorzystywanego w ogrodzie, wymaga użycia odpowiednich środków zabezpieczających materiał przed:

 • wilgocią,
 • promieniowaniem słonecznym,
 • niskimi i wysokimi temperaturami oraz ich skokami,
 • ogniem,

Drewno jest szczególnie narażone na wszystkie te czynniki i szybko niszczeje, gdy się go właściwie nie zabezpieczy. Dlatego skorzystaj z środków, które są przeznaczone specjalnie do jego ochrony. Najważniejszym zabiegiem zabezpieczającym jest impregnowanie drewna. Wybrany środek do pokrycia Twojego drewnianego płotu nałożysz wygodnie za pomocą szerokiego pędzla, np. ławkowca.

Czy wiesz, że…

lorem ipsum lorem ipsum lorem ipsum lorem ipsum lorem ipsum lorem ipsum lorem ipsum

2 komentarz dla “Jak odnowić drewniane ogrodzenie?

 • 16 września 2018 at 16:13
  Permalink

  Jeżeli ogrodzenie jest drewniane to można wykorzystać produkty Vidaron. Mają sporo produktów do konserwacji powierzchni drewnianych. Dobry impregnat wnika w drewno, chroni je zwłaszcza przed słońcem. Raz pomalowane, na kilka lat spokój.

  Odpowiedz
 • 26 listopada 2018 at 12:14
  Permalink

  Super! Nie dość, że ogrodzenie wygląda jak nowe to jeszcze duża oszczędność 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *