Czym nasmarować zawiasy w drzwiach?

Smar do zawiasów to jeden z tych produktów, które powinny znaleźć się na wyposażeniu każdego gospodarstwa domowego. Nasmarowanie zawiasów to natychmiastowe rozwiązanie na skrzypiące drzwi. Jaki smar wybrać i jak prawidłowo nasmarować zawiasy w drzwiach? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć.

Z tego artykułu dowiesz się:

Czym smarować zawiasy w drzwiach?

Jak nasmarować zawiasy w drzwiach krok po kroku?

Na co uważać smarując zawiasy w drzwiach?

Czym nasmarować zawiasy, jeśli drzwi skrzypią?

Jeśli drzwi przy otwieraniu i zamykaniu wydają głośne dźwięki tarcia, oznacza to, że na zawiasach brakuje środka smarującego. W tej sytuacji warto zaopatrzyć się w produkt, który nie tylko nasmaruje daną powierzchnię, ale także ją zakonserwuje i wyczyści. Taki produktem jest np. Tytan TL-40.

Tytan TL-40, preparat wielozadaniowy
Tytan TL-40, preparat wielozadaniowy

Pamiętaj jednak, że tutaj sprawdzi się również tradycyjny smar lub popularne WD-40, szczególnie jeśli nie chcesz podnosić skrzydła drzwiowego (o czym w następnym akapicie). W ostateczności można sięgnąć nawet po olej silnikowy lub wazelinę techniczną.

Zwykle produkty przeznaczone do domowego użytku sprzedawane są w wygodnych, niewielkich opakowaniach ze specjalnym aplikatorem. Dzięki temu naniesienie ich we właściwym miejscu w sposób precyzyjny jest łatwe.

Smarowanie zawiasów drzwiowych krok po kroku

Aby dokładnie nasmarować zawiasy, drzwi należy nieco unieść. Przygotuj niewielką listewkę do wsunięcia pod drzwi oraz środek smarujący. Cały proces zamknąć można w 4 krokach:

  1. Unieś drzwi, aby rozsunąć zawiasy. Listewkę wsuń pod drzwi.

Pamiętaj

Opcjonalnie możesz zabezpieczyć podłogę pod drzwiami przed ewentualnymi zabrudzeniami z kapiącego smaru, np. ścieląc folię lub szmatkę. Im rzadszy smar, tym więcej będzie go spływać po drzwiach. Jeśli korzystasz ze środka w aerozolu, wykonaj nim kontrolne psiknięcie jeszcze przed wycelowaniem w zawias. Dzięki temu poznasz ciśnienie, z jakim jest aplikowany, unikając tym samym przypadkowego bałaganu.

2. Powstałą w zawiasie szczelinę nasmaruj środkiem smarującym. Smarowanie zawsze rozpoczynaj od tych, które znajdują się na samej górze.

3. Koniecznie wytrzyj nadmiar smaru, który z pewnością pojawi się na zawiasach. W przeciwnym razie spłynie po drzwiach, brudząc dodatkowo podłogę. Proces powtórz na każdym zawiasie, idąc od góry do dołu.

bezpieczna aplikacja smaru

4. Wysuń listewkę i delikatnie opuść drzwi. Kiedy osiądą na zawiasach, poruszaj nimi, aby środek się rozprowadził.

Gotowe!

Pamiętaj, że zawiasy możesz nasmarować także bez konieczności unoszenia drzwi. Wtedy jednak musisz zaopatrzyć się w specjalny środek o właściwościach penetracyjnych (jak WD-40) lub wspomniany wyżej Tytan TL-40. Więcej podobnych produktów znajdziesz w tej kategorii.

Na co uważać smarując drzwi?

Pisaliśmy już o możliwych zabrudzeniach powstałych w wyniku naniesienia nadmiaru środka smarującego (co jest normalnym procesem). Jeśli zdecydujesz się na uniesienie skrzydła drzwiowego, uważaj, żeby zbyt mocno nim nie szarpnąć. Dlaczego?

Zawias wystarczy rozsunąć – wtedy po usunięciu listewki spod drzwi, te osiądą z powrotem na zawiasach. Jeśli jednak skrzydło uniesiesz zbyt mocno i drzwi wyskoczą z zawiasów całkowicie, to ich ponowne osadzenie będzie dla jednej osoby bardzo kłopotliwe – trzeba je bowiem osadzić na obu zawiasach jednocześnie.

Pamiętaj też, że smarowanie drzwi powinno być czynnością profilaktyczną. Na co dzień do zawiasów dostają się zabrudzenia, kurz i wilgoć (szczególnie w przypadku kuchni czy łazienek). Z czasem też smar traci swoje właściwości. Dla własnej wygody warto zatem mieć pod ręką środek, przy pomocy którego wyeliminujesz irytujące skrzypienie.

Być może na tym etapie zdecydujesz się na wymianę całego skrzydła drzwiowego. W tym przypadku przeczytaj, jak prawidłowo przeprowadzić demontaż ościeżnicy. Powodzenia!

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *