Gwoździarka – sprawdź, czy jej potrzebujesz

Gwoździarka to narzędzie, które sprawdza się podczas wielu prac – zarówno zawodowych, jak i hobbystycznych. Zdecydowanie przyspieszy i upłynni niektóre czynności monterskie i konstrukcyjne. Zobacz, jak dopasować rodzaj gwoździarki do wykonywanej pracy.

Z tego artykułu dowiesz się:

Jak inaczej może być nazywana gwoździarka

Czym jest to narzędzie i jak działa

Jakie są rodzaje gwoździarek

Gdzie sprawdzi się wbijarka do gwoździ

Ciekawostka – wokół nazewnictwa gwoździarki

To narzędzie możesz spotkać również pod nazwą pistoletu do gwoździ lub też wbijarki do gwoździ. Czasami podobną funkcję mogą pełnić niektóre zszywacze (szczególnie te metalowe i elektryczne). Warto poznać, czym mogą różnić się te akcesoria, choćby po to, aby sięgnąć ostatecznie po takie, które najlepiej przyda się w Twojej pracy.

Gwoździarka – charakterystyka

Zamiast wbijać każdy gwóźdź ręcznie – możesz się wyręczyć właśnie tym narzędziem. Automatyczne urządzenie ogranicza Twój wysiłek, zapewnia większe bezpieczeństwo i znacznie skraca czas potrzebny na wykonanie czynności, wymagającej łączenia danych materiałów za pomocą gwoździ. Gwoździarka jest zatem ręcznym elektronarzędziem, zastępującym funkcjonalność młotka i pracę Twoich mięśni.

Przeciętna szybkość działania gwoździarki jest określana liczbą gwoździ wbijanych na minutę i wynosi około 2-3. Oznacza to, że przy użyciu takiego urządzenia znacznie szybciej ukończysz zadanie wymagające tego typu łączenia. Najnowsze modele mogą wbijać nawet 2 gwoździe na sekundę!

Gwoździarki mogą być wykorzystane do wbijania gwoździ w różne materiały, przede wszystkim w:

  • drewno,
  • beton,
  • metal.

Czy wiesz, że…

Nie zawsze da się zastąpić gwoździarkę młotkiem, podobnie, jak nie da się zastąpić każdego rodzaju młotka urządzeniem automatycznie wbijającym gwoździe. Niekiedy małe narzędzie ręczne będzie niezastąpione. Analogicznie – za pomocą zwykłego motka nie poradzisz sobie np. z precyzyjnym mocowaniem grubej blachy do szkieletu dachowego. Gwoździarki umożliwiają również wbijanie gwoździ pod kątem.

gwoździarka pneumatyczna marki Yato
gwoździarka pneumatyczna marki Yato

Wyróżnia się nawet specjalne gwoździarki podłogowe, które wykorzystasz np. podczas kładzenia wykładziny. Często również takie wbijarki do gwoździ wykorzystuje dekarz. Zakres ich działania zależy od ich rodzaju i przeznaczenia. Zobaczmy!

Rodzaje gwoździarek

Urządzenia te przede wszystkim dzieli się ze względu na rodzaj zasilania. Wymienia się tu gwoździarki:

  • pneumatyczne – ich działanie polega na właściwościach sprężonego powietrza. Gwoździarka pneumatyczna wymaga podłączenia do kompresora. Wypuszczenie gwoździa zachodzi dzięki pompowaniu powietrza do cylindra, które powoduje przesunięcie się tłoka;

gwozdziarka

  • gazowe wyposażone w zbiorniczki z propanem-butanem działają na zasadzie mini-eksplozji wywołanych iskrą, zwalniających gwoździe;,
  • akumulatorowe – działają dzięki mechanizmowi zamachowemu, są ekologiczne i mobilne.

Kolejną metodą odróżniania gwoździarek jest rodzaj magazynku, który może być:

  • bębnowy, przeznaczony dla profesjonalistów, może pomieścić nawet 400 gwoździ,
  • taśmowy – jest znacznie mniej pojemny, ale przez to również i lżejszy oraz mniejszy.

Ze względu na to, w jaki sposób są uwalniane gwoździe, wymienia się gwoździarki:

  • spustowe – moment wypuszczenia i wbicia gwoździa następuje poprzez naciśnięcie spustu,
  • dotykowe – wystrzał następuje w momencie, gdy przyłożysz urządzenie do materiału.

Kiedy przyda Ci się gwoździarka

Pistolet do gwoździ jest coraz częściej stosowany również do prac amatorskich czy hobbystycznych. Nie spotkasz go już tylko w rękach profesjonalnego dekarza czy montażysty. Niewielka gwoździarka elektryczna z funkcją zszywacza przyda się każdemu tapicerowi, a gwoździarki wykończeniowe wykorzystasz, jeśli dużo pracujesz z drewnem i tworzysz własne konstrukcje czy aranżacje.

Elektryczne gwoździarki wyróżniają się niewielkimi gabarytami i wagą, dlatego sprawdzają się w rękach każdego. Narzędzia pneumatyczne do wbijania gwoździ nie stanowią już jedynie profesjonalnego sprzętu, który spotkasz w specjalistycznych sklepach. Gwoździarki coraz częściej doceniane są ze względu na bezpieczeństwo i prostotę ich użycia oraz precyzję działania.

Jeśli interesuje Cię działanie innych elektronarzędzi, sprawdź również ten dział na blogu StukPuk.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *