Jak dobrać kołki i wkręty do ściany?

Planujesz montaż podwieszanej szafki, ale nie wiesz, jaki kołek i wkręt do ściany będzie odpowiedni? Podpowiadamy, jak w prosty sposób dopasować kołki montażowe do podłoża i zastosowania. Sprawdź rodzaje kołków i dobierz do nich odpowiednie wkręty!

Z tego artykułu dowiesz się:

Jak dobrać kołki do ściany?

Jak dopasować wkręty do kołków rozporowych

Jakie są rodzaje kołków rozporowych

Jak wybrać kołek rozporowy do ścian gipsowych

Jak dobrać wkręty do ściany?

Standardowy kołek rozporowy dobrze trzyma się w betonie i w blokach pełnych, ale do płyt g-k czy cegły dziurawki trzeba zastosować kołek o takiej konstrukcji, która wypełni formę pustej przestrzeni materiału. Ten sam wkręt będzie inaczej pracował w ścianie o zwartej teksturze, a inaczej w porowatej i mniej gęstej – warto mieć to na uwadze podczas dokonywania wyboru. Po pierwsze dobieraj kołek do podłoża, po drugie do ciężaru mocowanego elementu. O tym, jak dobrać kołek do ściany, przeczytasz w akapitach o rodzajach kołków rozporowych.

Jak dobrać wkręt do kołka rozporowego?

Przy doborze zamocowania najpierw ustal rodzaj, średnicę i długość kołka. Następnie do kołka dobierz odpowiedni wkręt – jego średnica musi być dostosowana do średnicy kołka. Ponadto wkręt powinien być o 5 mm dłuższy od kołka. Oczywiście uwzględnij też grubość mocowanego elementu do ściany.

kolki rozporowe
kołki rozporowe

Kołki rozporowe – rodzaje

  • kołki standardowe – podczas dokręcania kołka jego fabrycznie rozcięte ścianki się rozpierają, zakotwiczając się w podłożu. Idealnie nadają się do zamocowań mało i średnio obciążonych.
  • kołki szybkiego montażu – używając ich, możesz zamontować przelotowo do podłoża np. lekkie elementy suchej zabudowy, takie jak łaty czy listwy. Składają się z dwóch części – koszulki z polipropylenu lub nylonu i gwintowanego gwoździa. Przez to, że gwóźdź wbijasz, a nie wkręcasz, znacznie przyspieszasz montaż elementów. Zobacz wybór kołków rozporowych do suchej zabudowy.
  • kołki uniwersalne możesz zastosować w podłożach pełnych i drobnootworowych. Wkręt mocujący powoduje rozparcie, a także spęcznienie kołka przy dokręcaniu. W ten sposób tworzy „garby” kotwiące między pustymi przestrzeniami w podłożu. Uniwersalnych kołków do ściany z wkrętem pozidriv, czyli z nacięciem krzyżowym na łbie, możesz użyć do zamocowania szafki w podłożu z betonu. To też dobre wkręty do cegły dziurawki. Zobacz, jak wkręcić wkręt w ścianę.

Uwag/strong>

Podczas dokręcania kołków uniwersalnych zwróć uwagę na to, by kołek się nie obracał. Użycie zbyt grubego wkręta lub uszkodzenie jego skrzydełek uniemożliwia wykonanie solidnego mocowania.

  • kołki rozporowe z łbem sześciokątnym są stosowane do betonu niezarysowanego, komórkowego i gazobetonu, skały czy cegły ceramicznej – znajdziesz je tutaj.
  • kołki stalowe do gazobetonu – zastosuj je przy wieszaniu ciężkich przedmiotów, takich jak ramy czy półki, w podłożach z lekkich odmian betonu komórkowego. Kołki wykonane ze stali galwanicznej umożliwiają montaż przy użyciu młotka, bez wiercenia, co jest sporym udogodnieniem dla montującego. Zapoznaj się z wyborem kołków stalowych do gazobetonu.
  • kołki ślimakowe, nazywane też czasem kołkami Driva przydadzą się do zawieszenia lekkich przedmiotów w styropianie lub płytach k-g. Są wykonane z tworzyw sztucznych lub metalu i nie wymagają wstępnego nawiercania otworu. Zobacz dostępne kołki Driva.
montaż kołków
montaż kołków

Kołki do ściany gipsowej i zadań specjalnych

Oprócz wymienionych wyżej rodzajów kołków montażowych, niekiedy trzeba sięgnąć po bardziej skomplikowane w formie kołki do ściany gipsowej czy cegły. Pozwolą one zamontować ciężkie przedmioty. Wyróżnić można:

  • kołki Molly, czyli śruby kotwicowe – wybierz je do mocowania ciężkich elementów w płytach kartonowo-gipsowych, wieszania obrazów na ścianach, mocowania wsporników półek itd. Dzięki rozłożonej sile nacisku i grzybkowi oporowemu po wewnętrznej stronie przegrody, mogą przenosić duże obciążenia. Są zwykle wyposażone w kołnierz z ząbkami, który uniemożliwia obrót kołka podczas montażu. Sprawdź wybór śrub Molly,

To ważne

Długość nierozciętej tulei kołka Molly powinna być równa grubości ścianki podłoża.

kolek molly

  • kołki Jola, zwane też kołkami rozprężnymi, zastosujesz na przykład w podwójnych płytach gipsowo-kartonowych, płytach pilśniowych, wiórowych, OSB czy sklejkach. Ich konstrukcja umożliwia zawieszenie obrazów, elementów ozdobnych czy lekkich akcesoriów kuchennych na ścianie. Znajdziesz je tutaj,
  • śruby kotwiące typu parasol wybierz do mocowania elementów do płyt gipsowo-kartonowych. To też dobre wkręty do pustaków powietrznych.

W uporządkowaniu informacji pomoże Ci poniższa tabela:

Rodzaj mocowania Przykłady podłoża
Kołki standardowe Cegła pełna, beton, kamień
Kołki szybkiego montażu Cegła pełna, beton, kamień
Kołki uniwersalne Cegła dziurawka, cegła pełna, pustaki, beton, kamień, płyty g-k
Kołki rozporowe z łbem sześciokątnym Cegła pełna, beton, kamień
Kołki stalowe do gazobetonu Gazobeton, cegła pełna, kamień
Śruby Molly Cegła dziurawka, pustaki, płyty g-k,
Kołki kotwiące typu parasol Cegła dziurawka, płyty g-k
Kołki Jola Ściany gipsowe
Kołki Driva Ściany gipsowe, styropian

 

Uwaga

Zawsze przed wyborem wkrętu zapoznaj się z informacją producenta, do jakiego obciążenia i jakiego podłoża element może być stosowany.

Sprawdź też nasz poradnik: jak powiesić obraz na ścianie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *