Jak leczyć choroby draceny?

Twojej dracenie opadają liście? A może zauważyłeś na niej biały nalot? Sprawdź, jakie mogą być przyczyny chorób draceny i jak w prosty sposób im zapobiegać. Przeczytaj, jak pielęgnować rośliny i jak wyleczyć najczęstsze choroby draceny domowej.

Z tego artykułu dowiesz się:

Jakie są popularne gatunki draceny domowej

Jak uprawiać dracenę

Jakie są częste choroby draceny i jak im zapobiegać

Popularne odmiany draceny

Dracena to jedna z najpopularniejszych roślin domowych. Do najpopularniejszych gatunków i odmian należą:

  • dracena obrzeżona (łac. Dracaena marginata) – w domowych warunkach dorasta do 80 cm. Jej wąskie, długie i ostro zakończone liście wyrastają z wysokiego „pnia” , tworząc pióropusz. W zależności od odmiany dracena obrzeżona może mieć różne kolory: zielone z żółtawym obrzeżeniem, różowo-kremowo-zielone czy czerwono-różowe,
  • dracena wonna (łac. Dracaena fragrans) wyróżnia się szerokimi, łukowato wygiętymi liśćmi, które rozwijają się na szczycie wzniesionego, sztywnego pędu. W zależności od gatunku dracena wonna może mieć całkiem zielone lub ozdobione pasami i smugami liście. U prawidłowo pielęgnowanych roślin pojawiają się pięknie pachnące, białe kwiaty,
  • dracena Sandera (łac. Dracaena sanderiana) to roślina w ostatnich latach spopularyzowana w naszym kraju i często sprzedawana pod nazwą „Lucky Bamboo”. Przypomina pędy bambusa, stąd jej zwyczajowa nazwa. Jasnozielone pędy układają się w spiralne węzły. U ich szczytu wyrastają długie liście, nieraz z kremowymi brzegami. Dracena Sandera bardzo dobrze rośnie zanurzona w wodzie.
kwiat dracena
Dracena wonna (łac. Dracaena fragrans)

Co szkodzi dracenie?

Dracena lubi ciepło, ale źle znosi ostre słońce i bezpośrednie sąsiedztwo grzejników. Nie ustawiaj jej na parapecie okna od południa ani obok kaloryferów czy pieców. Postaw ją w jasnym miejscu, gdzie dociera rozproszone światło. Przyczyną chorób draceny mogą być też przeciągi lub zbyt suche powietrze. Roślina lubi wilgotne powietrze, więc możesz zraszać jej liście. Odpowiada jej temperatura pokojowa, ok. 20°C.  Zimą pomieszczenie może być chłodniejsze – w granicach 13-18°C.

Jak podlewać dracenę? Systematycznie i umiarkowanie – nie przelewaj i nie przesuszaj podłoża. W ciepłych miesiącach podlewaj ją 1-2 razy w tygodniu. Pamiętaj o 3-miesięcznym okresie spoczynku, kiedy ilość wody trzeba ograniczyć (okres jesienno-zimowy). Wtedy wystarczy podlewać ją tylko wtedy, gdy przeschnie wierzchnia warstwa ziemi. Możesz stosować też odżywki, ale powinny być to specjalne nawozy do dracen, bogate w azot, fosfor i potas.

Uwaga!

Nie pozostawiaj wody z podlewania na podstawce – to może doprowadzić do gnicia korzeni draceny i chorób! Jedynie dracena Sandera dobrze znosi nadmiar wody.

dracena w wazonie
Dracena Sandera „Szczęśliwy bambus”

Dracena – choroby – objawy, przyczyny i leczenie

Objawy choroby draceny Możliwe przyczyny Leczenie i zapobieganie
Dracena żółknie; dracenie opadają liście. Ma niewielkie odrosty. Jeśli dracena gubi liście, przyczyną może być za niska temperatura lub za szybka zmiana temperatur (np. po przeniesieniu z ciepłego do zimnego wnętrza). Powodem żółknięcia i zrzucania liści draceny może być też za suche powietrze. Nie narażaj draceny na przeciągi i gwałtowne wahania temperatur. W ciepłych miesiącach zraszaj jej liście wodą.
Dracenie żółkną liście; dracenie usychają końce liści. Jeśli zauważysz u draceny żółte liście, może to być oznaka ich poparzenia. Nie narażaj rośliny na bezpośrednie działanie słońca. Przenieś ją w miejsce, gdzie promienie słoneczne są rozproszone.
Dracena blaknie, ma mniej intensywne wybarwienie liści. Przyczyną utraty zielonego koloru liści może być zbyt mała ilość światła. Przenieś dracenę w miejsce o lepszym dostępie rozproszonego światła słonecznego.
Roślina ma spowolniony wzrost, drobnieje i żółknie. Dracenie opadają liście. Dlaczego dracena gubi liście? To możliwe następstwa niedostatecznej ilości składników mineralnych w podłożu. Zastosuj właściwą dla draceny odżywkę. Znajdziesz ją wśród nawozów do roślin doniczkowych.
Roślina traci intensywne wybarwienie liści. Przyczyną może być nadmiar azotu w glebie. Zmień nawóz lub zmniejsz jego użycie do minimum.
Plamy na liściach draceny w części  wierzchołkowej lub żółte, a następnie brunatniejące odbarwienia przy brzegu blaszki liściowej. Przyczyną może być nadmiar fluoru, którego źródłem są nawozy fosforowe lub woda wodociągowa. Zmień nawóz lub zmniejsz jego użycie do minimum. Podlewaj dracenę jedynie odstaną co najmniej przez 1 dzień wodą.
Ciemnobrązowe plamy na liściach szybko się powiększają, czasem czarnieje też łodyga – plamistość bakteryjna. Ciemnobrązowe plamy draceny mogą mieć podłoże bakteryjne. Usuń chore liście, a roślinę i podłoże spryskaj środkiem ze stymulatorem wzrostu, który ograniczy rozwój choroby plamistości.
Brązowe plamy na liściach draceny są nieregularne, mają wielkość ok. 1-5 mm i czerwoną obwódkę. Na ich wierzchu widoczne są szaro-czarne skupiska zarodników grzyba – plamistość grzybiczna. Brązowe plamy draceny mogą mieć podłoże grzybicze. Usuń zaatakowane liście i zaprzestań zraszania rośliny. Możesz też spryskać roślinę biopreparatami i fungicydami.
Mączny, biały nalot na dracenie. Jeśli zauważyłeś u draceny biały nalot, możliwe, że zaatakował ją mączniak – choroba o podłożu grzybiczym. Usuń zainfekowane liście i odizoluj chorującą dracenę od innych roślin (mączniak się szybko rozprzestrzenia). Nie podlewaj rośliny na noc, nie przelewaj jej przy niskiej temperaturze i nie mocz liści. Pryskaj dracenę preparatami przeciwgrzybicznymi, aż do ustąpienia objawów.
odżywka do dracen
odżywka do dracen

Szukasz innych porad dotyczących uprawy roślin doniczkowych? Zaglądaj na blog StukPuk.pl – znajdziesz w nim aktualną dawkę sprawdzonej wiedzy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *