Jak ochronić rośliny ogrodowe przed mrozem i śniegiem?

Ochrona roślin przed mrozem i śniegiem dotyczy większości ogrodników w naszej szerokości geograficznej. Wystarczy, że posiadasz w ogrodzie np. róże, rabaty bylinowe, niskie krzewy czy bukszpan. Jak je chronić przed niskimi temperaturami i mrozem? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

Z tego artykułu dowiesz się:

Kiedy jest najlepszy czas na okrywanie roślin?

Jakim materiałem okrywać rośliny?

Czym okrywać jakie rośliny?

Kiedy rozpocząć okrywanie roślin?

Aby znaleźć odpowiedź na to pytanie, należy uważnie obserwować pogodę. Nie warto specjalnie spieszyć się z tym zabiegiem – jeśli zbyt wcześnie okryjesz rośliny, przedłużysz ich czas wegetacji, a finalnie opóźnisz wejście w stan zimowego spoczynku.

Dlatego przyjęło się, że najlepszym momentem na okrywanie roślin jest połowa listopada. Nie jest to jednak z góry ustalony termin.

Pamiętaj

Okrywanie roślin należy rozpocząć już po nadejściu regularnych przymrozków. W momencie rozpoczęcia okrywania gleba powinna przemarznąć na głębokości 3-4 centymetrów.

Okrywanie roślin zimą
Okrywanie roślin zimą

Ochrona roślin na zimę – jaki materiał wybrać?

Przede wszystkim materiały użyte do okrywania powinny być paroprzepuszczalne. Nie używaj folii ani materiałów nieprzepuszczających wody i powietrza – doprowadzi to do przegrzania roślin, rozhartowania oraz możliwego przemarznięcia. Pamiętaj też, że brak wentylacji sprzyja rozwojowi grzybów.

Bardzo dobrze przy okrywaniu roślin sprawdzają się:

– agrowłóknina zimowa białą o grubości 50g/m2 (owija się nią roślinę trzykrotnie),

– kaptury ochronne z agrowłókniny,

– igliwie z drzew iglastych,

– siatka cieniująca,

– maty słomiane do okrywania roślin,

– a nawet liście spadające z drzew.

Agrowłókniny, podłoża i jeszcze więcej produktów ogrodowych znajdziesz w naszym sklepie.

Czym okrywać jakie rośliny?

Rodzaj okrycia oczywiście należy dostosować do rodzaju roślin(y). Poniżej znajdziesz krótką ściągę:

Biała agrowłóknina

Polecana do drzewek szczepionych na pniu oraz krzewów. Rozprasza światło, przepuszcza powietrze, ale należy uważać po związaniu agrowłókniny – możliwe jest wtedy całkowite odcięcie powietrza, w efekcie – rozwój grzyba.

Agrowłóknina wiosenna marki Agrimpex
Agrowłóknina wiosenna marki Agrimpex

Maty słomiane do okrywania roślin

Ochronę roślin na zimę zapewnisz sobie także stosując matę słomianą. Są ciepłe, przepuszczają dobrze powietrze, chronią przed wiatrem, słońcem i mrozem. Zrobisz z nich chochoły czy też parawany. Okrywa się nimi bezlistne drzewa oraz krzewy.

Stroisz

…czyli, innymi słowy, gałązki iglaste, pochodzące np. z drzew sosnowych czy jodłowych, niegubiących igieł. Przykrywa się nimi byliny, krzewniki i niskie krzewy. Stroisz pozwala oddychać roślinom, wypuszcza wilgoć, osłania od słońca i wiatru.

Tkaniny i siatki cieniujące

Ich główną cechą jest skuteczna ochrona przed słońcem. Stosuje się je do roślin zimozielonych, wspomnianych już bukszpanów czy rododendronów.

Ziemia

Jeśli hodujesz róże, to jest to podłoże dla Ciebie. Kiedy przyjdą przymrozki, obsypuje się nią podstawy pędów róż, ale także hortensji, powojników czy młodych drzewek owocowych. Uwaga! Pamiętaj jednak, by nie usypywać kopczyków większych, niż 30 centymetrów.

Kora

To świetny, naturalny materiał do osłony roślin przed mrozem. Kora ochroni przed wahaniami temperatury i nadmiernym parowaniem wody z gleby. Rozsyp ją na rabatach bylinowych lub usyp kopczyki wokół dolnych partii drzew i krzewów.

Uwaga

Pamiętaj, że kora ma odczyn kwaśny. Dla roślin lubiących zasadową lub obojętną glebą odczyn warto zneutralizować, np. mieszając korę z popiołem.

Suche, zdrowe liście

Wystarczy je rozsypać na rabatach i przykryć gałęziami, żeby nie zdmuchnął ich wiatr.

Sprawdź też naszą listę produktów ogrodowych, które każdemu ułatwią pracę!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *