Bielenie drzew opryskiwaczem krok po kroku

Bielenie drzew powinno się wykonywać dwa razy w roku – na wiosnę i na zimę. Jeśli chcesz, aby malowanie wapnem było jak najprostsze, możesz wykorzystać do tej czynności opryskiwacz ogrodowy. Podpowiadamy, jak się go stosuje do bielenia drzew.

Z tego artykułu dowiesz się:

Jakie są metody wapnowania drzew i kiedy powinniśmy je wykonać

Od czego zacząć malowanie drzewek opryskiwaczem

Jak przeprowadzić bielenie drzew za pomocą opryskiwacza

Jak bieli się drzewa i kiedy jest to konieczne?

Wapnowanie to zabieg mający na celu ochronę drzew owocowych przed zbyt silnym nagrzaniem ich pni. Wykonuje się je zimą – najlepiej w styczniu, kiedy dzień zaczyna się stopniowo wydłużać, oraz w marcu – bielenie drzew powinieneś wykonać, jeśli zależy Ci na jak największych zbiorach owoców jesienią. Zapobiega ono ich rozbudzaniu się w czasie, gdy w ciągu dnia temperatura wzrasta powyżej zera, zaś w nocy mogą panować jeszcze duże mrozy. Drzewa owocowe powinny być w czasie zimy uśpione odpowiednio długo. Wapno zapobiega pękaniu drzew w wyniku zbyt dużych wahań temperatury, a także powstawaniu ran zgorzelinowych.

Warto wiedzieć

Zabieg malowania drzewek nazywa się bieleniem, ponieważ kluczową cechą wapna i innych używanych do tego środków jest właśnie kolor. Dzięki temu, że pnie są bielone wapnem, stają się odporniejsze na promieniowanie słoneczne. Biały kolor odbija je bowiem, zapobiegając ich nagrzewaniu się. Ochronę drzew owocowych można również wykonać specjalnymi, białymi farbami.

Bielenie drzew możesz wykonać na różne sposoby. Wykonuje się je właściwie tak, jak malowanie rozmaitych powierzchni budowlanych. Masz do wyboru:

 • pędzel – zazwyczaj powinien być dość duży i gruby, sprawdza się głównie przy małej liczbie drzew i gładkiej korze,
 • szczotkę – użyjesz jej do drzew z bardziej nieregularnymi, grubymi pniami,
 • opryskiwacz ogrodowy – metoda najskuteczniejsza, najszybsza i najbardziej precyzyjna to właśnie bielenie drzew poprzez natrysk. Możesz użyć tego samego narzędzia, które służy Ci do ochrony roślin czy nawożenia dolistnego. Opryskiwacze ogrodowe dzieli się m.in. na ręczne i ciśnieniowe oraz spalinowe i elektryczne.
Opryskiwacz ogrodowy do bielenia drzew
Opryskiwacz ogrodowy do bielenia drzew

Opryskiwacz ogrodowy do bielenia drzew – o czym pamiętać?

Wapnowanie drzew metodą natryskową jest szybkie, wygodne i precyzyjne. Należy jednak pamiętać o kilku kwestiach.

 1. Wybór opryskiwacza ogrodowego – w pierwszej kolejności dopasuj sposób zasilania do swoich potrzeb – w dużych sadach najbardziej przydadzą się urządzenia silne i zautomatyzowane, zaś przy niewielkiej liczbie drzewek owocowych użyj opryskiwacza ogrodowego ciśnieniowego, a nawet ręcznego.
 2. Rozważ czynniki pogodowe – w czasie bielenia drzew metodą natryskową nie powinno wiać. W takim przypadku czynność byłaby mało efektywna. Wybierz również dzień, w którym jest małe prawdopodobieństwo wystąpienia opadów.
 3. Upewnij się, że opryskiwacz ogrodowy nadaje się do bielenia. Do pracy przy ochronie drzew owocowych należy wziąć pod uwagę głównie to, żeby dysze urządzenia się nie zatykały. Najlepiej, jeśli sprzęt jest przeznaczony do bielenia, tak jak ciśnieniowy opryskiwacz ogrodowy Profession Plus marki Marolex, który posiada specjalny mikser do mieszania wapna i kulowy zawór dozujący do bielenia.
Opryskiwacz ogrodowy do bielenia drzew ciśnieniowy Merolex
Opryskiwacz ogrodowy do bielenia drzew ciśnieniowy Merolex
 1. Załóż strój roboczy – pamiętaj przede wszystkim o rękawicach i wygodnym oraz ochronnym odzieniu wierzchnim.

Jak bielić drzewa opryskiwaczem krok po kroku

Malowanie drzewek to nieskomplikowana czynność. Praca będzie łatwa szczególnie, jeśli wybierzesz odpowiedni opryskiwacz ogrodowy – np. ciśnieniowy, którego działanie nie wymaga dodatkowego zasilania.

Bielenie drzew opryskiwaczem ogrodowym polega na wykonaniu następujących kroków:

 • właściwym złożeniu i przygotowaniu sprzętu – trzymaj się instrukcji, jaką producent dołączył do modelu, i postępuj zgodnie z nią,
 • sporządzeniu mieszanki do bielenia bądź wykorzystaniu gotowego produktu,
 • napełnieniu opryskiwacza ogrodowego wapnem lub farbą – zrób to za pomocą lejka, żeby uniknąć ich rozlania się,
 • powieszeniu sprzętu na ramieniu za pomocą specjalnego paska – zapewnij sobie wygodę pracy,
 • bieleniu drzew zgodnie z kierunkiem wiatru – pod żadnym pozorem nie ustawiaj się pod wiatr lub z jego boku, a jeśli jest zbyt silny, zrezygnuj z czynności. Jeśli jednak wybierzesz dobry opryskiwacz ogrodowy, natrysk powinien być na tyle silny, aby zwykłe podmuchy wiatru nie przeszkadzały Ci w pracy,
 • równomiernym nakładaniu wapna/farby – bielić powinno się głównie od strony południowej, jednak dla zachowania estetyki możesz wykonać to zadanie dookoła pnia, pamiętając, by nie zostawiać żadnych wolnych od środka miejsca na korze,
 • regularnym mieszaniu roztworu – w czasie pracy upewniaj się, że wapno lub farba mają jednolitą strukturę,
 • oczyszczeniu pojemnika i opryskiwacza po skończeniu pracy.

Więcej przydatnych informacji i ciekawostek o uprawie roślin i prowadzeniu ogrodu poznasz w tym dziale bloga StukPuk

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *