Idealny nóż dla każdego od Stanley!

Podczas majsterkowania czy remontu, najbardziej uniwersalnym narzędziem jest nóż. Jest to podstawowe narzędzie, które powinno znaleźć się w każdym domu czy warsztacie. Obecnie na rynku możemy wybierać spośród wielu typów i rodzajów noży. Jaki będzie najlepszy dla ciebie? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!

Noże łamane

Najczęściej spotykane w naszych domach czy warsztatach są noże łamane, nazywane też nożami do tapet czy nożykami z wysuwanym ostrzem. Ostrze noża jest podzielone na segmenty tak, aby w przypadku stępienia końcówki możemy ją odłamać i nożyk znów będzie ostry i gotowy do użytku. Mimo takiej budowy ostrza są bardzo wytrzymałe, przy standardowej szerokości ostrza wynoszącej 9, 18 lub 25mm. Jest to standardowe cienkie ostrze, które poradzi sobie z cięciem folii, kartonu, tektury, tapet i innych materiałów. Jest to zdecydowanie nóż przeznaczony do prac lekkich, dlatego idealnie sprawdzi się w domu do codziennych zadań, ale też w warsztacie i przy pracach rzemieślniczych. Dodatkowo są wygodne w noszeniu w kieszeni, ze względu na składaną formę.

Jaki scyzoryk wybrać?

Bardzo poręczne są też scyzoryki, które są wyposażone w jedno lub kilka ostrzy. Największą zaletą scyzoryków jest ich składana budowa i wiele funkcji w jednym narzędziu. Ostrza chowają się w obudowie i często mają blokadę, która chroni przed ich samoczynnym otworzeniem. Oprócz ostrzy zazwyczaj mamy też dodatkowe przyrządy – śrubokręty, otwieracze do konserw lub kapsli, szpikulce czy pilniki. Warto nosić scyzoryk zawsze przy sobie, bo nigdy nie wiemy, kiedy może okazać się przydatny. Oprócz zastosowań czysto warsztatowych, scyzoryki warto zabierać np. na kemping czy na wycieczki.

 

Innowacyjny nóż

Marka Stalney wprowadziła nowy model noża FatMax, który znajdzie zastosowanie zarówno na budowie, jak i podczas remontu czy wykańczania mieszkania. Ostrze zostało zrobione z wysokiej jakości stali, co zapewnia trwałość i niezawodność noża. Cięcie jest precyzyjne w przypadku pracy z miękkimi materiałami, jaki i przy obcinaniu np. przewodów czy cięciu płyt gipsowo-kartonowych. Ergonomiczna konstrukcja zapewnia wygodę nawet podczas długotrwałej czy uciążliwej pracy. Składany korpus noża posiada miękką antypoślizgową wkładką, która zapobiega wysunięciu się z ręki. Dodatkowym atutem noża FatMax są jego stosunkowo niewielkie wymiary i mała waga narzędzia. W nożu umieszczono też specjalny magazynek na zapasowe ostrza, które możesz mieć zawsze przy sobie.

Precyzyjne cięcie

Innym rozwiązaniem są skalpele z wymiennymi ostrzami o różnym kształcie, noże tego typu są szczególnie cenione przez modelarzy i majsterkowiczów wykonujących najbardziej precyzyjne prace. Zazwyczaj możemy je kupić w zestawach z jedną lub dwoma metalowymi obsadkami i kompletem różnych ostrzy. Skalpele są polecane dla wszystkich, którzy zajmują się rzeźbieniem w drewnie, pracami modelarskimi czy przy wycinaniu skomplikowanych wzorów w kartonie lub papierze.

Porada eksperta

Jeśli nóż jet wyposażony w ostrze bimetaliczne, to jest mniejsze ryzyko, że się złamie. Ostrze bimetaliczne ma zwiększoną wytrzymałość również przy zginaniu ostrza.

Wybór idealnego noża jest uzależniony od naszych preferencji oraz sposobu, w jaki będzie używany. Nie bez znaczenia jest także nasz budżet, najtańsze nożyki składane znajdziemy już za kilkanaście złotych, w przypadku scyzoryków cena będzie uzależniona od ilości dodatkowych przyrządów. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na jakość ostrza oraz na antypoślizgową rączkę, która zapewni pewny chwyt. Ważną funkcją jest także blokada ostrza, która zabezpiecza przed nieplanowanym wysunięciu ostrza.

Produkty wymienione w artykule:

1. Noż z ostrzem chowanym 170 mm FATMAX STANLEY
https://www.stukpuk.pl/noz-z-ostrzem-chowanym-170-mm-fatmax-stanley-0-10-778-outlet
2. Nóż metalowy 99E ostrze chowane 155 mm STANLEY
https://www.stukpuk.pl/noz-metalowy-99e-ostrze-chowane-155-mm-stanley-2-10-099
3. VICTORINOX 1.3713.94Scyzoryk Huntsman, kamuflaż, Celidor, 91mm
https://www.stukpuk.pl/scyzoryk-huntsman-kamuflaz-celidor-91mm-victorinox-1-3713-94
4. Nóż SM na ostrze łamane 18 mm STANLEY
https://www.stukpuk.pl/noz-sm-na-ostrze-lamane-18-mm-stanley-0-10-151

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *