Co zabrać na biwak? Niezbędne wyposażenie na weekendowy wyjazd

Wyjazdy weekendowe to wspaniała okazja na biwak. Otwarta przestrzeń, morze zieleni i świeże powietrze pomogą Ci się skutecznie zrelaksować i oderwać od codzienności. Jeśli nie wiesz, co zabrać pod namiot, lub martwisz się, że o czymś zapomniałeś, sprawdź naszą listę rzeczy na wyjazd weekendowy!

Z tego artykułu dowiesz się:

Czym charakteryzuje się biwak

O czym należy pamiętać, przygotowując się na wyjazd weekendowy pod namiot

Co zabrać pod namiot

Weekendowy wyjazd w stylu biwaku – czyli?

Doskonale znany harcerzom i turystom (szczególnie górskim) biwak to tymczasowy obóz, który rozbija się pod gołym niebem w wybranym do tego miejscu. Idea jest taka, aby spać na świeżym powietrzu – najczęściej jedynie pod namiotem. Biwak stanowi świetny pomysł na weekend za miastem, np. w górach – w ciszy i otoczeniu zieleni czy wody.

Gdzie możesz rozbić namiot?

Pamiętaj, że w Polsce nie możesz postawić namiotu w dowolnym miejscu. Zabronione jest to zazwyczaj na plaży (szczególnie na wydmach i klifach), a także w parkach narodowych i rezerwatach, o ile nie znajdziesz tam wyznaczonych miejsc (a takie, owszem, istnieją). Nie rozbijesz namiotu również w lesie – bez zgody jego właściciela lub nadleśniczego. W innych miejscach możesz swobodnie spędzić noc, pamiętaj jednak o zachowaniu ciszy i porządku oraz unikaj niszczenia roślinności czy straszenia zwierząt.

Jakie są zalety biwaku? Przede wszystkim:

 • oszczędzasz na noclegach w hotelach, agroturystykach czy schroniskach,
 • przebywasz z dala od aglomeracji, przez co masz szansę wyciszyć się i odpocząć,
 • spędzasz dużo czasu na świeżym powietrzu, które jest bardzo dobre dla Twojego zdrowia,
 • masz okazję oderwać się od codzienności i spędzić wyjątkowy czas z bliskimi.

Jak przygotować się na weekendowy wyjazd?

Biwak to świetny rodzaj wypoczynku i poznawania nowych miejsc. Jednak przebywanie z dala od miasta wiąże się z pewnymi niewygodami. Przygotuj się na swój weekendowy wyjazd tak, żeby zapewnić sobie maksymalne bezpieczeństwo i komfort. Przemyśl dokładnie podróż, aby nie rozbijać namiotu po ciemku, a tym bardziej nie szukać na to miejsca po zmroku. Zaplanuj wcześniej, gdzie rozbić obóz i daj sobie dość czasu, aby tam dotrzeć.

Biwak – składane krzesła
Biwak – składane krzesła

Przed wyjazdem weekendowym warto pomyśleć o:

 • sposobie dojazdu,
 • dostępie do wody pitnej,
 • obecności zasięgu komórkowego,
 • miejscu odpowiednim do rozbicia namiotu,
 • obecności sieci energetycznej.

Wyjazd weekendowy to często bardzo krótki wypad – nawet na jedną noc, a maksymalnie dwie. Z tego względu nie musisz zbytnio martwić się o dostęp do prysznica czy bliskość sklepów. Wystarczy, że stworzysz dobrą listę rzeczy na wyjazd i skompletujesz potrzebny ekwipunek, a biwak z pewnością się uda. Pamiętaj, aby maksymalnie naładować wszelkie sprzęty elektroniczne na baterie, które zabierasz. Ważna jest również apteczka.

Wybierz miejsce idealne na biwak

Tam, gdzie chcesz rozstawić namiot, powinien być dostęp do cienia, szczególnie w środku upalnego lata. Jeśli rozbijasz się z dala od drzew, pomyśl, w jaki sposób ochronić się przed zbytnim naświetleniem. Znaczenie ma również podłoże – zbyt podmokłe, kamieniste i nierówne nie nadaje się do postawienia namiotu. Pamiętaj, że rano wilgotność powietrza wzrasta, a na ziemi zbiera się rosa.

Co zabrać pod namiot? Niezbędne wyposażenie na biwaku

Aby Twój weekendowy wyjazd był udany, musisz dobrze się na niego przygotować. Jego powodzenie zależy od odpowiedniego spakowania się. Jeśli jedziesz samochodem, będziesz mieć ułatwione zadanie – zmieścisz do niego takie wyposażenie, które zapewni Ci pełną wygody. W innym razie musisz starannie stworzyć listę rzeczy na wyjazd, które będą niezbędne.

Oto podstawowe wyposażenie, którego potrzebujesz na biwaku:

 • namiot,
 • karimata i śpiwór,
 • latarka,
 • papier toaletowy,
 • zapalniczka,
 • scyzoryk,
 • środek przeciw komarom i kleszczom,
 • mydło, szczoteczka, pasta do zębów i ręcznik,
 • apteczka,
 • worki na śmieci.

Jeśli tylko zaopatrzysz się w to niezbędne minimum, a do tego zapewnisz sobie pożywienie i picie, możesz bez problemu spędzić jedną czy dwie noce pod chmurką. Jeśli jednak szukasz nieco więcej wygody, a biwak to dla Ciebie coś więcej, niż przetrwanie nocy na świeżym powietrzu, zobacz, co zabrać pod namiot oprócz wyposażenia podstawowego.

Zwykły parasol plażowy, jak np. ten marki Garden Life , to element, który łatwo złożysz i zmieścisz w samochodzie, a rozłożony w miejscu rozbicia obozu, zapewni ochronę przed słońcem i deszczem.

Zestaw do gotowania na biwaku w postaci palnika z małym zbiornikiem gazu i podstawowych naczyń – garnka czy patelni – umożliwi przyrządzanie ciepłych posiłków, a także podgrzewanie wody na herbatę czy do umycia się. Możesz także zabrać wybrany grill lub kociołek myśliwski – dowiedz się, jak go wybrać.

Lampa zewnętrzna na baterie umożliwi spędzanie czasu po zmroku – na czytaniu, graniu w planszówki czy po prostu rozmowie z rodziną czy znajomymi.

Zestaw mebli może być trudno spakować do małego samochodu, jednak możesz zaopatrzyć się w specjalne składane komplety turystyczne. Zestaw marki Garden Life zawiera stolik z połączonymi z nim czterema siedziskami.  Taki zestaw składa się w wygodną do przenoszenia i przewożenia walizkę.

Składany stolik turystyczny z taboretami
Składany stolik turystyczny z taboretami

Jeśli zamierzasz rozpalać ognisko, z pewnością przyda Ci się siekiera, którą fachowo rozłupiesz znalezione w pobliżu drewno. Pamiętaj o dodatkowym kocu, który może przydać się, gdy komuś zrobi się zimno. W miejscach, w których nie możesz swobodnie się umyć, z pewnością przydadzą się również nawilżane chusteczki. Warto zabrać ze sobą folię malarską, która pomoże zabezpieczyć szybko biwak, gdy nadejdzie niespodziewana ulewa.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *