Jak i czym ciąć płytki?

Cięcie płytek ceramicznych nie musi być trudne. Podpowiadamy, jak ciąć płytki i jakich narzędzi użyć, aby zrobić to jak fachowiec. Nie potrzebujesz specjalistycznych maszyn, aby poradzić sobie z cięciem glazury i docinaniem cienkiego gresu. Zobacz, jak ułatwić sobie pracę!

Z tego artykułu dowiesz się:

Jak docinać płytki za pomocą rysika

Jak ciąć płytki łamaczem z kółkiem tnącym

Jak wykonać cięcie gresu gilotyną

Jak ciąć kafelki szlifierką kątową

Jak docinać gres i terakotę maszynką na wodę

Do cięcia płytek możesz użyć kilku narzędzi:

  • rysika do glazury,
  • szczypiec glazurniczych,
  • przecinarki do glazury,
  • szlifierki kątowej,
  • piły z tarczą diamentową.

Wybór narzędzia zależy od rodzaju płytki (glazura, gres lub terakota) i jej grubości.

Jak ciąć płytki ceramiczne ręcznie? I sposób

Do docinania cienkiej glazury (np. o grubości 6-9 mm) wystarczy użycie rysika glazurniczego.

Potrzebne będą:

Zaznacz mazakiem linię cięcia. Kilkukrotnie zarysuj płytkę wzdłuż wyznaczonej linii rysikiem do glazury. Następnie podłóż rysik pod kafelek i zdecydowanym ruchem przełam płytkę wzdłuż zarysowania. Ewentualne nierówności możesz usunąć pilnikiem wolframowym.

rysik do glazury
rysik do glazury

Jak ciąć płytki ceramiczne ręcznie? II sposób

Jak ciąć płytki bez maszynki? Możesz użyć niedrogiego narzędzia ręcznego do cięcia glazury:

  • łamacza z kółkiem tnącym,
  • pilnika wolframowego.

Dobrze wiedzieć

Łamacz z kółkiem tnącym poradzi sobie bez problemu z docinaniem glazury o grubości do 8 mm. Jeśli jednak chcesz podzielić na kawałki grubszą glazurę, twardą terakotę lub gres, sięgnij po bardziej wyspecjalizowane narzędzia, aby nie uszkodzić płytki.
Zarysuj glazurę ostrzem łamacza wzdłuż linii cięcia. Następnie złap szczypcami kafelek na środku zarysowania i ściśnij jego ramiona – płytka powinna równo przełamać się w wyznaczonym miejscu. Ewentualne, drobne nierówności możesz wyrównać pilnikiem.

Jak ciąć płytki przecinarką do glazury?

Przecinarka do płytek ma wiele nazw – możesz znaleźć ją w sklepie pod nazwą gilotyna, przecinarka do glazury, maszynka do cięcia na prowadnicach. Jest wystarczająca zarówno do glazury i cienkiej terakoty, jak i do cięcia płytek gresowych. Plusem maszynek jest to, że potrafią poradzić sobie z wąskimi, niewielkimi docinkami i praktycznie z każdym rodzajem ceramiki. Gdzie znaleźć dobrą maszynkę? Sprawdź wybór i ceny przyrządów do cięcia glazury.

Jak ciąć płytki maszynką ręczną? Zasada jej działania jest bardzo prosta – najpierw rysujesz mazakiem na kafelku linię cięcia, a następnie układasz płytkę na przecinarce. Maszynka ma ostre kółko tnące, które jednym, zdecydowanym ruchem wykona proste cięcie. Na koniec dociśnij stopkę gilotyny do powierzchni płytki – glazura pęknie równo wzdłuż wyznaczonej linii.

przyrząd do cięcia glazury
przyrząd do cięcia glazury

Cięcie płytek szlifierką kątową

Płytki o większej grubości (od 10 mm) lub twardą terakotę możesz próbować przecinać rysikiem lub gilotyną do glazury, ale nie masz gwarancji, że nie połamiesz przy tym kafelków. Jeśli nie masz gilotyny, możesz spróbować dociąć płytkę szlifierką kątową z tarczą diamentową. Jak to zrobić? Natnij płytkę szlifierką i przełam w miejscu nacięcia.

Uwaga

Używając szlifierki kątowej, uważaj, aby nie wyszczerbić i nie uszkodzić kafelków, o co niestety w tym przypadku bardzo łatwo.

cięcie szlifierką
cięcie szlifierką

Przecinanie płytek ceramicznych maszynką na wodę

Przecinanie płytek gresowych czy grubej terakoty może wymagać zastosowania bardziej profesjonalnego narzędzia – piły tnącej na mokro, nazywanej też maszynką na wodę. Nie postrzępi ona płytek tak jak szlifierka. Jak przeciąć płytkę ceramiczną takim urządzeniem? Dostępne są piły z nieruchomą lub ruchomą tarczą – w zależności od konstrukcji przesuwasz płytkę wzdłuż krawędzi tnącej lub sterujesz tarczą, gdy płytka jest unieruchomiona. Ostrze podczas cięcia kafelków chłodzone jest wodą, dzięki czemu nie dochodzi do pylenia.

Dobra rada

Piły do glazury pozwalają fazować krawędzie płytek pod kątem 45 stopni, dzięki czemu po ułożeniu mogą stykać się w narożnikach.

Szukasz dalszych wskazówek, które ułatwią Ci samodzielne docięcie i ułożenie płytek? Sprawdź, jak wykonać wykończenie narożników płytek.

Pierwszy komentarz dla “Jak i czym ciąć płytki?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *