Przewody elektroenergetyczne jedno- i wielożyłowe

Instalacje elektryczne składają się głównie z kabli i przewodów. Są to elementy niezbędne do funkcjonowania większości urządzeń, w tym telewizorów, sprzętów AGD czy domofonów. Jeśli kable ulegną zniszczeniu lub uszkodzeniu, z powodzeniem możesz je wymienić. W tym celu sprawdź ofertę przewodów elektroenergetycznych na StukPuk.pl

Przewód elektryczny – to znaczy jaki?

Przewód elektroenergetyczny to taki, który przewodzi prąd. Stosuje się go w instalacjach elektrycznych lub telekomunikacyjnych. Zadaniem przewodu elektrycznego jest łączenie źródła zasilania z odbiornikiem energii. Każdy przewód składa się z żyłek przewodzących prąd, izolacji oraz powłoki chroniącej go przed uszkodzeniami. Potocznie element ten nazywa się przewodem elektrycznym lub kablem elektrycznym, fachowcy jednak zaznaczają, że te dwa pojęcia dotyczą różnych produktów. Mianowicie przewody są znacznie delikatniejsze, węższe i mogą występować bez izolacji. Stosuje się je przede wszystkim wewnątrz budynków, gdzie nie są narażone na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych. Kable elektryczne z kolei obowiązkowo pokryte są grubą warstwą elastycznej osłonki, dzięki której mogą byś pociągnięte na zewnątrz domu.

Różne rodzaje przewodów elektroenergetycznych

Przewody elektryczne i przewody energetyczne rozróżniamy ze względu na funkcję, jaką pełnią w instalacjach elektrycznych. W sprzedaży dostępne są przewody jednożyłowe, przewody wielożyłowe, a także takie przeznaczone do podłączania do konkretnych urządzeń. Są to przewody komputerowe lub przewody do telefonu i domofonu czy przewody do alarmu. Dobranie właściwego kabla definiuje jego skuteczność i prawidłowy przepływ energii elektrycznej pomiędzy jej źródłem a odbiornikiem.

Oznaczenia na przewodach elektrycznych

Oznaczania widoczne na przewodach elektroenergetycznych ułatwiają ich klasyfikację oraz prawidłową identyfikację. Jest to zbiór liter oraz cyfr, dzięki którym z łatwością dobierzesz odpowiedni kabel do danego urządzenia lub instalacji. Znając znaczenie poszczególnych skrótów dowiesz się z jakich materiałów wykonane są poszczególne elementy konstrukcyjne przewodu elektrycznego oraz jakie jest jego przeznaczenie. W razie problemów z odczytaniem oznaczeń, na opakowaniach oraz ulotkach znajdujących się przy kablach często widnieją także szczegółowe opisy lub obrazki informujące o zastosowaniu danego elementu.

Pozostałe rodzaje przewodów elektroenergetycznych na StukPuk.pl

Dzięki bogatej ofercie internetowego sklepu budowlanego StukPuk zaopatrzysz się w wiele rodzajów przewodów elektroenergetycznych. Jeśli poszukujesz przewodu koncentrycznego lub przewodu sterowniczego, konieczne przejrzyj poniższą kategorię. Znajdziesz tutaj także przewody napowietrzne. Sprawdź i wybierz potrzebny Ci model.

  • Najczęściej oglądane
  • Nowości