Czym usunąć klej po tapecie i resztki starej farby?

Usuwanie starej farby ze ścian oraz resztek kleju po tapecie jest ważne, ponieważ pozostałości utrudnią nakładanie nowych warstw. Sprawdź, jak dobrać metodę oczyszczania ścian oraz jak zabezpieczyć pomieszczenie przed usuwaniem kleju i farby.

Z tego artykułu dowiesz się:

Dlaczego usuwanie starej farby i kleju jest ważne

Jak usunąć farbę ze ściany

Jak usunąć klej po tapecie

Dlaczego usuwanie starej farby i kleju jest ważne?

Zanim podejmiesz się tapetowania bądź malowania ścian w domu na nowo, koniecznie usuń wszelkie pozostałości po starym kleju i farbie. Przylegające do powierzchni resztki będą się odznaczać, a także mogą prześwitywać przez jasną farbę lub tapetę. Klej przebijający przez nową tapetę czy farbę przypomina żółte plamy.

Niedokładnie zdrapana ze ścian farba klejowa bądź emulsyjna przykleja się do pędzla i osadza w wiaderku z nową farbą. Sprawia, że nowo pomalowane ściany są niejednolite i pełne prześwitów. Ponadto napuchnięta stara farba może odpaść wraz z nową. Usuwanie starej farby ze ścian jest jednym z najważniejszych kroków podczas przeprowadzania remontu.

Porada eksperta

Usuwanie starej farby ze ścian nie zawsze jest konieczne – sprawdź, kiedy musisz to zrobić. Jeśli pozostałości po farbie są drobne, wystarczy zedrzeć je z powierzchni drapakiem. Większe obszary pokryte farbą lub takie, do których farba przywarła, usuniesz w inne sposoby, np. używając opalarki.

Usuwanie starej farby ze ścian – skrobanie pozostałości po farcie szpachelką.
Usuwanie starej farby ze ścian – skrobanie pozostałości po farcie szpachelką.

Jak usunąć farbę ze ściany?

Usuwanie starej farby ze ściany możesz przeprowadzić na cztery sposoby. Dostosuj je do obszaru, jaki zajmują pozostałości farby, a także do jej rodzaju.

  1. Dobrym sposobem na usuwanie farby olejnej ze ścian oraz emulsji o podobnych właściwościach jest wykorzystanie szlifierki oscylacyjnej. Wybierz model z dużą prostokątną stopą do mocowania papieru ściernego. Rozpocznij od papieru o dużej gradacji, z czasem zmieniając go na arkusze o mniejszej gradacji. Alternatywnym sposobem na to, jak usunąć farbę olejną, jest użycie szlifierki taśmowej.
  2. Usuwanie starej farby, która mocno przywarła do ściany, przeprowadzisz za pomocą opalarki do farby oraz szpachelki. Przy tym zadaniu optymalną temperaturą dla opalarki jest 500-600°C. Stara farba w kontakcie z gorącym powietrzem mięknie i ulega zmarszczeniu. Bez trudu ją podważysz i usuniesz szpachelką. Pamiętaj jednak, że opalarki nie możesz zastosować do farby klejowej ani emulsyjnej.
  3. Usuwanie farby wodorozcieńczalnej – dyspersyjnej i klejowej – pójdzie Ci szybko, jeśli skorzystasz z metody na mokro. Zabezpiecz podłogę folią, a następnie pokryj pozostałości po starej farbie wodą z mydłem. Wygodnie zrobisz to wałkiem lub pędzlem. Po niedługim czasie farba rozmięknie, a wtedy zdrapiesz ją szpachelką.
  4. Usuwanie starej farby ze ścian – niezależnie od jej rodzaju – skutecznie przeprowadzisz dzięki gotowym zmywaczom do farb. Niektóre z nich są łatwopalne, więc podczas nakładania zachowaj największą ostrożność. Dzięki żelowej konsystencji preparaty nie spływają ze ściany. Sprawiają, że usuwanie starej farby jest łatwe, bo rozmiękczają ją.

Porada eksperta

Podczas korzystania ze sposobu usuwania starej farby opalarką bądź zmywaczami do farb postępuj ostrożnie. Opalarką łatwo się poparzyć, preparaty zaś bywają żrące. Pracuj w stroju ochronnym i zawsze zakładaj rękawice.

Jak usunąć klej po tapecie?

Usuwanie kleju po tapecie nie jest trudne, ale wiąże się ze zrobieniem bałaganu oraz wymaga poświęcenia znacznej ilości czasu.

  1. Pracę zacznij od zabezpieczenia podłogi – szczelnie okryj ją folią. Przydatne okażą się także większe szmatki, stare ubrania bądź ręczniki. Ponieważ chłoną wilgoć, zabezpieczą podłoże przed wnikaniem wody.
  2. Przygotuj wiadro z ciepłą wodą i mydłem, płynem do mycia naczyń lub innym łagodnym detergentem. Rozpuści on klej oraz odtłuści ścianę. W czasie pracy wymieniaj wodę na nową, ponieważ będzie szybko stygła, a najlepsza jest ciepła.
  3. Usuwanie kleju będzie łatwe, jeśli do nanoszenia mydlin na ścianę użyjesz szorstkiej strony gąbki do mycia naczyń bądź drucianego zmywaka. Czym usunąć klej, który przywarł mocniej? Z tym problemem poradzi sobie druciana szczotka lub szpachelka.
  4. Pracuj na niewielkim obszarze, by nie pominąć żadnego fragmentu starego kleju.
  5. Po usunięciu pozostałości kleju po tapecie dokładnie umyj ścianę. Wykorzystaj do tego miękką stronę gąbki oraz świeżo wymienioną wodę. Ściana jest czysta, gdy przestaje być śliska.

Porada eksperta

Przed rozpoczęciem malowania ściany lub pokrywania jej tapetą na nowo upewnij się, że wyschła. Najlepiej daj jej noc lub kilka dni. Zbyt wcześnie rozpoczęta praca grozi tym, że nowa farba czy tapeta odejdą.

Zdzieranie tapety i usuwanie kleju po tapecie wodą z mydłem.
Zdzieranie tapety i usuwanie kleju po tapecie wodą z mydłem.

Metodę usuwania resztek farby dopasuj do tego, jak wielki jest pokryty nimi obszar, a także jakiego rodzaju farbą malowana była ściana. Usuwanie kleju po tapecie jest łatwiejsze, ale bardziej czasochłonne. By pracę wykonywało Ci się wygodniej, nie zapomnij o dużym wiaderku i drabinie, dzięki której sięgniesz wyższych partii.

Pierwszy komentarz dla “Czym usunąć klej po tapecie i resztki starej farby?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *