Basen stelażowy – wybór, montaż i zasady eksploatacji

Odpowiedni basen stelażowy do ogrodu zapewni Ci niezapomniane chwile wiosną i latem. Sprawdź, na co zwracać uwagę podczas jego wybierania, a także jak rozstawić basen ogrodowy i jak poprawnie z niego korzystać.

Z tego artykułu dowiesz się:

Czym wyróżnia się basen stelażowy

Jak wybrać basen na stelażu

Jak zamontować basen ze stelażem

Jak używać basenu ogrodowego stelażowego

Czym wyróżnia się basen stelażowy?

Basen stelażowy to jeden rodzajów basenów ogrodowych przenośnych, czyli takich, których montaż nie zakłada trwałej ingerencji w aranżację ogrodu. Od basenu stacjonarnego odróżniają go następujące cechy:

  • basen ze stelażem można stawiać w dowolnym miejscu ogrodu. Należy jednak pamiętać, by uprzednio przygotować podłoże, o czym napisaliśmy w dalszej części artykułu,
  • do zamontowania basenu stelażowego nie trzeba uzyskiwać pozwolenia,
  • basen montuje się sezonowo,
  • świetnie spisuje się zarówno jako basen dla dzieci, jak i dla dorosłych,
  • w dużym basenie na stelażu można pływać i nurkować,
  • basen stelażowy można przewieźć w inne miejsce, np. na działkę.

Baseny stelażowe są trwałe i posłużą na dłużej niż dmuchane baseny dla dzieci, a nawet modele rozporowe. Na straży ich stabilności stoi metalowy stelaż, który jednocześnie chroni przed uszkodzeniami.

Porada eksperta

Podczas wybierania basenu ogrodowego warto pamiętać, że basen stelażowy może być największy, najwyższy i najbardziej pojemny ze wszystkich modeli basenów przenośnych. Zdecyduj, czy bardziej odpowiada Ci model okrągły, czy prostokątny.

Basen stelażowy do ogrodu przy domu
Basen stelażowy do ogrodu przy domu

Jak wybrać basen na stelażu?

Wybierając basen ogrodowy, warto zwrócić uwagę na marki znane i specjalizujące się w produkcji basenów. Wśród basenów stelażowych popularnością cieszy się zwłaszcza basen Bestway. Dostępny jest w różnorodnych kształtach i rozmiarach. Mniejszy sprawdzi się w przydomowym ogródku i na działce, z kolei większy pomieści całą rodzinę i umożliwi swobodne pływanie.

Baseny stelażowe najczęściej sprzedawane są wraz z dopasowanymi do nich akcesoriami. Podczas wybierania basenu warto zwrócić uwagę, czy cena obejmuje komplet, czyli nie wyłącznie sam basen i stelaż, ale również pompę wodną czy filtr wymienny. Części te umożliwiają bezpieczne i higieniczne korzystanie z basenu ogrodowego.

Porada eksperta

Czystość wody zapewniają również dołączone do wybranych zestawów tabletki hamujące rozwój glonów i bakterii. Są bezpieczne dla zdrowia ludzkiego. Nie należy jednak wrzucać ich bezpośrednio do basenu, ponieważ mogą wpłynąć na miejscowe zmiany koloru dna. Wymagają zastosowania specjalnego dozownika.

Jeśli masz możliwość, wybierz basen wraz z wyposażeniem ochronnym. Mata pod basen na stelażu oddzieli go od podłoża, zapobiegając pęknięciu i zarysowaniu. Z kolei dopasowana pokrywa ochroni wodę podczas deszczu czy zawieruchy, dzięki czemu dłużej pozostanie czysta. Kluczową rolę podczas korzystania z wysokiego basenu stelażowego odegra dopasowana do wysokości boków drabinka.

Montaż basenu ze stelażem

Basen stelażowy wymaga rozstawienia na płaskim i oczyszczonym terenie. Usuń z niego liście, patyki i ostre przedmioty: żwir, kamienie, kawałki szkła. Nie tylko mogłyby uszkodzić podłoże, ale również będziesz je czuł podczas chodzenia w basenie.

Najlepsze podłoża dla basenu stelażowego to:

  • trawa,
  • kostka brukowa,
  • drobny piasek.

Odradza się montowania basenu ogrodowe na glinie, kamieniach i asfalcie.

Porada eksperta

Trawnik, na którym stanie basen, musi być równy, ponieważ inaczej zbiornik napełni się wodą nierównomiernie. Silniejszy nacisk na wybrane ściany może sprawić, że stelaż ulegnie wygięciu.

Do basenu Bestway dołączona jest płyta instruktażowa z filmem, jak rozłożyć go poprawnie i szybko. Proces zajmuje około 30 minut. Wymaga uprzedniego zmontowania stelażu oraz rozłożenia maty oddzielającej basen od podłoża. Dno nie może być pomarszczone.

Pamiętaj, by nie napuszczać wody do basenu stelażowego, zanim stelaż nie zostanie w pełni zamontowany.

Basen stelażowy z drabinką dla całej rodziny.
Basen stelażowy z drabinką dla całej rodziny.

Jak używać basenu ogrodowego stelażowego?

Korzystanie z basenu stelażowego jest łatwe i wygodne. Właśnie dlatego jest to tak chętnie wybierany rodzaj basenów ogrodowych. By zapewnić mu długą trwałość i cieszyć się nim przez wiele lat, korzystaj z niego spokojnie. Do basenu wchodź i wychodź tylko przy pomocy dołączonej do basenu drabinki. Nie zapomnij również o zabezpieczaniu basenu ogrodowego pokrowcem na noc i przy złej pogodzie. Szczelny pokrowiec dopasowany do modelu basenu utrzyma się nawet przy silnym wietrze.

Baseny ze stelażem to baseny dla dzieci i dla dorosłych. Z uwagi na znaczną wysokość ścianek najmłodsi nie powinni korzystać z niego sami, bez opieki osób pełnoletnich. Ponieważ jest duży, możesz odpoczywać na dmuchanym materacu unoszącym się na powierzchni wody, piłek i innych zabawek.

Upewnij się, że wiesz, jak wybrać najlepszy basen stelażowy oraz jak poprawnie go rozłożyć. Informacje te pozwolą Ci przeżyć mnóstwo niezapomnianych chwil w przydomowych ogródku lub na działce. Koniecznie zaproś do zabawy rodzinę i przyjaciół!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *