Akryl malarski – kiedy go zastosować?

Każdy spec od remontów wie, że przed malowaniem ścian należy odpowiednio przygotować podłoże. Rysy i pęknięcia na powierzchniach trzeba zamaskować – właśnie do tego wykorzystasz akryl malarski. Co jeszcze powinieneś wiedzieć o tej masie uszczelniającej?

Z tego artykułu dowiesz się:

Gdzie zastosować akryl malarski

Czym różni się akryl malarski od sylikonu

Jak aplikować masę uszczelniającą

Akryl malarski – zastosowanie

Akryl malarski ma postać elastycznej masy budowalnej, którą stosuje się do renowacji ścian i sufitów. Wypełnisz nim pęknięcia, rysy czy szczeliny, które szpecą powierzchnie w Twoim domu. Sprężysty uszczelniacz bardzo dobrze przylega do porowatych materiałów budowlanych – betonu, tynku, gipsu czy cegły. Można go także stosować na płyty gipsowo-kartonowe czy elementy wykonane z drewna. Po utwardzeniu materiał przypomina gładź, która nadaje się do dalszej obróbki – można ją oszlifować, pomalować lub wyłożyć tapetą czy kaflami, tak by nadać powierzchni estetyczny wygląd.

Uszczelnianie ścian za pomocą akrylu malarskiego
Uszczelnianie ścian za pomocą akrylu malarskiego

Dlaczego akryl malarski idealnie nadaje się do naprawiania ubytków w ścianach i sufitach?

  • po aplikacji jest niewidoczny na powierzchni,
  • nie przebija się przez warstwę farby i nie powoduje jej przebarwień, zapewniając doskonały efekt,
  • jest łatwy w nakładaniu – za pomocą precyzyjnej końcówki kartusza dotrzesz do trudno dostępnych miejsc.

Czy wiesz, że…

Uszczelniacz malarski należy do grupy akryli budowlanych. Chemia budowlana ma wiele zastosowań – wykorzystasz ją podczas różnych prac remontowych. Nadaje się do uszczelnienia naroży w zabudowie z płyt gipsowo-kartonowych, spoinowania ram okiennych i drzwiowych czy montowania elementów wykończeniowych – listew przypodłogowych lub płytek cokołowych.

Akryl w tubie a silikon – czy to te same produkty?

Wiele niedoświadczonych osób myli sylikony z akrylami – łatwo o błąd, ponieważ produkty chemii budowlanej sprzedawane są w pojemnikach o podobnej wielkości, które po umiejscowieniu w specjalnym pistolecie są gotowe do użytku. Czy jednak akryl malarski i silikon mają takie same zastosowanie? Mimo że masy służą jako uszczelniacze, nie można stosować ich zamiennie. Oto, czym się różnią:

  • silikony stanowią najpopularniejszą grupę materiałów do wykonywania spoin – sprawdzają się zarówno przy materiałach porowatych, jak i gładkich. Akryle znajdują zastosowanie tylko przy tych pierwszych,
  • w zależności od rodzaju, masy silikonowe wykorzystuje się zarówno do prac wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Akryle w tubie są głównie przeznaczone do aplikacji w pomieszczeniach, jednak istnieją specjalne produkty do wykorzystania na zewnątrz – na przykład Akryl TYTAN Professional,
  • silikony sanitarne doskonale radzą sobie z zwilgoceniem w pomieszczeniach, a akryle wręcz przeciwnie – źle reagują na wilgoć,
  • utwardzona masa silikonowa nie nadaje się do malowania, ponieważ farba będzie odpadała. Uszczelniacz akrylowy można pomalować na dowolny odcień.

Nakładanie uszczelniacza – o czym należy pamiętać?

Wyciskacz do mas uszczelniających
Wyciskacz do mas uszczelniających

Przygotowanie reperowanej powierzchni to podstawa. Na samym początku zadbaj o to, by podłoże było suche, czyste i odtłuszczone – przełoży się to na lepsze wiązanie masy uszczelniającej. Jeśli masz do czynienia z bardzo chłonnym podłożem, zastosuj roztwór akrylu z wodą w proporcjach 1:2. Pamiętaj o tym, by odciąć nakrętkę od kartusza pod skosem, a wielkość otworu dopasować do szerokości ubytku. Po rozprowadzeniu masy możesz wygładzić ją szpachelką zamoczoną w wodzie i poczekać aż wyschnie. I gotowe!

Zanim przystąpisz do pracy

Jeśli wybrałeś już odpowiedni akryl malarski, powinieneś zaopatrzyć się w pistolet do jego aplikacji. Wyciskacz jest uniwersalny, dlatego posłuży Ci także do rozprowadzenia innych uszczelniaczy. Podczas pracy może przydać się także preparat do usuwania masy uszczelniającej z różnych powierzchni. Sprawdź nasz szeroki wybór akcesoriów do sylikonów i uszczelniaczy.

Mamy nadzieję, że skorzystasz z naszych porad podczas malowania mieszkania. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak usunąć stary silikon i rozprowadzić nowy w łazience, zajrzyj tutaj.

3 komentarz dla “Akryl malarski – kiedy go zastosować?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *