Jak dbać o drzewa owocowe?

Drzewa owocowe mają wielu zwolenników wśród osób zajmujących się ogrodem. To dobry sposób na własnoręcznie wyhodowane pyszne owoce, bez zbędnej chemii. Z naszego poradnika dowiesz się wszystkiego o drzewach owocowych- kiedy je sadzić i pielęgnować. Drzewa owocowe oprócz satysfakcji dają dużo radości przy pierwszych zbiorach, a dodatkowo pozwala zaoszczędzić pieniądze na kupnie sklepowych owoców.

Sadownictwo

Przy uprawie własnych drzew owocowych możemy wybrać, w jaki sposób chcemy je hodować. Bez względu no to czy zdecydujemy się na korzystanie z chemicznych środków ochrony roślin, czy też na uprawę ekologiczną, nasze owoce będą zdrowsze niż te spotykane w sklepach. Zanim zaczniemy nasadzenia, powinniśmy dokładnie rozplanować przestrzeń pod sad oraz wybrać dla niego odpowiednie miejsce. Ważne jest podłoże, odczyn gleby oraz stopień nasłonecznienia, powinniśmy też przemyśleć ilość drzew i dostosować ją do rozmiarów działki oraz naszych umiejętności. Na początek warto zacząć od kilku drzew, dopiero później możemy powiększyć sad, gdy wzrośnie nasze obycie w ogrodnictwie.

Przestrzeń pod sad na działce

Zazwyczaj początkujący sadownicy decydują się przeznaczyć pod nasadzenie drzew około 1/3 całkowitej powierzchni działki. Przeważnie pod założenie sadu przeznacza się około 1/3 całkowitej powierzchni działki. Szacuje się, że około 100m² sadu daje możliwości nasadzeń kilku gatunków drzew i wystarcza na zaspokojenie potrzeb pięcioosobowej rodziny. Jeżeli twoja działka jest znacznie mniejsza to, wtedy będą konieczne ograniczenia, nie tylko w gatunkach drzew, ale też przy podziale ogrodu. Innym podejściem przy hodowli drzew owocowych na małej powierzchni jest uprawa intensywna, drzew i krzewów, które nie osiągają dużych rozmiarów. Dzięki czemu, na niewielkiej powierzchni sadu, mamy możliwość uprawy wielu gatunków i osiągać spore plony.

Idealne miejsce dla drzew owocowych

Miejsce, w którym chcemy stworzyć nasz sad, powinno być dobrze oświetlone, bo dzięki temu jakość owoców będzie lepsza, a przy okazji będą mieć piękny kolor i smak. Powinniśmy unikać zagłębień terenu, ponieważ może być to utrudnienie podczas zimy, bo tam najczęściej pojawiają się zastoiska mrozowe, które mogą uszkodzić drzewa. Ziemia powinna mieć dobrą przepuszczalność powietrza, zawierać dużo próchnicy i powinna być wilgotna, ale nie podmokła. Nasz sad nie będzie dobrze prosperował na glebie ciężkiej i zbitej oraz tej zbyt mokrej, na takim teren lepiej poradzą sobie krzewy owocowe.

Porada eksperta

Stosowanie świeżego, a nawet przegniłego obornika jest stanowczo niewskazane ponieważ może uszkodzić korzenie drzewa. Nie zaleca się w ogóle stosowania nawozów, w tym także mineralnych – ponieważ złe dawkowanie bądź niedokładne wymieszanie z glebą powoduje poparzenie korzeni!

Jak zacząć?

Zazwyczaj początkujący ogrodnicy chcą zacząć swoją przygodę z sadownictwem z przytupem i chce posadzić jak najbardziej zróżnicowane gatunki i odmiany drzew. To jednak błąd, bo różne odmiany mają różne wymagania nie tylko glebowe, ale też pielęgnacyjne. Powinniśmy się na początku skupić na drzewach relatywnie łatwych w hodowli i dostosowanych do naszych warunków na działce. Pod uwagę oczywiście musimy wziąć to, jakie owoce lubimy najbardziej, jeżeli wiesz, że ty lub twoja rodzina nie przepada za czerwoną porzeczką, to w okresie zbiorów nie będziesz miał jak ją wykorzystać. Dlatego tak ważne, aby wybrać drzewa w sadzie też pod nasze upodobania smakowe.

Sadzenie drzew owocowych

W zależności czy kupimy drzewo z odkrytymi korzeniami, czy w donicy, to będzie się różnił optymalny czas nasadzeń. Te pierwsze sadzi się w okresie spoczynku, czyli wczesną wiosną w okresie od marca do kwietnia lub jesienią w listopadzie. Drzewa w donicach można sadzić przez cały sezon, choć też lepiej to robić wiosną. Tutaj wyjątkiem są truskawki, które mają stałą porę sadzenia, czyli sierpień. Drzewa i krzewy owocowe sadzi się w dołkach wypełnionych żyznym podłożem o głębokości około 50-60 cm i szerokości 60 cm. Przed posadzeniem drzew warto przyciąć zbyt długie i uszkodzone korzenie. Odstępy pomiędzy kolejnymi drzewami powinny wynosić około 6-8 m przy wysokich drzewach, średnich około 3-4 metry, a przy krzewach i małych drzewach wystarczy 1-2 m.

Owocowanie drzew owocowych

Owocowanie i zbiory to chyba to na co czeka każdy ogrodnik. Zaplanowanie owocowania też należy do kwestii, które powinniśmy przemyśleć przed nasadzeniem. Jeżeli sadzisz kilka odmian danego gatunku, to warto wybrać takie odmiany, które dadzą owoce w różnych terminach. Dzięki czemu będziesz miał ulubione owoce przez dłuższy czas. Jeżeli sadzisz tylko jedno drzewo lub krzew danego gatunku, spróbuj wybrać odmianę, której owoce dojrzewają nierównomiernie, co również wydłuży okres zbiorów. Powinniśmy też zwróć uwagę, na czas, przez jaki można przechowywać owoce po zbiorze. Do pielęgnacji i sadzenia drzew owocowych niezbędne nam będą odpowiednie narzędzia. Te od marki Fiskars, spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających ogrodników. Szpadel, łopata czy sekator do podcinania gałęzi to tylko niektóre z akcesoriów ogrodniczych od Fiskars, które przydadzą się każdemu sadownikowi.

Jakie drzewa do ogrodu?

W polskich sadach dalej najpopularniejsza pozostaje jabłoń, głównie ze względu na to, że ich owoce są pyszne, a drzewa wyglądają bardzo ozdobnie podczas kwitnienia. Dość popularnymi drzewami są tez wiśnie, a ich owoce nadają się idealnie do przetworów, takich jak kompoty, konfitury, powidła czy soki. Grusze to drzewa owocowe nieco mniej odporne na mrozy niż jabłonie i wiśnie. Za to rzadziej od jabłoni porażają je choroby. Grusze są też cenione ze względu na walory smakowe ich owoców. Najrzadziej spotykane w sadach są śliwy, mimo że nie mają dużych wymagań cieplnych czy glebowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *