7 produktów, które usprawnią codzienne prace ogrodowe

Wiosna i jesień to w kalendarzu ogrodnika dwie najbardziej pracowite pory roku. W tym czasie należy wysadzić rośliny, przyciąć drzewna oraz wypielęgnować rabaty. Jeśli wykonywałeś te prace, z pewnością skompletowałeś już zestaw podstawowych narzędzi ogrodowych. A czy wiesz, że pomocne przy niektórych pracach będą także mniej tradycyjne produkty?

Z tego artykułu dowiesz się:

Jakie czynności ogrodowe wykonuje każdy ogrodnik

Jakie narzędzia są niezbędne w warsztacie ogrodnika

Jakie dodatkowe produkty usprawnią Twoją pracę

Wiosna i jesień – najbardziej pracowite pory roku w ogrodzie

Porządki i pielęgnacja roślin – to główne czynności, jakie czekają na Ciebie w ogrodzie tuż po zimie i bezpośrednio przed jej nadejściem. Z końcem marca natura wraca do życia, a w ogrodzie zachodzą spore zmiany. Możesz rozpocząć wysadzanie roślin do skrzynek –aksamitkę, cynie czy szałwię. Pod koniec marca gotowa do wysiewu w gruncie jest czarnuszka czy nagietki, a z początkiem kwietnia także maciejka, słonecznik czy gazanie. Koniec maja to zaś dobry czas na wysiew bylin oraz roślin dwuletnich.

Jesienią ważne jest przede wszystkim zabezpieczenie roślin na sezon zimowy. Należy osłonić iglaki, przykryć ich korzenie ściółką – wiosną wykorzystane do takiej ochrony roślin maty oraz słomę zdejmiesz i zastosujesz w kolejnym sezonie.

sadzenie roślin w doniczkach
sadzenie roślin w doniczkach

Zarówno wiosna, jak i jesień to dobry czas na przycinanie roślin. Tuż przy ziemi zetnij suche pędy bylin, pozbądź się również najstarszych pędów krzewów, aby mogły swobodnie wzrastać w kolejnych sezonach. Odpowiednio przeprowadzone przycinanie zachęci rośliny do tworzenia wielu nowych pędów.

Wiosną i jesienią posadzisz wreszcie krzewy i drzewa. Za każdym razem, gdy wykonasz sadzenie nowej rośliny, podlej ją sporą ilością wody i dodaj nawóz oraz kompost, a iglaki podsyp korą.

Uwaga!

Jeśli zdecydujesz się na zdjęcie zimowych osłon z krzewów, pamiętaj, że najlepiej przeprowadzać te prace przy temperaturze powietrza nieprzekraczającej 20 stopni Celsjusza. Roślina nie odczuje wówczas gwałtownych skoków temperatury!

Wczesną wiosną budzi się do życia także trawnik – usuń z niego śmieci, pozbądź się suchych liści oraz przeschniętej trawy. Trawnik nakłuj widłami lub aeratorem, podsyp nawozem i dosyp nowej mieszanki traw.

Jeśli wysiewasz nowy trawnik, ubij podłoże, na którym rozsypiesz nasiona – dzięki temu nie będą wymazywane przez deszcz ani też wydziobywane przez ptaki.

Jakie narzędzia są niezbędne do całorocznych prac ogrodowych?

Innych narzędzi użyjesz do przekopywania gleby, innych do zgrabiania liści. Jedno jest pewne – każde z nich powinna cechować wytrzymałość, funkcjonalność oraz stosunkowa lekkość. Uchwyty narzędzi ręcznych powinny być zawsze dopasowane do wzrostu osoby, która nimi pracuje lub z możliwością regulacji.

Pamiętaj o narzędziach z kijem teleskopowym – możesz nimi pracować także na dużych wysokościach.

W każdym ogrodzie przydadzą się narzędzia:

  • do zagrabiania liści, gałęzi, śmieci, gleby,
  • do kopania w ziemi, spulchniania gleby oraz usuwania nadmiaru gleby,
  • do przycinania trawy, krzewów, gałęzi drzew, pędów,
  • do koszenia trawników,
  • do pielęgnacji roślin,
  • do rąbania drewna.

 

To dlatego do podstawowego wyposażenia każdego ogrodnika należy zaliczyć: grabie – wąskie i szersze, łopatę oraz szpadel, pazurki, kosiarkę, siekierę, nożyce oraz sekatory czy widły.

pazurki i łopatki do gleby
pazurki i łopatki do gleby

Pamiętaj, że narzędzia ogrodowe kupujesz na wiele sezonów – dobrze zatem przemyśl, czy konkretny model naprawdę spełni wszystkie Twoje oczekiwania. Narzędzia kompletuj z głową – wybierz najpierw te najpotrzebniejsze. Nie gromadź nadmiaru sprzętu w ogrodowej drewutni.

I co najważniejsze: jeśli nie posiadasz dużego ogrodu ani miejsca do składowania narzędzi, kupuj narzędzia wielofunkcyjne, z wymiennymi końcówkami! To dużo wygodniejsze rozwiązanie.

Uwaga!

W małym ogrodzie wystarczy kosiarka o napędzie ręcznym, która będzie się jednak sprawdzać wyłącznie na równym terenie. W większym ogrodzie niezbędna będzie kosiarka elektryczna lub spalinowa. Kupując kosiarkę, dobierz taką, która posiada funkcję regulacji wysokości cięcia oraz odpowiednio duży kosz na ściętą trawę.

Dodatkowe produkty, które usprawnią Twoją codzienną pracę w ogrodzie

Zacznijmy od produktów ochronnych, które osłonią Twoje ciało podczas wykonywania prac w ogrodzie. Tutaj warto wspomnieć o nakolannikach – np. wykonanych z tworzywa sztucznego. Produkty tego typu chronią kolana podczas odchwaszczania i klęczenia na twardych powierzchniach. Jeśli w swoim ogrodzie zaplanowałeś sporej wielkości warzywnik, na pewno Ci się przydadzą.

A może chciałbyś zadbać o swoje dłonie, które podczas odchwaszczania gruntu pazurkami i wyrywania chwastów trudno doczyścić nawet, gdy stosujesz specjalne środki czyszczące? Tutaj możesz się zdecydować na rękawice z pazurkami. Produkt jest wykonany tak, by chronić Twoje dłonie przed brudem i nadaje się do wszelkich prac ogrodowych. Pazurkami możesz kopać i sadzić bez posiadania dodatkowych narzędzi ręcznych.

Właścicielom kwiatowych tarasów lub balkonów przyda się łopatka do sadzenia małych roślin doniczkowych i rabatowych. Można nią podkopać ziemię, przenosić niewielkie ilości podłoża – komfortowo pracować w donicy, którą podsiewasz kwiatami. Warto zwrócić uwagę na to, by ostrze takiej łopatki było wykonane ze stali nierdzewnej.

Twój ogród to właściwie mały sad owocowo-warzywny? Wyposaż się w maszynkę do zbierania drobnych owoców. Taki pojemnik ułatwi zbieranie borówek, porzeczek, aronii oraz jagód. Specjalna konstrukcja urządzenia chroni owoce przed obiciem oraz wypadnięciem na grunt.

Możesz też wyposażyć się w produkt, który ułatwi wysadzanie nasion o średnicy max. 2,5 mm. Konstrukcja takiego minisiewnika jest bardzo prosta, a można go stosować zarówno podczas uprawy na tackach, jak i w mini szklarni.

minisiewnik do wysiewu nasion
minisiewnik do wysiewu nasion

Jeśli w swoim ogrodzie planujesz posadzenie winorośli lub pomidorów, może Ci się przydać zszywacz ogrodowy do spinania lub związywania w pęczki roślin pnących. Zszywacz działa bardzo delikatnie, nie uszkodzi pędów roślin i nie ograniczy ich wzrastania.

Napowietrzanie to bardzo ważny etap w pielęgnacji trawnika. Nie zawsze jednak konieczne jest wyposażanie się w specjalistyczny aerator. Sandały do aeracji trawnika o rozmiarze uniwersalnym będą działały podobnie, a przy niewielkim budżecie na pozwolą na spore oszczędności. Takie sandały są idealne do napowietrzania trawnika.

aerator sandałowy
aerator sandałowy

Dobrze dobrane narzędzia ogrodowe skracają i usprawniają prace porządkowe oraz pielęgnacyjne! Jeśli w sezonie wiosenno-jesiennym, oprócz porządkowania działki, chcesz również odpocząć, koniecznie dobierz zestaw, z którym szybciej wykonasz wszystkie czynności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *