Czym posypywać chodniki zimą i jak poradzić sobie z lodem na drogach?

Gdy lód na drogach zaczyna stanowić problem na tyle duży, że nie jesteś w stanie rozwiązać go przy użyciu klasycznej szufli do odśnieżania, powinieneś spróbować innych sposobów. Posypywanie oblodzonych dróg piaskiem to tylko jeden z nich. Sprawdź, jak skutecznie oczyścić oblodzone chodniki.

Z tego artykułu dowiesz się:

O usuwaniu lodu z chodników za pomocą soli

Czym jest chlorek do posypywania chodników

O właściwościach piasku do posypywania dróg

Jak usuwać lód z chodników popiołem

Usuwanie lodu z chodników solą

Najpopularniejszy sposób radzenia sobie z oblodzonymi chodnikami to posypywanie ich solą. Roztwór wody z solą ma niższą temperaturę zamarzania niż woda, co sprawia, że śnieg topi się nawet w ujemnej temperaturze. Niestety sól drogowa nie jest korzystna dla środowiska. Kiedy wnika w podłoże, negatywnie wpływa na rosnącą w pobliżu roślinność. Ponieważ najczęściej usuwanie lodu z chodnika przeprowadzasz przed domem, niszczysz w ten sposób kwiaty, które posadziłeś, by ozdabiały teren. Sól zatrzymuje wodę, a więc sprawia, że wysychają i więdną.

Sprawdź, jak zadbać zimą o trawnik, by wiosną wyglądał jak nowy

Warto wiedzieć

Sól niekorzystnie wpływa również na inne rzeczy. Oblodzony chodnik posypany solą nie będzie się nadawał do spacerów z psem – zwierzę będzie odczuwało ból w opuszkach. Ponadto sól niszczy buty i może uszkodzić karoserię samochodu stojącego na podjeździe. W kontakcie z solą szybciej postępuje korozja.

Warto pamiętać, że droga odlodzona za pomocą soli pokrywa się stopionym śniegiem. Jeśli jest nierówna, woda będzie kumulować się z dołach, tworząc kałuże. Na chodnikach zajdzie konieczność omijania jej. Z kolei gdy w kałużę wjedzie auto, ochlapie pieszych. Topniejący śnieg możesz na bieżąco usuwać wygodnym spychaczem lub zwykłą łopatą do śniegu.

Usuwanie lodu z chodników za pomocą soli nie sprawia, że przestają być śliskie. Należy się po nich ostrożnie przemieszczać – czy to pieszo, czy rowerem lub autem.

Chlorek do posypywania chodników – alternatywa soli

Alternatywą dla soli jest bezpieczny dla środowiska chlorek do posypywania chodników. To jeden z sypkich materiałów należących do gotowych roztapiaczy lodu. Do wyboru masz chlorek magnezu lub wapnia. Wyglądem przypominają sól – dostępne są pod postacią jasnych płatków. Nie mają zapachu. Dzięki nim posypywanie oblodzonych dróg daje szybkie i dobre efekty. Działają w temperaturze niższej niż 0°C – nawet o kilkadziesiąt stopni. Nie pozostawiają brudnych śladów, więc po uporaniu się z oblodzeniem nie będziesz musiał czyścić chodnika.

snieg na drodze
śnieg na drodze

W droższych preparatach chlorek do posypywania chodników wymieszany zostaje z substancjami antykorozyjnymi oraz odpowiedzialnymi za prawidłowe zakwaszenie gleby. Jest lepszy dla środowiska oraz dróg, jednak jego zakup wypada niekorzystnie finansowo.

Piasek do posypywania chodników zimą

Piasek do posypywania dróg i chodników to kolejny popularny produkt do pozbywania się lodu z powierzchni, które chcesz użytkować. Cechy charakterystyczne dla piasku – drobnoziarnistość i szorstkość – sprawiają, że lód na drodze przestaje być śliski. Niestety korzystanie z tej metody usuwania lodu z chodnika wiąże się z koniecznością dokładnego wysprzątania chodnika po rozpuszczeniu się śniegu. Piasek nie rozpuszcza się tak jak sól czy chlorek. Zamiast tego łączy się ze wodą i tworzy nieestetyczne błoto. Chodząc po nim, część wniesiesz na butach do domu.

Warto wiedzieć

Piasek do posypywania chodników jest ekologiczny. Stosując go przed domem, nie zaszkodzisz swoim roślinom. Ponadto chodzenie po nim nie sprawi bólu zwierzętom.

Usuwanie lodu z chodników za pomocą piasku wymaga użycia dużego wiadra. Piasku zużywa się więcej niż soli czy chlorku. By odlodzić większy teren, będziesz musiał poświęcić na to więcej energii oraz częściej wracać po nowy piasek. Przyda Ci się do tego klasyczna łopata do śniegu.sol drogowa

Chodnik posypany piaskiem Korzystanie z piasku do posypywania dróg nie usuwa śniegu i lodu. Z uwagi na to autem po ulicach trzeba przemieszczać się wolniej i ostrożniej. Na chodniku sprawdzi się lepiej.

Porada eksperta

W razie potrzeby piach możesz zastąpić lub przemieszać ze żwirem – to popularne rozwiązanie w Skandynawii. Surowiec zapobiega ślizganiu się podczas chodzenia po drodze oraz nie niszczy nawierzchni. Niestety na podjeździe będzie strzelał spod kół samochodu. Może uszkodzić lakier, jeśli trafi w karoserię.

Czym posypywać chodniki zimą? – wykorzystanie popiołu

Posypywanie oblodzonych dróg popiołem to doskonałe rozwiązanie dla osób korzystających w okresie jesienno-zimowym z kominka. Pozostałości, które w normalnej sytuacji wyrzuca się do śmieci, można potraktować jako ekologiczny surowiec do usuwania lodu z chodnika – popiół nie jest szkodliwy dla roślin. Wręcz przeciwnie, służy do odkwaszania gleby i jest stosowany jako naturalny nawóz. Pamiętaj jednak, by unikać posypywania popiołem powierzchni śliskich, np. płytek podłogowych.

Rozważ korzyści wynikające ze stosowania każdego z omówionych w artykule surowców do usuwania lodu z chodnika. Pamiętaj o wadach i zaletach tych rozwiązań, a na pewno uda Ci się szybko i skutecznie uporać z oblodzonymi chodnikami przed domem i ulicami.

Sprawdź też, jak przygotować trawnik na zimę.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *