Ograniczniki przepięć klasy B

Ustaw kierunek malejący

5 produkt(ów)

 1. 9588
  Brak i
  589,72 zł
 2. 9589
  Dostępne
  Średnio i
  273,00 zł
 3. 9590
  Dostępne
  Średnio i
  366,84 zł
 4. 9591
  Dostępne
  Średnio i
  268,60 zł
 5. 9592
  Dostępne
  Mało i
  176,81 zł

Ustaw kierunek malejący

5 produkt(ów)

Ograniczniki przepięć klasy B do ochrony domu przed piorunami

Ogranicznika przepięć klasy B nie może zabraknąć w żadnym domu. To niewielkie urządzenie montowane w rozdzielnicy głównej pozwoli Ci zabezpieczyć instalację elektryczną przed skutkami uderzeń piorunów w napowietrzną sieć zasilającą lub w zewnętrzną instalację odgromową. Nie ma zatem ryzyka, że nagłe wyładowanie atmosferyczne uszkodzi Twój sprzęt RTV i AGD, zatrzyma pracę maszyn, zresetuje pamięć urządzeń cyfrowych czy doprowadzi do niebezpiecznego stopienia izolacji przewodów.

Jak działa ogranicznik przepięć klasy B?

Standardowy ogranicznik przepięć klasy B, nazywany odgromnikiem lub ochronnikiem przepięciowym, składa się z podstawy oraz wkładki z elementem zabezpieczającym w postaci iskiernika. Pozwala on monitorować instalację elektryczną pod kątem przepięć powstających na skutek bezpośredniego lub bliskiego uderzenia pioruna w linię elektryczną.

Ogranicznik przepięć klasy B samoistnie wykrywa impuls o wysokim napięciu i ogranicza jego wartość do około 4 kV, choć ograniczniki typu 1 (klasy B) renomowanych producentów, np. urządzenia firmy EATON czy BETTERMANN, gwarantują ochronę na poziomie mniejszym niż 2 kV. Aparat posiada specjalny sygnalizator, który powiadomi Cię o uszkodzeniu odgromnika. Wkładkę należy wtedy wymienić, co ułatwiają wkłady wymienne do ograniczników przepięć.

Przed czym chroni ogranicznik przepięć?

Przepięcia, czyli nagłe i krótkotrwałe wzrosty napięcia zasilającego, są częstą przyczyną uszkodzenia lub zniszczenia wartościowego sprzętu elektrycznego czy elektronicznego. Mogą być wywołane przez wyładowania atmosferyczne powstające nawet 2 km od budynku, dlatego niezwykle ważne jest zapewnienie profesjonalnej ochrony domowej instalacji elektrycznej. Ogranicznik przepięć klasy B zabezpiecza urządzenia podłączone do sieci zasilającej przed prądem piorunowym, który w skrajnych przypadkach może prowadzić do pożaru.

Jak zamontować ogranicznik przepięć?

Ogranicznik przepięć klasy B zamontujesz w wygodny sposób na szynie DIN w rozdzielnicy głównej budynku. Ze względu na złożoność zagadnień związanych z ochroną budynku przed piorunami wybór aparatu warto powierzyć specjaliście. Pamiętaj również, że skuteczna ochrona przeciwprzepięciowa wykonywana jest kaskadowo, przy pomocy ograniczników kilku typów. W przypadku budynków zasilanych z sieci napowietrznej są to ochronniki klasy B, C oraz D. Każdy z nich redukuje prąd piorunowy do określonego poziomu, zapewniając bezpieczeństwo domowników i poprawną pracę nawet najbardziej wrażliwych urządzeń elektronicznych.

 • Najczęściej oglądane
 • Nowości