Jak odgrzybić ściany? Pozbądź się grzybów i pleśni z domu

Grzyby i pleśń na ścianie nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale przede wszystkim są bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Jak się ich pozbyć? Jaki preparat na pleśń wybrać? Sprawdź, jak usunąć grzyby ze ścian za pomocą skutecznej chemii.

Z tego artykułu dowiesz się:

Jakie są przyczyny rozwoju grzybów i pleśni w mieszkaniu

Jakie są 3 metody odgrzybiania ścian

Jak wybrać dobry preparat grzybobójczy

Przyczyn zagrzybienia pomieszczeń może być kilka:

  • zbyt duża wilgoć,
  • nieprawidłowa wentylacja,
  • nieszczelne okna,
  • niewłaściwa termoizolacja budynku,
  • zbyt wysoka temperatura w niewietrzonym wnętrzu.

Na rozwój grzybów i pleśni narażone są szczególnie kuchnia i łazienka, choć mikroorganizmy mogą pojawić w każdym z kątów w domu. Grzyby rozpoznasz po wykwitach, czyli brunatno-zielonkawych śladach i nieprzyjemnym zapachu stęchlizny. Nie ma co czekać, aż same znikną. Należy koniecznie jak najszybciej zastosować skuteczne preparaty na pleśń i grzyby.

Jak odgrzybić ściany? 3 metody

1. Metoda termiczna – z zastosowaniem opalarki

To jedna z metod powierzchniowych, która polega na oddziaływaniu jedynie na miejsce zajęte grzybem. Wykwity są opalane lampą lutowniczą lub opalarką, a na zainfekowane miejsca są nakładane środki grzybobójcze do ścian. Następnie powierzchnia zostaje oczyszczona mechanicznie i zabezpieczona przed ponownym zagrzybieniem.

2. Metoda chemiczna – najprostszy sposób do zastosowania w domu

To najłatwiejsza metoda na pozbycie się pleśni z domu, którą możesz śmiało zastosować samodzielnie. Polega na zastosowaniu chemicznych preparatów na grzyba. Zacznij od oczyszczenia szpachlą powierzchni zagrzybionych, aż uzyskasz czystą, suchą powierzchnię. W niektórych przypadkach trzeba skuć tynk na obszarze 1 m wokół wykwitu. Na odkurzone i oczyszczone miejsce nanieś wybrany odgrzybiacz do ścian.

preparat grzybobójczy - oprysk

Preparat biobójczy może być nakładany pędzlem lub natryskiwany na oczyszczaną powierzchnię. Niektóre środki należy nałożyć trzykrotnie w kilkugodzinnych odstępach. Po tym czasie możesz przystąpić do tynkowania i pokrywania powierzchni preparatami zabezpieczającymi przed ponownym pojawieniem się pleśni. Niektóre środki grzybobójcze na ściany to preparaty 2 w 1 – niszczą drobnoustroje i działają profilaktycznie, chroniąc ściany przed odnawianiem się wykwitów. Znajdziesz je wśród środków dobrej chemii budowlanej.

Produkty zwalczające grzyby i pleśń dostępne na StukPuk.pl:

 

 

dsvvsfvfd

3. Metoda iniekcyjna – dogłębne czyszczenie mocno zagrzybionych ścian

Jeśli grzyb dostał się do głębszych warstw ściany, samo skucie tynku może nie wystarczyć. Trzeba dostać się w głąb ściany, stosując metodę iniekcyjną. W tym celu wywierć otwory o średnicy ok. 1 cm co 10-15 cm. Otwory powinny być skierowane w dół pod kątem 30-45 stopni w stosunku do powierzchni ściany. Umieść w nich lejki i wypełnij preparatem grzybobójczym do ścian, który powinien być maksymalnie wchłonięty przez mur. Po czasie wskazanym w instrukcji środka, możesz zakleić otwory i wykończyć ściany świeżą warstwą tynku.

Czy wiesz, że…

Preparaty na pleśń różnią się składem i nie wszystkie wymagają skuwania ścian z tynku. Pamiętaj, aby zawsze stosować się do instrukcji wybranego środka grzybobójczego do ścian, które określają czas i kolejność czynności.

Odgrzybianie ścian – preparaty

Jak wybrać odpowiedni środek na pleśń i grzyby? Im preparat mniej skomplikowany w użyciu, tym lepiej – unikniesz czasochłonnych prac. Preparat musi dobrze wnikać w podłoże, niszcząc niebezpieczne dla zdrowia mikroorganizmy. Powinien też działać jako środek profilaktyczny, który zapobiegnie nawracaniu wykwitów. Wybierając środek grzybobójczy do ścian wewnętrznych, sprawdź, czy:

  • nadaje się do danego rodzaju podłoża – innej chemii trzeba użyć na drewno, innej na tynki w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, czyli łazienkach i kuchniach,
  • można stosować go na farby malarskie i emulsyjne – część preparatów jest bezbarwna i można je bezpiecznie stosować na ścianach pomalowanych farbami, więc nie musisz obawiać się zmiany koloru ani struktury powierzchni,
  • nie wymaga zbijania tynków – warto wybierać preparaty, które pozwalają uniknąć czasochłonnych prac remontowych,
  • ma neutralny zapachśrodki na pleśń to drażniąca chemia, ale niektóre są praktycznie bezzapachowe, co znacznie ułatwia ich aplikację i skraca czas wietrzenia pomieszczeń.

Produkty zwalczające grzyby i pleśń dostępne na StukPuk.pl:

 

vwjhvkjvecfkskjfwefvgwsvgawegverveberbvervwjhvkjvecfkskjfwefvgwsvgawegverveberbvervwjhvkjvecfkskjfwefvgwsvgawegverveberbve

csjhbvjhbsfjvdsd Przykładem dobrego środka do odgrzybiania ścian jest produkt marki Tytan. Możesz go używać na ściany wewnątrz i na zewnątrz budynków, również na ścianach malowanych farbami. Płyn jest bezbarwny i ma słaby zapach. Nie wymaga skuwania tynków. Nie tylko zabija drobnoustroje, ale też chroni ściany przed ich ponownym rozwojem. Sprawdź cenę preparatu grzybobójczego do ścian.

Uwaga!

Przy stosowaniu środków grzybobójczych nie wdychaj oparów rozpylonej cieczy. Nie zapomnij o odzieży ochronnej – szczególnie o maseczce, rękawicach i szczelnych okularach.

Produkty wymienione w artykule:

1. Środek grzybobójczy bezbarwny 1 l TYTAN 
https://www.stukpuk.pl/srodek-grzybobojczy-bezbarwny-1-l-tytan-professional-mut-sr-gr-100
2. Środek grzybobójczy bezbarwny 5 l TYTAN 
https://www.stukpuk.pl/srodek-grzybobojczy-bezbarwny-5-l-tytan-professional-mut-sr-gr-500
3. Preparat grzybobójczy Atlas Mykos 0,5kg
https://www.stukpuk.pl/preparat-grzybobojczy-atlas-mykos-0-5kg
4. Preparat grzybobójczy Atlas Mykos 1kg
https://www.stukpuk.pl/preparat-grzybobojczy-atlas-mykos-1kg
5. Preparat grzybobójczy Atlas Mykos 5kg
https://www.stukpuk.pl/preparat-grzybobojczy-atlas-mykos-5

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *