BHP w warsztacie: sprawdź, w co powinieneś się wyposażyć

Bezpieczeństwo w warsztacie to nie tylko prawidłowe wykonywanie wszystkich czynności, ale przede wszystkim odpowiednio dobrane środki ochrony indywidualnej. Biorąc pod uwagę to, jakie zagrożenia mogą się pojawić w takim miejscu, jak warsztat samochodowy lub domowy garaż, konieczna jest zarówno ochrona głowy, dłoni, jak i całego ciała – czyli solidna odzież ochronna.

Z artykułu dowiesz się:

Czym są środki ochrony indywidualnej

Jak zabezpieczyć kończyny górne

Jak wystarczająco osłonić ciało

Jak zadbać o ochronę głowy

Co jest ważne przy ochronie kończyn dolnych i stóp

Czym są środki ochrony indywidualnej?

Środki ochrony indywidualnej to wszystkie te przedmioty, które umożliwiają wykonywanie pracy w sposób bezpieczny, eliminując wiele z zagrożeń, jakie mogą wywołać ostre i ciężkie narzędzia, praca na wysokościach lub niedostateczne  doświetlenie pomieszczenia.

Spośród wielu środków ochrony indywidualnej najważniejsze to:

 • odzież ochronna, taka jak kombinezony, bluzy czy spodnie,
 • ochrona głowy: kaski,
 • ochrona stóp i kończyn dolnych: obuwie, nakolanniki,
 • ochrona kończyn górnych i dłoni: rękawice ochronne,
 • ochrona twarzy: maski, okulary,
 • ochrona słuchu: nauszniki, wkładki.

Ochrona kończyn górnych oraz dłoni: rękawice i nałokietniki

Dłonie jako element ciała odpowiedzialny za chwytanie, wykorzystuje się intensywnie przy każdego rodzaju pracy w warsztacie. Aby zabezpieczyć je przed urazami, warto nałożyć rękawice, które zabezpieczą skórę przed powstaniem zadrapań, poparzeń lub poważniejszych uszkodzeń.

Część robocza profesjonalnych rękawic ochronnych powinna być wykonana ze skóry syntetycznej. Zaś miejsca szczególnie narażone na uraz wzmocnione dodatkowo elementami z PVC.

Warto pamiętać, że…

Lateks to inaczej naturalna guma. Świetnie nadaje się do ochrony przed łagodnymi kwasami, alkoholami, zasadami oraz większością rozcieńczalników środków chemicznych, ale nie będzie chronił skóry przed drażniącymi chemikaliami.

Standardowe rękawice ochronne niemalże w całości będą wykonane ze skóry naturalnej, która przede wszystkim bardzo mocno przylega do dłoni.  Przy tak wykonanych rękawicach chwyt jest bardzo dokładny – nałożone na dłonie nie utrudniają swobodnej pracy.

Tańszą opcją rękawic ochronnych są również produkty wykonane z poliestru, z częścią wierzchnią pokrytą lateksem, nitrylem lub PVC.

Rękawice ochronne
Rękawice ochronne

Dla osób wykonujących pracę w warsztatach samochodowych, niezbędne do ochrony kończyn górnych będą także nałokietniki, które ochronią skórę rąk przed otarciami.

Ochrona ciała: kombinezony, kurtki, spodnie

Odzież ochronna pełni dwie funkcje: z jednej strony zabezpiecza skórę przed urazami, z drugiej przed zabrudzeniem.

Ubranie robocze powinno być przede wszystkim wygodne, nie krępować swobodnych ruchów i w niektórych miejscach oznakowane w taki sposób, by osoba wykonująca pracę była bardzo dobrze widoczna. Odzież robocza musi być także odpowiednio wytrzymała, a poszczególne elementy ubioru wykonane z materiałów odpornych na substancje żrące. W zależności od sezonu, w jakim jest wykonywana praca, oraz od jej zakresu, ubranie może się składać z: bluzy z kapturem, ogrodniczek z kieszeniami, ocieplanej kurtki – ubrania te powinny być wzmocnione specjalną warstwą materiału na kolanach i łokciach.

Czy wiesz, że…

Większość bluz i spodni roboczych dostępnych w asortymencie producentów takiej odzieży uszyta jest z materiału składającego się z 35% bawełny i 65% poliestru. Takie proporcje sprawiają, że tkanina jest naprawdę wytrzymała i posiada dobre właściwości wentylacyjne.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Na wzmocnienia, liczbę kieszeni, wodoszczelne szwy oraz możliwość regulacji poszczególnych części garderoby.

Ochrona głowy i twarzy: kaski, okulary, maski

Na głowie każdego, kto pracuje na wysokościach lub w miejscu, gdzie może doznać urazu od uderzenia ciężkim przedmiotem, powinien znaleźć się kask. Wykonane z mocnych, usztywnianych materiałów eliminują ryzyko silnych urazów głowy.

Ochrona głowy
Ochrona głowy

Ochronę oczu powinny pełnić okulary, natomiast słuchu – specjalne zatyczki.

Wskazówka

Nie bagatelizuj doboru profesjonalnej osłony dla oczu. Pamiętaj, że podczas kucia metalu, rąbania drewna czy też w czasie szeroko rozumianych prac budowlanych do oka może wpaść dowolny element z dużą siłą. W ten sposób nie trudno o uszkodzenie gałki ocznej.

Najtańszą metodą na ochronę słuchu jest zastosowanie piankowych zatyczek ochronnych (stoperów). To wydatek kilkudziesięciu groszy, a jednocześnie pewność, że nawet przy dużym hałasie słuch nie zostanie uszkodzony.

Długie przebywanie w środowisku zapylonym wymaga nałożenia osłony na usta. Maska chroni przed wdychaniem pyłu – często niebezpiecznego i mogącego wywołać poważne choroby płuc.

Ochrona kończyn dolnych i stóp: nakolanniki i obuwie

Nakolanniki sprawdzą się podczas tych prac, które są wykonywane na kolanach.

Nakolanniki
Nakolanniki

Co ważne, nie tylko chronią je przed urazami, ale i odciążają. Profesjonalne obuwie robocze powinno mieć zaś zawsze usztywnianą cholewkę i być wykonane z naturalnej skóry. W takim obuwiu stopa powinna oddychać i być zabezpieczona przed urazami od ciężkich przedmiotów.

Pierwszy komentarz dla “BHP w warsztacie: sprawdź, w co powinieneś się wyposażyć

 • 21 maja 2018 at 09:54
  Permalink

  Niestety cały czas działamy systemem „mądry polak po szkodzie”, dlatego tym bardziej wartościowe są takie wpisy jak ten.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *